Jean-Claude Juncker;harc;halálbüntetés;Orbán;

2015-04-30 16:28:00

Kiderült: Orbán újabb gumicsontját rágjuk

Noha több kérdésben úgy tűnt: az uniónak valójában kisebb gondja is nagyobb annál, mintsem hogy például a görög válsággal, vagy akár a menekültkérdéssel összevetve EU-s léptékben piszlicsáré magyar balhék miatt problémázzon folytonosan, azért  van az a pávatánc, ami kivívja a karakteresebb rosszallást.  "Ha ez volna a szándéka, akkor harc lesz" - reagált meglehetős kemény szavakkal Jean-Claude Juncker arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szerdán közölte: napirenden kell tartani a halálbüntetés kérdését. Mindazonáltal valószínűleg azoknak lesz igazuk, akik arra tippeltek, hogy újabb "gumicsontot" kaptunk, Orbán Viktor ugyanis ma beszélt az EP elnökével, és megnyugtatta Martin Schulzot, nem tervezi a halálbüntetés bevezetését, Magyarországon pusztán vita folyik a kérdésről. 

Egyértelmű dolgokat nincs értelme megvitatni - szögezte le brüsszeli sajtótájékoztatóján az Európai Bizottság elnöke. Mindazonáltal Jean-Claude Juncker egy újságírói kérdésre a személyes véleményét elmondva, közölte: több okból is erőteljesen ellenzi a halálbüntetést, amelyet az Európai Unió alapjogi chartája is tilt. Hozzátette azt is, hogy Orbán Viktornak haladéktalanul világossá kellene tennie, hogy nincs ilyen szándéka.

 Natasha Bertaud, a bizottság egyik szóvivője emlékeztetett, hogy Frans Timmermans, a bizottság első alelnöke szerdán szintén komolyan figyelmeztette a magyar miniszterelnököt arra: a halálbüntetés ellentétes az Európai Unió alapértékeivel.

Arra a kérdésre, ez azt jelenti-e, hogy a bizottság életbe lépteti az uniós szerződés 7. cikkében leírt eljárást, amely akár Magyarország kizárásával is járhat az uniós döntéshozatalból, ha Budapest visszaállítja a halálbüntetést, a szóvivő Junckernél diplomatikusabban fogalmazva, azt mondta, hogy Brüsszel nem óhajt hipotetikus forgatókönyvek alapján spekulációkba bonyolódni, de emlékeztetett, hogy a bizottság tavaly elfogadott egy keretrendszert a 28 uniós tagállamban a jogállamiságot fenyegető rendszer szintű veszélyek kezelésére, ez pedig lehetőséget teremt a bizottságnak, hogy párbeszédet kezdeményezzen az érintett tagállammal a helyzet súlyosbodásának megakadályozása érdekében.

"Természetesen, ha ebben a keretben nem sikerül megoldást találni, legutolsó eszközként továbbra is rendelkezésre áll a hetedik cikk a válságok megoldása és az európai unió értékeinek betartatása érdekében" - szögezte le Natasha Bertaud.

Orbán Viktornak, a kaposvári trafikos-gyilkosság ürügyén ismét ( tavaly májusban is megtette ) bedobott "halálbüntetése" nyilvánvalóan hazai demokratikus körökben, pártoknál, civil szervezeteknél is kiverte a biztosítékot, ennek éles hangú közleményekben adtak nyomatékot.  Vannak akik szerint ez is a szokásos kommunikációs fogás, az a bizonyos gumicsont, amin rágódva kevesebb figyelem jut a valódi és drámai problémáknak, mint például a nemzeti parkok ügye, amelyek végül mégis állami tulajdonba kerültek, nyitva lett az út a jövő generáció "vagyonának" elherdálására, haveri zsebekbe gyömöszölésére. Ezt a vélekedést igazolja az, ami ma kora délután történt:  Orbán Viktor ugyanis - ahogy Lázár János erről beszámolt sajtótájékoztatóján -  beszélt az EP elnökével, és megnyugtatta Martin Schulzot, nem tervezi a halálbüntetés bevezetését, Magyarországon pusztán vita folyik a kérdésről. 

Mindettől függetlenül, akár gumicsont, akár nem, nyilván nem lehet szó- és reakció nélkül hagyni egy ilyen kijelentést, sem a szűkebb, sem a tágabb értelmű hazánkban, az unióban. Annál is kevésbé, mert - mondhatni a szokásos módon - az élvonalban szereplő fideszesek azonnal beálltak a "főnök" mögé, és vérmérsékletüktől  függő vehemenciával tudatták a világgal: a halálbüntetés, mint olyan teljesen rendben van, de legalábbis beszélni érdemes róla. Megtette ezt már Rogán Antal frakcióvezető, Szíjjártó külminiszter, és itt volt az idő, hogy a maga határozott, és ellentmondást nem tűrő stílusában Lázár János is coming out-oljon: Igen, kifejezetten híve vagyok a halálbüntetésnek - a Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt válaszolta a Hír Tv idevágó kérdésére.

Mindeközben annak ellenére, hogy -  már csak az uniós verdiktek miatt sem - nem lehet komolyan venni Európában egy ilyen felvetést, az ezzel való játszadozás sem tréfadolog. Az Európai Bizottság és az Európa Tanács emberi jogi biztosa is jelezte: aggódik, az uniós liberálisok pedig felszólították a Néppártot, rúgják ki Orbánt és a Fideszt a frakciójukból. 

update: Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke csütörtök délután kiadott szűkszavú közleményében megerősítette, hogy Orbán Viktor telefonon közölte: a magyar kormánynak nem áll szándékában lépéseket tenni a halálbüntetés bevezetése érdekében.