Gál Kinga;LIBE;Tavares-jelentés;CEPOL;

2013-10-18 07:06:00

Bebizonyosodott, hogy rágalmazott a Fidesz

Senki sem támogatta Rui Tavares portugál zöldpárti európai parlamenti (EP-) képviselő Magyarországgal kapcsolatos kritikus álláspontját az európai rendőr-akadémia (CEPOL) elhelyezésének kérdésében az EP állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottságának (LIBE) brüsszeli ülésén. 

Tavares a bizottság elnökéhez és koordinátoraihoz címzett levelében előzőleg úgy vélekedett, hogy a CEPOL Budapestre költöztetése - ami mellett a múlt héten állást foglaltak az EU-országok belügyminiszterei - ellentmondana az EP azon határozatának, amely elmarasztalta Magyarországot az alapvető jogok helyzetét illetően. A fideszes Gál Kinga a LIBE-ülés után kiemelte: senki nem volt igazából "vevő" Tavares felvetésére. A szocialista Göncz Kinga is a CEPOL budapesti helyszíne mellett érvelt, majd hozzátette: az európai rendőrtovábbképzés székhelyének az ügyét el lehet választani az alapvető jogok magyarországi helyzetétől.

Göncz: ez az EP jelentése
Az EU-ban Göncz-jelentés készült - állította a Magyar Hírlapnak adott interjújában Szájer József, megismételve azt a vádat, hogy a Tavares-jelentést nem is a portugál EP-képviselő írta, hanem magyar szocialista EP-képviselők "diktálták". Lapunk kérdésére Göncz Kinga elmondta, ez szándékos félremagyarázás. "Ha valaki, akkor Szájer József, aki csaknem tíz évet eltöltött az EP-ben, pontosan tudja, hogyan készül egy ilyen jelentés. Készülnek részjelentések, van egy fő jelentéstevő, dolgoznak rajta árnyék-raportőrök, számos módosító indítványt nyújtanak be. Én magam három módosítót adtam be, de Gál Kinga fideszes EP-képviselő például csaknem kétszázat. Hogy melyiket fogadják el, melyik kap többséget, az az EP egészén múlik" - mondta Göncz. Emlékeztetett arra is, a magyar alkotmányjogi helyzetről szóló jelentést már nem is Tavares-jelentésnek hívják, hiszen a dokumentumot az EP nagy többséggel megszavazta, és attól kezdve ez már a parlament határozata.

Mindezzel bebizonyosodott a rágalmazás, amelyért korábban Mesterházy Attila, az MSZP elnöke és Szanyi Tibor, a párt elnökségi tagja feljelentette Kocsis Mátét a Tavares-levél ügyében tett kijelentései miatt. A Fidesz kommunikációs igazgatója ugyanis többször is azt állította "alapos a gyanú", hogy "az újabb, Magyarország lejáratását célzó levél mögött is a magyar baloldal áll". Csakhogy ez egyáltalán nem igaz, sőt, Szanyi már korábban világossá tette: az MSZP éppen hogy a CEPOL budapesti elhelyezése mellett érvel minden fórumon. (A székhely ügyében az EP jóváhagyására is szükség lesz).

Tavares egyébként emlékeztetett arra, az EP július 3-án - az ő jelentése alapján - határozatot fogadott el az alapvető jogok magyarországi helyzetéről, ám az Orbán-kormány nemcsak magát a jelentést, hanem annak ajánlásait is elutasította. Épp ezért Tavares a tegnapi bizottsági ülésen hangoztatta: ő maga fog gratulálni Budapestnek a CEPOL elhelyezéséhez, feltéve, ha foglalkoznak az EP-határozatban megfogalmazott aggályokkal.