Tokio;Bora Bora;Nyíri Patrícia;Nyíri Iván;Francia Polinéziai bíróság;

2013-11-21 06:15:00

Még mindig fogságban a magyar anya és kisfia

Talán karácsonyra hazajöhet Magyarországra a bora borai fogságból - ebben reménykedik Nyíri Patrícia. A nőt és gyerekét koreai származású férje csábította a szigetre azzal, hogy a szép környezetben talán megoldják a házassági problémáikat. A férfi kint elvette a nő és a gyerek hivatalos papírjait, így gyakorlatilag rabok lettek a szigeten. Ügyükben minden esetben a Francia Polinéziai bíróság dönt, most éppen arról, hogy Patrícia az ünnepek alatt meglátogathatja-e kisfiával a családját.

Ha "ez az itt a világ végén, fogságban töltött embertelen két év nem ölt meg, most már fiamért  mindent kibírok...." - ezt üzente Nyíri Patrícia.

Két éve, hogy a nőt és fiát fogva tartják Bora Borán, de egyelőre nincs előrelépés az ügyükben. A férj házasságuk megmentésének ígéretével csábította el az anyát és fiát Bora Borára, de kiderült, ezt csak azért tette, mert tudta, ott elérheti, hogy felesége vesztes pozícióból induljon a válási és a gyerek elhelyezési perben.

Patríciát a helyi bíróság még látogatóba sem engedi haza családjához saját, magyarországi lakásába, az anya és a kisfiú hivatalos lakhelyére.

A nyári vakációt is megtagadták tőlük, most azt kérte, legalább karácsonyra Magyarországra jöhessenek. Erről november 25-én dönt majd a helyi bíróság.

Itthon viszont annak ellenére, hogy a II.-III. kerületi bíróság már tavaly év elején az ügy soronkívüliségéről döntött, áprilisban mégis úgy határozott, hogy, - mivel az anya és gyermeke nem bizonyították budapesti lakhelyüket - nem Magyarországnak van kizárólagos joghatósága a fogva tartott magyar anya és gyermeke ügyében az eljárás lefolytatására.

Ez annyit jelent, hogy a válásról, a gyerek elhelyezésről a kinti bíróság dönthet, pedig Patrícia és a fia magyar állampolgár és kiutazásuk előtt Budapesten volt az állandó lakhelyük.

Az anya még áprilisban fellebbezett a döntés ellen, de - mint kiderült, - az elsőfokú bíróság azóta sem terjesztette fel másodfokra az ügyet.

Egy dolgot viszont megtett: a döntést lefordította és postázta az apának, aki így a Francia Polinéziai bíróságán bemutathatja, hogy az ügyet gyakorlatilag átadta nekik a magyar hatóság.

Nyíri Iván megjegyezte: a magyar igazságügy tárca több szálon egyeztet a francia igazságszolgáltatással azért, hogy Patríciáék ügye visszakerüljön Magyarországra.

Lánya tragédiájáról korábban Nyíri Iván mesélt lapunknak. Patrícia egy párizsi politikai-közgazdasági szakemberképző intézetben a SciancesPo-n szerzett mester fokozatot. Egy francia, később egy New York-i banknál kapott állást.

Ott ismerkedett meg férjével, a francia állampolgárságú, koreai származású Lee-vel. A férfi is New Yorkban, később Tokióban dolgozott, ahová már együtt utaztak.

Patrícia Tokióban terhes lett, a férfi agressziója ekkor tört elő. A nő a fukushimai események után kisfiával hazaköltözött Magyarországra és Párizsba - ahol házasságot kötöttek -, ügyvédet keresett, hogy segítsen elindítani a válást.

Ekkor derült ki, hogy Patrícia hivatalos papírjait Lee eltüntette, így a jogi folyamat előtt elzárta az utat. Betörve felesége levelező rendszerébe és iPhonejába, tudomást szerzett a válási szándékról.

Ekkor azzal állt elő, hogy - megszabadulva a banki stressztől, belátva szörnyű viselkedését, - rendbe akarja hozni házasságukat. Arra kérte a feleségét, utazzanak el Bora Borára, az ottani környezet jót tehet a kapcsolatuknak.

A család 2011. október 24-én érkezett a szigetekre. Két hét után azonban újra előtört a férj agressziója, Patrícia ekkor úgy döntött, végleg hazajön.

Csakhogy az útleveleiket elvette és eltüntette a férj. A francia jog - ezt alkalmazzák a szigeten is - egy anyától csak akkor veszi el a gyereket, ha könnyűvérű, ha kábítószerezik, vagy ha bolond.

A férj jól tudta ezt, így amikor bántotta a feleségét, videóra vette azt, ahogy Patrícia kiborul. A válóperes keresetlevélben azzal érvelt, hogy a nő nem beszámítható, veszélyes a gyerekre.

Az anya tavaly májusban menekült el a közös lakásból, a férje ekkor már nem is ragaszkodott a közös élethez, hiszen tudta, hogy felesége nem mozdulhat a szigetről.

Az akkor alig három éves kisfiú a tárgyalás percében érthetetlen okból és módszerrel lecserélt bíró döntése alapján egyik héten az apjánál, másik héten az anyjánál kell, hogy legyen.

Az anyát és gyermekét 2013 elején igazságügyi pszichológus, valamint igazságügyi orvos szakértő, gyermekpszichiáter is megvizsgálta.

A magyar külügyminisztérium támogatásával Francia Polinéziába utazó Sófi Gyula lapunknak korábban azt mondta, látszik, hogy a kisfiú magas értelmi szinten áll, de ezt nem tudja kifejezésre juttatni.

Rendkívül megviselik azok a hetek, amikor az apjánál kell lennie, ilyenkor - az apa felügyeletében - magányosan, erőszakos  játékot  játszik egy iPod-on.

Nyíri Iván szerint most márt az is előfordult, hogy az apa elutazik a szigetről, ilyenkor a férfi idős szülei viszik el az apának járó egy hétre a gyereket.

Mivel ez ellen (is) tiltakozik a kisfiú, rendőrök avatkoznak közbe, és szó szerint kitépik a gyereket az anyja kezéből, azzal fenyegetve Nyíri Patríciát, hogy börtön várhat rá, és a gyerekét biztosan elveszíti.

Ez utóbbiért a magyar anya - párizsi ügyvédje segítségével - a bora borai rendőrségen és a tahiti ügyészségen is feljelentést tett és védelmet kért a bora borai rendőrök magatartása ellen.