Manchester City;Chelsea;Jose Mourinho;Mesut Özil;

2014-05-13 07:58:00

Egy Manchester volt idén

Az Arsenal 128, a Chelsea 64, a Liverpool 59 napot töltött a bajnokság első helyén, a győzelmet mégis a Manchester City szerezte meg, amely csupán alig több mint két hetet (15 nap) viselte az éllovasi titulust. A kék-fehérek fönnállásuk negyedik bajnoki címét szerezték meg.

Ahogy az egyik elemző írta: az arab tőke legyőzte az amerikait, meg az oroszt - tekintve, hogy a Liverpoolnak tengerentúli milliárdos a tulajdonosa, a két londoni nagynak pedig orosz.

A Man City szezonja - számokban

Helyezés 1
Megnyert meccs 27
Döntetlen 5
Vereség 6
Szerzett gól 102
Kapott gól K37
Pont 86
Összes lövés, fejes / meccs 18
Kaput eltalált lövés, fejes / meccs 6
Kapujára tartó összes lövés, fejes 9
Szerelés / meccs 20
Elkövetett szabálytalanság / meccs 9
Elszenvedett szabálytalanság / meccs 9
Sárga lap 72
Piros lap 1
Les / meccs 2
Megyert légi párbaj 58 %
Passzpontosság 86 %
Labdabirtoklás 58 %

A góljai megoszlása
Akcióból 66
Rögzített játékhelyzet nyomán 20
Büntetőből 6
Kontraakcióból 5
Öngól 5

A legtöbb gól
Yaya Touré 20
A legtöbb assziszt
David Silva, Yaya Touré 9

A City évek óta rekordokra tör, már ami a költekezést illeti, a mostani idény előtt sem fukarkodott, amikor Jesus Navasért, Negredóért, Demichelisért, Fernandinhóért meg Joveticért kellett milliókat leszurkolni, mégis azok a játékosok húzták leginkább a szekeret, akik évek óta náluk futballozik.

A csapat legjobbja Yaya Touré volt, aki a Barcelonában védekező középpályást, olykor bekket játszott, a Cityben ellenben mindenes, szerel, irányít és gólokat lő, nem ritkán káprázatosakat.

20 találattal a csapat legeredményesebb játékosa lett, megelőzve Kun Agüerót (17), akit Manuel Pellegrini visszavontabb szerepkörben foglalkoztatott, s az argentinnak ez nem is volt kedve ellenére való.

A City otthon félelmetes teljesítményt nyújtott, mindössze két meccsét nem nyerte meg az Etihad-stadionban, a Chelsea 1-0-val, a Sunderland 2-2-vel távozott onnan, a többiek szinte mind

megszégyenülve. Kikapott ott a Liverpool (2-1), jobban az Everton (3-1), fájdalmas csapást szenvedett el a városi rivális United (4-1), porrá zúzatott az Arsenal (6-3) s pláne a Tottenham (6-0), a kiesett Norwich pedig hétrét görnyedve kullogott haza (7-0).

Hogy a City mégis csak a hajrában állt az élre, annak egyfelől az az oka, hogy néhány meccsét elhalasztotta, s ezeket később pótolta, másfelől az, hogy eleinte idegenben váratlan kudarcok érték. A szezon második felére kiegyensúlyozottabbá vált a játék, hat vereségéből kettő jutott erre az évre.

Amikor egy évvel ezelőtt Khaldoon Al Mubarak kalifa leszerződtette menedzsernek a chilei szakembert, állítólag azt kérte tőle, ötéves kontraktusa fejében szállítson neki öt trófeát. Pellegrini mindjárt kettővel nyitott, hiszen a Ligakupát már március 2-án elhódították Dzekóék.

Sokáig úgy tetszett, az Arsenal Mesut Özil megszerzésével megtalálta azt a játékost, akire éppen szüksége volt a nagy diadalokhoz, ám a német formája a szezon közben nagyon visszaesett, miként úgy en bloc az ágyúsoké.

Más kérdés, hogy ennek ellenére is véget érhet a klub eredménytelen időszaka: a gárda szombaton a Hull City ellen vív döntőt az FA Kupáért - Arsene Wenger 9 év után nyerhet újabb trófeát!

Amióta José Mourinho visszatért a Chelsea-hez, azóta hangoztatja, a keret nem teszi lehetővé, hogy nagy célokért küzdjenek, nincs vérbeli befejező csatára, majd jövőre minden jobb lesz. A kékek antifutballal ugyan, ám így is eljutottak a BL-ben a négy közé, s harmadikként zártak a PL-ben.

A Pool 24 éve volt legutóbb bajnok, most nagyon közel járt hozzá, ám a hajrát rettenetesen elrontotta, ezzel együtt amit Brendan Rodgers véghezvitt a vörösöknél, az parádés.

Ehhez kellett Luis Suárez, aki 31 találattal beállította Alan Shearer és Cristiano Ronaldo PL-rekordját, s egyébként szinte minden valamirevaló fórumon az uruguayi gólkirályt választották a liga legjobbjának. A Pool látványos, gólgazdag meccseket vívott, 101 találatig jutott, ami pompás, de 50 kapott góllal képtelenség bajnoki címet nyerni.

Az idény szenzációja amúgy normál esetben az Everton felfutása volna. A kisebbik liverpooli együttes nemhogy megelőzte a Gareth Bale százmillió eurós eladása után nagybevásárlást tartó Tottenhamet, Roberto Martínez menedzserrel első idényében klubrekordok sokaságát állította föl (vagy be): legtöbb pont (72), győzelem (21), hazai diadal (13) és győzelmi széria (7).

Ám hiába remekelt David Moyes örökében, ha David Moyes kudarcot vallott Sir Alex Ferguson utódaként. Címvédő csapatot vett át, hetedikként záró bandériumot hagyott hátra.

A Manchester United szánalmas vergődést mutatott be, lemaradt a nemzetközi kupaindulásról, a nyáron - vélhetően a holland Louis van Gaal irányításával - alapos vérfrissítés várható.