X_Foci VB 2014;Műsormagazin;Brazília;Uruguay;James Rodríguez;Luis Suarez;dél-afrikai világbajnokság;

2014-06-30 07:53:00

Dél-amerikai futball, latin szerető

Zicónak részben még igaza is lehet, de nem teljesen. Már amennyiben előzetesen Brazíliát, Argentínát vagy Uruguayt tartotta a most folyó világbajnokság trófeájának elnyerésére. Közülük Brazíliának erre még lehet esélye - noha a szombaton mutatott játéka alapján erősen megfogyatkozhatott a Neymarékra fogadók aránya -, Argentína esélyei is tovább élnek, Uruguayé viszont nem.

Szombaton kiderült, hogy a dél-afrikai világbajnokság negyedik helyezettje Luis Suárez nélkül nem ér valami sokat, a harapós csatárt pedig, mint tudjuk, hosszú időre eltiltotta a FIFA a válogatottságtól. Erős a gyanúnk azonban, hogy Uruguay ezt a mérkőzést Suárezzel sem nyerhette volna meg. Feltéve persze, hogy az új dél-amerikai sztár, a kolumbiai James Rodriguez akkor is így játszott volna, ha Luis Suárez a pályán van, s az a balos abban az esetben is így elsült volna.

De ha nem veszünk bele a feltételes módokba, akkor bizton kijelenthetjük, hogy a brazíliai világbajnokságon megszületett az új Latin Lover, az új Latin Szerető. Mostantól ez a 22 éves kolumbiai fiatalember joggal pályázhat a futball szerelmeseinek szívére, sőt már el is hódította azt. Négy meccsen öt gólt szerzett - amellyel pillanatnyilag vezeti a góllövő listát, s megelőzi a vébé királyának kikiáltott Neymart -, s ha sikerül átmentenie formáját a torna végső szakaszára, akár a világbajnokság legnagyobb meglepetését keltheti a kolumbiai válogatottal együtt.

Igazat kell adnunk a Kolumbiát történelme során első ízben a vb legjobb nyolc csapata közé vezető szövetségi kapitánynak, José Pekermannak, aki azt tartja James (a spanyol kiejtési szabályok szerint Hames) Rodriguez legnagyobb erényének, hogy 22 éves kora ellenére, rendkívül érett játékos benyomását kelti. Olyan bölcsen kezeli a "Latin Szerető" szerepéből kifolyóan rá háruló nyomást, mint ha tíz évvel idősebb lenne.

A 64 éves mester szavai szerint Rodriguez olyan rutinnal kezeli a döntő szituációkat, amilyet más játékosok csak sokkal később érnek el. De még az ellenfél, az Uruguay álmait összezavaró szövetségi kapitány, Oscar Tabarez is a legfelsőbb fokon méltatta a fiatalember tudását és Diego Maradonához, Lionel Messihez vagy - kissé hazabeszélve - Luis Suárezhez hasonlította képességeit.

Tabarez, lehet, a Kolumbiától elszenvedett vereség súlyát csökkentendő, James Rodriguezt tartja a vb legnagyobb felfedezettjének, mi több, a világ jelenlegi legjobb játékosának. Bizony, fel van adva a lecke a házigazda Brazíliának, amely pénteken a torna titkos esélyesévé előlépett Kolumbiával játszik a négy közé jutásáért. S elnézve ezt az eidami sajthoz hasonlítható brazil védelmet, nem aludnék nyugodtan Thiago Silváék helyében.

Vajon képesek lesznek-e megakadályozni, hogy Rodriguez az ötödik vb-meccsén is betaláljon? Tény, hogy a kolumbiai csatárt máris együtt emlegetik Susan Elisabeth Phillips könyvének hősével, a Latin Lover-rel. Az ilyen játékost nagyon lehet szeretni. Nem tartjuk túlzásnak, ha Gabriel Garcia Márquez hazájában máris nemzeti hősként emlegetik.

A Chilét csupán 11-es párbajban legyőző Brazília, s az Uruguayt simán két vállra fektető Kolumbia győzelmével az már biztosra vehető, hogy lesz dél-amerikai csapat a legjobb négy között. S az is, hogy ez nem a legutóbbi vb negyedik helyezettje, Uruguay lesz. Ám akit meglep, hogy Ecuador és Honduras kivételével valamennyi amerikai kontinensről érkező csapat túljutott a csoportkörön, azt emlékeztetnénk: ez nem véletlen, nem valami újsütetű esemény.

Merthogy a latin kontinens csapatai már Dél-Afrikában is mind túljutottak a csoportküzdelmeken, s távolról sem csak a "nagyok", Brazília és Argentína remekeltek.  Ugyanez jellemzi a mostani tornát is. Pár nappal ezelőtt volt egy pillanat a világbajnokság során - ha Ecuador pontot szerez Franciaországtól és Honduras nem kap ki Svájctól -, amikor valamennyi amerikai csapat továbbjutásra állt a vb-n. Mind a kilenc.

Végül Ecuador és Honduras elvérzett, s "csak" hét latin-amerikai, valamint az Egyesült Államok ment tovább. Azaz, az amerikai kontinensekről került ki a legjobb 16 csapat fele... Azóta már kiesett Chile - de milyen játékkal! - és Uruguay, ám a többiek még versenyben vannak. S az alsó ágról is beverekedheti magát Argentína - vagy valaki más - az elődöntőbe, úgyhogy máris elmondhatjuk, a latin futball hódít mostanában Brazíliában.

Az ottani játékosok gyorsak, fizikálisan igen erősek, megőrizték technikai tudásukat, megtanultak szívósan küzdeni és taktikailag is beértek. Ráadásul van egy olyan motivációjuk, ami az európaiakból mintha kihalt volna: szeretnék magukat "jól eladni", nagy, gazdag európai klubokhoz kerülni. S ahogy elnézzük, ez a kívánsága a legtöbbjüknek teljesülhet is.

Harminchat év után tért vissza a labdarúgó világbajnokság a dél-amerikai kontinensre - a közép-amerikai Mexikóban 1986-ban, az Egyesült Államokban pedig 1994-ben volt utoljára vb -, s a kontinens a FIFA elnökének, Joseph Blatternek köszönheti a torna rendezési jogát. Blatter ugyanis - miután Dél-Afrika egyetlen szavazattal elbukta Németországgal szemben a 2006-os vb rendezési jogát -, bevezette a kontinensek közötti rotációs rendszert.

Így kerülhetett a négy évvel ezelőtti torna Afrikába, a mostani meg Dél-Amerikába. A kontinensről két ország pályázott: Brazília és Kolumbia. Utóbbi később visszalépett. De azért nincs kizárva, hogy a brazil rendezésű vb-n főszereplővé lép elő a Latin Szerető hazája.