tankönyvek;Kello;

2015-04-09 07:12:00

Végleg bedőlt a Könyvtárellátó Nonprofit Kft.

Sem a közmunkások, sem a rendőrök, sem pedig a lelkes diákmunkások nem tudtak fölülkerekedni a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) működési zavarain, ezért a szervezet végül úgy döntött, idén inkább az iskolákra bízza a tankönyvcsomagok összeállítását - derült ki egy, a Kello által az iskoláknak kiküldött levélből, amelyre a 444.hu hívta fel a figyelmet.

Pedig a Kello létrehozásával és a tankönyvpiac államosításával a kormánynak éppen az volt a célja, hogy a könyvek terjesztése gördülékenyebben, a személyre szóló tankönyvcsomagok összeállítása egyszerűbben történjen. A gyakorlatban mindez totális káoszba fulladt; emlékezetes, hogy tavaly volt olyan iskola, ahova még bizonyítványosztásra sem érkeztek meg a rendelt tankönyvek. Ennek ellenére a kormány a Kello működését hatalmas sikerként könyvelte el.

A tanárok persze nem kapták vissza a szabad tankönyvválasztás jogát, s most a kormány által jóváhagyott listán a tavalyinál is kevesebb, összesen 2700 (köztük több, szakemberek által korábban botrányosnak bélyegzett) kiadvány szerepel. A tankönyvrendelés a 2015-2016-os tanévre tegnap kezdődött meg, Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár sajtótájékoztatón számolt be a további változtatásokról: idén több idő - 30 nap - van a rendelésre, a könyvek pedig 20 százalékkal olcsóbbak, általános iskola első három évfolyamai számára pedig ingyenesek lesznek. Horvát Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnöke elmondta: a rendszerbe az NPK javaslatait is beépítették, ilyenek voltak például a pótrendelés és a visszáruzás módosításai.

Cél, hogy a rendszer hatékonyabbá és egyszerűbbé váljon, és hogy a tankönyvek megfelelő mennyiségben, minőségben és határidőre az iskolákba kerüljenek - erről már Tőczik Zsolt, a Kello ügyvezető igazgatója beszélt, hangsúlyozva: a rendelés továbbra is diákonként történik, ám az "esetleges hibák" kiküszöbölése végett a könyveket összesítve szállítják ki az iskoláknak - majd ott kiválogatják őket, ezzel is újabb terheket róva a pedagógusokra. Igaz, a kormányzat szerint nem dolgoznak eleget - nyilvántartásuk szerint a tanárok heti munkaideje 24 óra alatt van -, és a bérek emelésével számolni kell a munkaterhek növekedésével is. Erről azonban még a kormányközeli NPK sem akar hallani, Horváth Péter elnök nyílt levélben közölte: határozottan visszautasítanak minden olyan feltételezést, amely arra utal, hogy a pedagógusok heti 40 óránál kevesebbet dolgoznak, és hogy a bérrendezés magasabb munkaterhelést indokol.