Európai Bizottság;Olaszország;menekültek helyzete;

2013-12-21 06:31:00

Lampedusa - Az embertelenség földje a sziget

Sokkolta az Európai Bizottságot az a rejtett kamerás felvétel, amelyből kiderül, milyen kegyetlenül, emberhez méltatlan módon bánnak a Lampedusa-szigetére érkezett menekültekkel. Cecilia Malmström uniós biztos ezért a támogatások megvonásával fenyegette meg Olaszországot.

Lampedusa ugyan afrikaiak és ázsiaiak tömege számára jelenti az ígéret földjét, de reményeik hamar szertefoszlanak. Hajók helyett lélekvesztő bárkákba ültetik őket, minden maradék pénzüket az emberkereskedőknek adják. Nem is sejtik, hogy a halálba váltanak jegyet. Ez a húsz négyzetkilométeres sziget körülbelül 100 kilométerre található Afrika, s 200-ra Szicília partjaitól.

Lampedusa-szigetén 2006-ban 22 ezer menekült ért partot az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint, 2007-ben 19 900, 2008-ban 36 ezer. A következő két évben visszaesés volt tapasztalható, de nem azért, mert a harmadik világban annyira javultak volna az életkörülmények: Silvio Berlusconi akkori kormányzata megállapodott Moammer el-Kadhafi, Líbia 2011 őszén meggyilkolt forradalmi vezetőjével a partszakasz szigorúbb ellenőrzéséről. 2008-ig ugyanis elsősorban Líbiából indultak útnak Európába a lélekvesztő hajókon. Líbia azonban a megállapodás megkötése után kezdte figyelni a partszakaszt. Kadhafi rezsimje "éberségéért" ötmilliárd dollárt kapott Itáliától.Az arab tavasz azonban a tripoli rezsim bukását eredményezte, s szinte példátlan menekültáradat indult Líbiából: 61 ezren vették az irányt az öreg kontinens felé. Manapság főleg Egyiptomból, Líbiából, Tunéziából, Szudánból, Eritreából és Szomáliából menekülnek a szigetre.

Lampedusán áldatlan állapotok várják azokat, akik túlélik a veszélyes hajóutat - derül ki a Rai 2 közszolgálati csatorna rejtett kamerás felvételeiből. "Ha például valaki tusolni akar, órákon át meztelenül kell állnia a szabadban, s várni a sorára, még a nagy hidegben is. Állatokként bánnak velünk" - panaszkodott az egyik szíriai menekült. "Aki idejön, semmit sem tudhat arról, mi zajlik itt. Ez lenne Olaszország?" - kérdi keserűen.

Bizony, ez is Olaszország, mindez azonban egyre kevésbé nyeri el az Európai Bizottság tetszését. Cecilia Malmström közölte, megdöbbentő és elfogadhatatlan, ami a szigeten történik. Bejelentette, hogy vizsgálatot indít az olasz hatóságokkal együtt, arra keresik a választ, megsértették-e az uniós alapjogokat. Egyben jogi ellenlépéseket helyezett kilátásba. Mint mondta, a menekültkérdésben egy ország csak akkor számíthat uniós forrásokra, ha emberi módon bánik a bevándorlókkal. Ha nem teljesítik ennek feltételeit, el is törölhetik a segélyt. Idén Olaszország 30 millió eurót kapott az Európai Uniótól azért, hogy méltó körülményeket biztosítson a menekültek számára.

Giusi Nicolini polgármester szerint a lampedusai menekülttáborban "koncentrációs táborhoz" hasonló állapotok uralkodnak. Enrico Letta olasz miniszterelnök az eset alapos kivizsgálását, s a felelősök kemény megbüntetését ígérte. Angelino Alfano belügyminiszter közölte, "fizetni fog, aki felelős ezekért az állapotokért". A jobbközép párt elnöke az agrigentói ügyészséget bízta meg azzal, hogy megindítsa az eljárást a lampedusai tábor üzemeltetője ellen.

Az ENSZ menekültügyi szervezete, az UNHCR felszólította az olasz kormányt, mihamarabb teremtsen emberhez méltó körülményeket a menekülttáborban. A szervezet közölte, már évek óta követelik Olaszországtól, hogy a menekülteket mihamarabb szállítsák át a belső olasz területekre.

A menekülttábort egy államilag ellenőrzött magáncég üzemelteti. Elvileg 400 fő számára van hely, de egy tűzvész óta csak 250 főt tudnának méltó körülmények között elhelyezni. Valójában azonban általában mintegy ezren tartózkodnak a szigeten.