film;jégkorong;Szovjetunió;Fetyiszov;

2014-09-14 10:00:00

A jégen megnyert hidegháború

Ha megkérdeznek ma egy középkorú oroszt (vagy bármely volt szovjet köztársaságbelit), hogy mi volt ifjúsága legnépszerűbb sportága, biztosan nem a futballt mondja, hanem a jégkorongot, amelyben a Szovjetunió évtizedeken át uralta a világot.

Ha megkérdeznék e sorok írója nemzedékének sportrajongóit, hogy soroljanak el néhány legendás szovjet hokisort a 70-es, 80-as évekből, hibátlanul rávágják (állandó számukkal együtt): Lucsenko, Cigankov - Mihajlov, Petrov, Harlamov, majd  Fetyiszov, Kaszatonov – Krutov, Larionov, Makarov. És természetesen a kapuban Tretyak, és olyan további nagyágúk, mint Ragulin, Firszov, Jakusev, Vasziljev, Malcev, Balderis, Zsluktov…

A „szbornaja” pirosmezesei minden bizonnyal a Szovjetunió legjobb exporttermékei közé tartoztak, akik megállták a helyüket az amerikai és kanadai profikkal szemben is. Világ- és Európa-bajnoki uralmukat csak időnként tudták megszakítani az örök rivális csehszlovákok vagy a svédek. A téli olimpiákon is tartoltak, 1956 és 1988 között csak kétszer (1960, 1980) engedtek mást a dobogó legfelső fokára.  A kombinációs játék mesterei voltak, ugyanakkor gyorsaságban, keménységben is felvették a versenyt a tengeren túliakkal.

Krutov, Larionov, Makarov, Kaszatonov és Fetyiszov - a hokitörténelem legnagyobb sora - Fotó: Hockeygods.com

Krutov, Larionov, Makarov, Kaszatonov és Fetyiszov - a hokitörténelem legnagyobb sora - Fotó: Hockeygods.com

E kultuszról most egy amerikai rendező, Gabe Polsky készített filmet Vörös hadsereg (Red Army) címmel, amelynek középpontjában Vjacseszlav Fetyiszov, minden idők egyik legnagyobb hokijátékosa áll. Fetyiszov, miután mindent megnyert a CSZKA Moszkvával és a válogatottal, Amerikába szerződött, 10 évet lehúzott a profi ligában (NHL), és közel 40 évesen kétszer is bajnoki címre, azaz a Stanley Kupa megnyerésére vezette csapatát, a Detroit Red Wings-et (1997, 1998). A film igazi szereplői azonban azok a 80-as évekbeli gyerekek, akik sorban állnak a hokicsapatoknál próbajátékra, és akikért a szülők mindent feláldoznak, hogy nagymenők lehessenek. Láthatjuk aztán a felcseperedő ifjakat, akik először eljutnak a CSZKA-val Kanadába és miközben mesés fogadtatásban van részük, felfedezik a kapitalista Nyugat, a fogyasztói társadalom csábításait.

Aztán 1991-ben összeomlott a szovjet birodalom, és az utód orosz válogatott, bár ma is nagyon erős, nem tudta megőrizni korábbi hegemóniáját.

Éppen ezért jelentős vállalkozás a film, mert betekintést ad a sporton keresztül a szovjet mindennapokba, túl a politikán és a propagandán, amelynek a szovjet hoki-dicsőség nélkülözhetetlen, ugyanakkor világszerte rokonszenvet keltő eszköze volt.