per;Kúria;ingatlanügy;Lakos Imre;Molnár Gyula;Újbuda;

2014-05-19 07:05:00

A Kúrián folytatódik Molnár Gyuláék ügye

Holnap tárgyalja a Kúria Molnár Gyula szocialista és Lakos Imre volt szabad demokrata politikus XI. kerületi ingatlanügyletekkel kapcsolatosan hivatali visszaélés vádjával indult büntetőperét.

A két politikust korábban első fokon bűncselekmény hiányában felmentették, másodfokon viszont a Fővárosi Ítélőtábla hivatali visszaélésért nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Molnárt. Az ügy pikantériája, hogy a Népszabadság értesülése szerint tavaly - egy másik ügyben - hamis vád miatt elmarasztalták azt a férfit, akit az ügyészség koronatanúként szerepeltetett az egykori újbudai szocialista polgármester és két másik személy elleni büntetőeljárásban. A volt polgármestert vádló koronatanút 2013 májusában "büntetőeljárást eredményező hamis vád bűntettében" jogerősen vétkesnek találták, és háromszázezer forint pénzbírsággal sújtották.

Molnárt, továbbá Lakos Imrét, a kerület egykori alpolgármesterét és egy ügyvédet hivatali visszaéléssel gyanúsították meg: a vád szerint a politikusok pozíciójukat felhasználva érték el, hogy egy 38 hektáros újbudai területet Leisztinger Tamás cége vehessen meg. Az eljárás 2007 őszén Schneller Domonkosnak, a XI. kerületi fideszes önkormányzat politikusának feljelentésével indult, és 2009 végén került a Központi Nyomozó Főügyészséghez. Az önkormányzati választáson is indult két politikust 2010 szeptemberében, a voksolás előtt néhány nappal gyanúsítottként idézte be a nyomozó hatóság. Mindkettőjüket azzal vádolták, hogy 2006-ban, egy nem sokkal korábban a Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól több mint négyszázmillióért vásárolt önkormányzati ingatlant pályáztatás, nyilvános versenyeztetés nélkül, a tisztségéből fakadó befolyásával visszaélve és a függőségi viszonyokkal egyesekre nyomást gyakorolva egy önkormányzati cégen keresztül magáncégnek játszottak át. Az nem szerepelt a vádban, hogy vagyoni hátrányt okoztak volna az önkormányzatnak.

A 2011 őszén megkezdődött büntetőperben a volt polgármester és helyettese tagadta bűnösségét, az ellenük folyó eljárás politikai motívumait hangsúlyozták. Molnár szerint az ingatlanügylet jogszerű és mindenki számára nyereséges volt, Lakos pedig közölte, hogy a tranzakciók során utasítást nem adott, nem is adhatott, a döntéseket kizárólag önkormányzati bizottság és a képviselő-testület hozott.A Fővárosi Törvényszék 2012 őszén kihirdetett elsőfokú ítélete bűncselekmény hiányában mentette fel a vádlottakat. Ügyészi fellebbezés nyomán az ügy másodfokon a táblára került, ahol 2013 őszén vallomást tett egy addig még bíróság előtt meg nem hallgatott tanú. A férfi, aki korábban Molnár Gyula kabinetfőnöke volt, arról beszélt, hogy miután a polgármester kampányát a milliárdos nagyvállalkozó, Leisztinger Tamás támogatta, ezt viszonozni kellett azzal, hogy nyilvános pályáztatás nélkül ad el az önkormányzat egy sok száz milliós újbudai ingatlant az üzletember érdekkörébe tartozó cégnek. A bíróság a férfi vallomása alapján hozta meg a másodfokú döntést.