Dzsudzsák Balázs;téli olimpia;Gera Zoltán;női kézilabda Európa-bajnokság;labdarúgó-világbajnokság;Michael Garcia;

2015-01-07 06:53:00

Hamilton kétszeres világbajnok

Ismét eljött az idő, hogy egy sportszempontból izgalmas év végén visszagondoljunk arra, kikért is szurkoltunk 2014-ben. Volt ebben az esztendőben minden: sivatagi csata, labdarúgó-világbajnokság, kézilabda Európa-bajnokság, téli olimpia – hogy csak párat említsünk a rengeteg eseményből. Tizenkét részes sorozatunkat a novemberrel folytatjuk.

Az év utolsó előtti hónapjában is középpontba került a magyar labdarúgó-válogatott, miután Gera Zoltán hajrában szerzett góljával, tizennyolc év után legyőzte otthon a finn válogatottat az Európa-bajnoki selejtezőn. Bár a csapat továbbra sem játszott fényesen, de már szinte mindenki Dárdai Pál szövetségi kapitány maradása mellett kampányolt. Ezen az sem változtatott, hogy pár nappal később az oroszoktól 2-1-re kikapott a nemzeti csapat.

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetségben tovább gyűrűzött a korrupciós botrány. Bár a FIFA etikai bizottságának első embere, Joachim Eckert elmondta, nem talált erre utaló nyomokat Michael Garcia jelentésében, az etikai bizottság vizsgálati részlegének vezetője ezt másként látta, és a teljes dokumentum nyilvánosságra hozása mellett kardoskodott.

A labdarúgó Bajnokok Ligájában a Real Madrid, a Dortmund, a Bayern, a Barcelona és a PSG már négy forduló után továbblépett csoportjából, az utolsó körre pedig már csak öt kérdőjel maradt a továbbjutást illetően. Az Európa Ligában szintén négy kör után Dzsudzsák Balázs (Dinamo Moszkva) és Gulácsi Péter (Salzburg) csapata is már továbbjutott.

Folytatta Európa-bajnoki selejtező sorozatát a magyar férfi kézilabda-válogatott. Ukrajnában a várakozásokkal ellentétben, nagyon simán, 33-20-ra nyert a Dusebajev-csapat a házigazdák ellen. A Győr női kézilabdacsapata már négy forduló után, a Veszprém és a Szeged hat kört követően jutott tovább a Bajnokok Ligája következő körébe. A férfiválogatottnak felcsillant a remény, hogy mégis ott lehet a katari világbajnokságon, azonban a nemzetközi szövetség a visszalépő Bahrein és Arab Emírségek helyett, végül Izland és Szaúd-Arábia indulása mellett döntött.

Hosszú Katinka az úszók rövidpályás világkupa-sorozatának szingapúri záróállomásán tovább növelte aranyérmeinek számát, és jelenleg 122 vk-elsőségnél tart, amivel abszolút világcsúcstartó. Az összetett pontversenyt toronymagasan nyerte meg a Vasas világ- és Európa-bajnoka, míg Gyurta Dániel a férfiaknál végzett másodikként a dél-afrikai Chad Le Clos mögött. Póta Georgina tovább menetelt a világranglistán a női asztaliteniszezőknél, ahol már tizenhetedikként jegyezték. Az is kiderült, hogy Póta indulhat a decemberi World Tour-döntőn.

Lewis Hamilton, csapattársát Nico Rosberget megelőzve szerezte meg második Forma-1-es vb-címét, miután a szezonzáró futamot is megnyert Brazíliában, bebiztosítva ezzel elsőségét. Sajnos nem csak a diadalról szóltak a Forma-1-es hírek novemberben. A két kis csapat, a Marussia és a Caterham jövője is veszélybe került anyagi gondok miatt, az austini futamon már nem is álltak rajthoz. Jules Bianchit tragikus szuzukai balesete után hét héttel hazaszállították Nizzába, és már magától lélegzett, de állapota továbbra is kritikus volt. Eldőlt, hogy Sebastian Vettel a híreszteléseknek megfelelően a Ferrarinál folytatja a következő szezonban.

A gyorsaságimotoros-világbajnokság végén a Márquez-fivérek sporttörténelmet írtak azzal, hogy Marc (MotoGP) és Alex (Moto3) is világbajnok lett. Moto2-ben Esteve Rabat ülhetett fel a trónra. A túraautók világbajnoki sorozatának (WTCC) záró állomásán Michelisz Norbert második lett az első futamon, így összetettben megelőzve a gyári Hondákat, az előkelő negyedik pozícióban végzett.

Rafael Nadalt tavaly sok sérülés hátráltatta, novemberben éppen vakbélműtét miatt kellett kihagynia a férfi ATP-világbajnokságot, amit Novak Djokovic nyert meg, miután a döntőben Roger Federer hátsérülés miatt nem állt ki ellene. A svájci a Davis Kupa döntőjében már örülhetett, ugyanis Franciaország legyőzésével teljessé tette kollekcióját.

Szergej Kovaljov, Bernard Hopkins egyhangú pontozásos legyőzésével, a Bokszvilágszervezet (WBO) mellett, a Bokszvilágszövetség (WBA) és a Nemzetközi Bokszszövetség (IBF) világbajnoka is lett. Vlagyimir Klicsko kiütötte ellenfelét, Kubrat Pulevet és lett immár WBA, IBF, WBO és IBO nehézsúlyú világbajnoka.

Buzánszky Jenőt és Nagy Tímeát is nagy megtiszteltetés érte, miután a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesülete tagjai közé választotta őket, az idén elhunyt Grosics Gyula és Sándor Károly helyére. Grosicsot Schmitt Pál váltotta a Nemzet Sportolói között.

A 2015-ös női röplabda Európa-bajnokság sorsolásán a magyar válogatott a társházigazda Belgiumot és Törökországot, valamint az Azerbajdzsán–Szlovákia pótselejtező győztesét kapta ellenfélül, míg a románokkal közös rendezésű női kosárlabda Eb-n, a címvédő spanyolok mellett, a szlovák, litván, svéd trióval kell megküzdenie a nemzeti együttesnek.

A magyar párharcból, a Szolnok csatlakozott az Egerhez a férfi vízilabda Bajnokok Ligája főtábláján, miután a selejtezőkör utolsó fordulójában a visszavágón 11-9-re legyőzte az OSC-t. A BL-csoportköre jól indult magyar szempontból. A Szolnok a Rijekát győzte le 13-12-re, míg az Eger a címvédő Barceloneta otthonában játszott 7-7-es döntetlent.

Két világbajnokságot is rendeztek a hónapban, a kazahsztáni súlyemelő- és a dél-koreai női ökölvívó-vb-n sem sok babér termett a magyaroknak. Az emelőknél legalább annak örülhettünk, hogy a férfiak jó helyzetből várják a 2015-ös második olimpiai kvalifikációs seregszemlét.

Sajnos ismét nem maradtunk gyász nélkül. Rajz Attila, a székesfehérváriak OB II-es jégkorongcsapatának volt válogatott játékosa 38 évesen lett rosszul a kispadon és hunyt el. A szovjet jégkorong-válogatott egykori csodaedzője, Viktor Tyihonov 84 éves korában halt meg, míg Konrád János olimpiai bajnok vízilabdázó 74. évében vesztette életét.

Magnus Carlsen megvédte sakkvilágbajnoki címét Viswanathan Ananddal szemben, miután 6,5-4,5-re legyőzte az indiait.