népszámlálás;büntetés;Nemzetbiztonsági Hivatal;Alkotmányvédelmi Hivatal;Központi Nyomozó Főügyészség;Holp Tibor;szolgálati jármű;

2013-10-22 07:18:00

Mostanáig titkolták Holp balesetét

Nem jelentette be "a hivatalos módon" a szolgálati járművében keletkezett kárt - ez volt az oka annak, hogy a közelmúltban büntetőeljárás indult Holp  Tibor, az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) Hajdú-Bihar Megyei Kirendeltségének vezetője és három beosztottja ellen.

Korábban ugyanis a Központi Nyomozó Főügyészség (KNyF) nem árult el az eljárás tényén kívül semmi egyebet, mivel az ügy - korábbi közlésük szerint - minősített adatokat tartalmaz.

Most azonban kiszivárgott - és a Népszabadság megírta -, hogy Holpék a hivatali eljárás rendjét szegték meg azzal, hogy az AH tulajdonában lévő gépkocsival kisebb balesetet szenvedtek, és ahelyett, hogy az autó sérüléseit jelentették volna, azokat a hivatal tudta nélkül megjavíttatták. Azonban a szolgálati - ráadásul esetlegesen fedett - kocsikban keletkezett károkat jelenteni kell.

Noha Nagy Andrea, a KNyF szóvivője az információt nem kívánta megerősíteni - igaz, cáfolni sem -, nemcsak az időzítése, de maga a szivárogtatás is meglepő egy magas beosztású AH-vezető ügyéről, de minősített adatokat tartalmazó ügyek esetén különösen.

Holp korábban "sikerrel" úszta meg a titkosszolgálati átszervezéseket, 2010 előtt még Debrecenből - az akkori Nemzetbiztonsági Hivatal helyi debreceni kirendeltségének éléről - Nyíregyházára helyezték át, de a kormányváltás után visszahelyezték Debrecenbe. Annak ellenére is, hogy a romagyilkosságok vádlottjai kapcsán a neve ismertté vált a sajtóban is.

Ismert, hogy a két vádlott-társa mellett elsőfokon tényleges életfogytiglanra ítélt Kiss Istvánt figyelte ugyan az NBH debreceni részlege, de megszűntették telefonja lehallgatását, miközben épp akkor, 2007 végén és 2008 elején kezdett testvérével, Kiss Árpáddal és Pető Zsolttal fegyverkezésbe.

A lehallgatás meghosszabbítását azonban vélhetően a budapesti központ nem hagyta jóvá, de megbüntették az azt kezdeményező Holpot. A lehallgatás megszakításának ténye már 2009-ben, a négyek bandájának augusztusi elfogása után napvilágra került.

Korábban ennek ellenére arról is lehetett olvasni, hogy Holp felettesei nem nézték jó szemmel, hogy az irányítása alatt állt a Kiss testvérek ügye is, és "nem tűnt fel neki", hogy miközben a csoport illegális fegyverbeszerzésre készül, Kiss Árpád egyszer csak elkezdte kerülni a szélsőséges csoportokat.

De lapértesülések szerint Holp vezetői megbízásának visszavonása akkor érdemben nem befolyásolta a romagyilkosságok kapcsán végzett titkoszszolgálati munkát.