menekültek;Földközi-tenger;rendkívüli uniós csúcs;embercsempészés;

2015-04-22 07:35:00

Legnagyobb kihívása előtt az Európai Unió

Egyetlen hét alatt több mint ezer menekült halt meg a Földközi-tengeren. A csütörtöki rendkívüli uniós csúcs óriási kihívás előtt áll.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke csütörtökre rendkívüli csúcsot hívott össze Brüsszelbe. Az állam- és kormányfői tanácskozásának napirendjén szerepel az emberkereskedelem és embercsempészés; közös fellépés a tengeren bajba jutottak életének megmentésére; együttműködés a származási és tranzitországokkal; támogatás a határ menti tagországoknak kérdésköre. Ám sokak szerint ez nem elég, radikálisan új menekültpolitikára, nagyobb szolidaritásra van szükség.

A Földközi-tengeren hétvégén történt líbiai menekülteket szállító embercsempész hajó katasztrófája után az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Zeid Raad al-Husszein bátrabb és együttérzőbb hozzáállást kért az EU kormányaitól az életük kockáztatásával Európába tartó növekvő számú illegális menekültek kapcsán.

"Európa hátat fordít a világ talán legveszélyeztetettebb menekültcsoportjának, és azt kockáztatja, hogy a földközi-tengeri térség egy óriási temetővé válik", figyelmeztetett a főbiztos, aki szerint a jelenlegi uniós menekültpolitika "rövidlátó, rövidtávú politikai válasz a kialakult helyzetre, cinkosság az idegengyűlölő populista mozgalmakkal, amelyek megmérgezték a közvéleményt ebben az ügyben".

Hasonló véleményt fogalmazott meg az Amnesty International jogvédő szervezet is, reményét fejezve ki, hogy a tragédia talán cselekvésre készteti Európát. „A csütörtöki rendkívüli csúcs lesz a lakmusz tesztje annak az európai szándéknak, hogy életeket mentsünk a Földközi-tengeren. A szavak ideje lejárt, végre konkrét cselekvésre van szükség. Létre kell hozni egy az országok bevonásával megvalósuló erőteljes kutató és mentő műveletet” – mondta Iverna McGowan, a szervezet brüsszeli irodájának vezetője.

Niedermüller Péter a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselőjének közleménye szerint csak a közös bevándorlási politika menti meg az életek és garantálja Európa biztonságát. A közös menekültpolitika Magyarországnak alapvető nemzeti érdeke is, véli a magyar politikus. A DK felszólítja Orbán Viktort, hogy az uniós csúcstalálkozón „végre egyszer viselkedjen európai államférfiként, támogassa és a kezdeményezze egy új közös menekültpolitika létrehozását”.