Olaszország;Földközi-tenger;menekültáradat;rendkívüli uniós csúcs;Paolo Gentiloni;

2015-04-21 07:32:00

Végtelen menekültáradat

Nem csillapodott a menekültáradat azután sem, hogy vasárnap elsüllyedt egy Líbiából indult, menekülteket szállító hajó a Földközi-tengeren, s több százan vesztették életüket. Tegnap ismét több tucatnyian fulladhattak a tengerbe. Csütörtökön rendkívüli uniós csúcsot tartanak a kérdésben.

Továbbra sincs megoldás a Földközi-tengeri menekültáradatra. Egy nappal azután, hogy sok százan vesztek a tengerbe, három újabb menekülteket szállító hajó is bajba került. Az egyik 300 személyt szállított a fedélzetén. Valószínűleg több tucatnyian haltak meg. Egy másik menekülteket szállító bárka Rodosz partjai előtt ment neki egy sziklának, hárman vesztették életüket, 93 embert sikerült megmenteni, közülük 30-at kórházba szállítottak. A parti őrség nem tudott választ adni arra, összesen hányan tartózkodtak a fedélzeten. A hajó Törökországból haladt a görög partok felé.

Tegnap egyperces gyászszünettel kezdődött meg az uniós külügyminiszterek ülése, amelyen az előző napon elhunytakra emlékeztek. Olaszország már régóta közös uniós fellépést követel a példátlan menekültáradattal szembeni küzdelemben, de a szép szavakon túl sok egyebet nem kapott Brüsszeltől. „El kell végre ismerni, hogy európai, s nem csupán olasz problémáról van szó. Ez azt jelenti, hogy az EU-nak segíteni kell a bűnözők, embercsempészek elleni harcot” – hangoztatta Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter. Mint mondta, több támogatásra lenne szükség a mentőakciók során is.

Megdöbbenését fejezte ki a tragédia kapcsán Angela Merkel kancellár. Szóvivője útján „válaszokat” követelt a menekültkérdésre. Európa „elkötelezett a humanizmus iránt" - hangoztatta. Elismerte, hogy ezek a válaszok „nem könnyűek”. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szerint a menekültáradat akkor fékezhető meg, ha nyugalom lesz Líbiában. Mint mondta, ennek megvalósulásában az Európai Unió is segítséget nyújthat. A másik fontos feladatnak az embercsempészek elleni hatékonyabb fellépést nevezte meg. A német diplomácia vezetője azonban óva intett a túlzott elvárásoktól.

António Guterres, az ENSZ menekültügyi főbiztosa úgy vélte, hogy a Földközi-tenger nagyobb területeire kellene kiterjeszteni a mentőakciót. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár azt közölte, sokkolta a katasztrófa. Hozzátette, nem elég a mentőakció, megfelelő körülményeket kell biztosítani a menekültek számára. Csütörtökön rendkívüli európai uniós csúcstalálkozót rendeznek a vasárnapi tragédia miatt - közölték Brüsszelben. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke előzőleg nyitottnak mutatkozott a csúcstalálkozó megtartására vonatkozó javaslatra.

Valószínűleg sosem derül fény arra, pontosan hányan vesztették életüket a tragédiában. Az eredeti hírek 650-700 halottról szóltak. Félő azonban, hogy még ennél is többen vesztek a tengerbe. Egy túlélő ugyanis azt állította, hogy a hajón 950-en utaztak. Miután csak 28 személyt sikerült kimenekítenie a vízből az olasz parti őrségnek, így ez azt jelenti, hogy akár a 900-at is meghaladhatja a halálos áldozatok száma. Összesen 24 holttestet találtak meg. A hajó fedélzetén 40-50 gyermek és 200 nő utazhatott.

Tegnap folytatták a kutatást az esetleges túlélők után, ám az erőfeszítéseket nem koronázta siker. „Sajnos egyetlen túlélőre sem bukkantunk” – közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága részéről Carlotta Sami, a RAInews 24 csatornának.

A tragédiát is az okozhatta, hogy túl sokan voltak a bárka fedélzetén, s amikor elhaladt mellette egy nagyobb hajó, a tömeg a bárka egyik oldalán gyűlt össze. Ezt a megterhelést azonban már nem bírta el a komp, s elsüllyedt. A túlélő azt is elmondta, hogy az embercsempészek körülbelül 300 embert bezártak a kabinokba, rájuk zárták az ajtót. Nekik esélyük sem volt a túlélésre.