ásványvíz;Fővárosi Közgyűlés;Margitsziget;Levegő Munkacsoport;Szentkirályi Ásványvíz Kft;

2013-11-27 06:10:00

Margitsziget: az ásványvíz az úr

Rendkívül aggályosnak nevezte a Levegő Munkacsoport elnöke, hogy a Margitszigeten újraindítják az ásványvíz-palackozást, mivel ahhoz egyelőre ismeretlen mértékű környezetterhelés, illetve ipari tevékenység, továbbá talán jelentős tehergépjármű-forgalom is társul. Lukács András lapunknak azt mondta, nem véletlen, hogy jelenleg a sziget autómentes övezet, jó is lenne, ha így maradna, és a Margitsziget továbbra is rekreációs célokat szolgálna. 

A várható környezetterhelésről egyelőre nem tudni, csak annyi biztos, hogy a múlt héten a Fővárosi Vízművek Zrt. és a Szentkirályi Ásványvíz Kft. szándéknyilatkozatot írt alá a Margitszigeti ásványvíz palackozásának újraindításáról.

Ez nem sokkal azután történt, hogy nyáron a sziget a Tarlós István vezette fővárosi önkormányzat fennhatósága alá került. Ismert, a főváros nyomására a kormány által benyújtott, majd a parlamentben Áder János államfő ellenvetéseit figyelmen kívül hagyva újra megszavazott "lex Margitsziget" a főváros "közvetlen irányítása" alá vonta az addig közigazgatásilag a szocialista vezetésű XIII. kerülethez tartozó területet. Az "einstand" óta sokan találgatják, milyen üzleti vagy egyéb célja lehetett a lépéssel a fővárosnak - azon túl, hogy a sziget után évtizedekig a kerülethez befolyt helyi adóbevételek 98 százalékát "átcsatornázta" Budapest kasszájába.

A tervek szerint a főváros tulajdonú vízművek és az Orbán-kormánnyal tavasszal stratégiai együttműködésre lépett magyar tulajdonú ásványvizes cég vegyes vállalatot alapít, először azonban egy megvalósíthatósági tanulmányt készítenek, amely egyebek közt a környezetterheléssel, finanszírozással kapcsolatos kérdéseket vizsgálja. Balogh Leventének, a Szentkirályi Ásványvíz Kft. tulajdonos-ügyvezetőjének bejelentése szerint látvány-palackozót szeretnének létrehozni, és ivókutakat is terveznek. Tegnap arról kérdeztük a Városházát, hogy miért éppen a Szentkirályival működnek együtt, került-e képbe más cég is, továbbá arról: kinek az ötlete volt a palackozás újraindítása. Érdeklődtünk a környezetvédelmi szempontokról is, de kérdéseinkre lapzártánkig nem kaptunk választ.

Az MSZP főpolgármester-jelöltje mindezt lapunk kérdésére úgy kommentálta: kétszáz napja nem tudni, mi szükség volt a Margitsziget fővárosi átvételére. Horváth Csaba hozzátette: ha viszont már van egy ilyen üzleti szándék, akkor érthetetlen, hogy a saját arculatot, Budapest-márkát gyakran emlegető városvezetés miért nem Budapest névvel, saját cégével indítja újra a palackozást, vagy legalább miért nem pályázaton választja ki ehhez partnerét. (A szigeten egyébként 2010 elején szűnt meg a palackozás, majd - ezen a néven - a Margitszigeti Kristályvíz is eltűnt a boltok polcairól, miután a Pepsi Co. érdekeltségébe tartozó Fővárosi Ásványvíz és Üdítőipari Zrt. januártól nem a Margitszigetről, hanem a pest megyei albertirsai lelőhelyről palackozza az általa forgalmazott ásványvizet.)

A Szentkirályi egyébként nemcsak stratégiai partnere az Orbán-kormánynak, de - miután a cégvezető Balogh 2011 őszén a keleti nyitás jegyében a miniszterelnök kíséretében Szaúd-Arábiában tárgyalt - idén január óta ásványvizet is exportál az arab országba. Májusban Zsigó Róbert Fidesz-szóvivő a cég telephelyén, Szentkirályon méltatta Balogh-gal közös sajtótájékoztatóján a kormány által elindított munkahelyvédelmi akciót.