Görögország;euróövezet;Sziriza.;Alekszisz Ciprasz;

2015-01-27 07:04:00

Görög mókuskerék

Ahhoz képest, hogy az euróövezet az utóbbi évek legnagyobb pofonját kapta a radikális baloldali Sziriza győzelmével, a piacok visszafogottan reagáltak. A hétfő hajnali órákban ugyan az euró dollárral szembeni árfolyama 11 havi mélypontra süllyedt, viszonylag hamar magához tért a közös európai valuta. A piac mintha azt üzenné: rendben, a választási kampánynak vége, mindenki higgadjon le, s kezdődjön el a munka.

A Sziriza elnöke, Alekszisz Ciprasz óriási esélyt kapott. Most rajta a sor, hogy bizonyítsa, képes felelős vezetőként viselkedni. Már a kampányban is jelezte, meg akar állapodni a hitelezőkkel, de úgy lépett fel, mintha ő diktálná a feltételeket. Győzelmét annak is köszönhette, hogy Antonisz Szamarasz leköszönő kormányfőt a Görögországban nem éppen nagy népszerűségnek örvendő Angela Merkel kancellár bábjának állította be.

Ciprasz lényegében megzsarolta a hitelezőket: a több százmilliárd eurós hitelből semmit sem fizet vissza, ha a trojka nem hajlandó nagy engedményekre. Ez a – mondjuk így - karakánság sok honfitársának imponált is, de az euróövezet vezetői ellen eleve nem nyerhet. Sőt, óriásit veszíthet, ha kitart eddigi keménykedő politikája mellett. Aduász van például az Európai Központi Bank kezében: ha az új kormány nem hajlandó a megegyezésre, az EKB visszavonja a görög bankrendszer megmentésére szánt 40 milliárd eurós segítségét. Ez már tavasszal az ország pénzintézeteinek összeomlását eredményezné. A bankrendszer továbbra is rendkívül sérülékeny, a betétesek csak az elmúlt héten 8 milliárd eurót vontak ki a pénzintézetekből, egy elhúzódó politikai bizonytalanságtól tartva.

A trojka minden további nélkül dönthet úgy is, hogy nem fizeti ki a második hitelcsomag utolsó, 7,2 milliárd dolláros részletét. S ha ehhez még hozzátesszük, hogy Athénnak márciusban vissza kellene fizetnie a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egyik kölcsönét is, akkor megállapíthatjuk: Görögország nagyon távol van még attól, hogy gazdaságilag képes legyen a saját lábára állni. Ha nem segít a trojka, júniusban bekövetkezhet az államcsőd. Az euróövezet vezetőinek stratégiája várhatóan az lesz, hogy elhúzzák az időt a tárgyalásokkal, így a görög kormánynak előbb-utóbb nem lesz más választása, teljesítenie kell a nemzetközi feltételeket.

Ciprasz ezzel két tűz közé kerülhet. A választók ugyanis elvárnák tőle ígéretei teljesítését, de erre nem lehet képes. Az új miniszterelnök számára egyetlen lehetőség azt kommunikálni, hogy az államháztartás helyzete rosszabb az általa vártnál, így hazája egyelőre nem tud kilépni a hitelprogramból. Ez azonban a kormánytöbbség lemorzsolódását vetíti előre, ugyanez történt Szamaraszékkal is. S ha elfogy a kabinet mandátumtöbbsége, minden kezdődik elölről.

Görögországnak még hosszú bizonytalan belpolitikai időszakra kell berendezkednie.