Lázár János;Orbán Viktor;halálbüntetés;Európai Néppárt;Manfred Weber;

2015-06-05 07:05:00

Még maradt a Fidesz az Európai Néppártban

Amikor komoly bűncselekmények történnek az országban, mindig elkezdődik a vita arról, nem kellene-e visszaállítani a halálbüntetést. Nem is a politikusok, a kormány tagjai vetik fel a kérdést, hanem a felháborodott emberek. Most a kaposvári brutális gyilkosság kapcsán kezdődött erről a vita, ami ki tudja, mikor csitul.

Lázár János ezt válaszolta tegnap, amikor a Népszava arról kérdezte, kikerül-e a kormány beszédtémái közül a halálbüntetés, hogy Orbán Viktor reggel nyilatkozatban mondott nemet annak bevezetésére. Orbán biztosította Mafred Webert, az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetőjét arról, semmilyen, az Európai Unió alapdokumentumaival ellentétes szabályt nem vezet be egyetlen témában sem. Lázár megismételte, ő támogatta volna a halálbüntetés visszaállítását, de tudja, hogy az unió ezt nem engedélyezi. Arról viszont, hogy a kaposvári gyilkosságot követően a miniszterelnök vetette fel a témát, nem beszélt.

A halálbüntetés kérdésében Orbán már kedden visszavonulót fújt. Igazat adott Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének és közölte, "egyetlen tagállam sem vezethet be olyan szabályt, amely ellentétes az EU alapdokumentumával". Junker hétfőn a Süddeutsche Zeitungnak adott interjújában üzente meg a magyar miniszterelnöknek, "ha Magyarország bevezetné a halálbüntetést, akkor az válóok lenne".

Az EPP frakcióelnöksége tegnap és ma ülésezik Budapesten, az ezt megelőző munkareggeliről a miniszterelnök elmondta, azon szóba kerültek gazdasági kérdések, továbbá a munkanélküliség, a tisztességes adópolitika kérdése és a bevándorlás is. "Nincs Európa, nincs európai politika, nincs Európai Unió az Európai Néppárt nélkül", amely a kontinens legerősebb politikai szervezete és közössége - fogalmazott Orbán, Magyarország nemzeti érdeke, hogy a lehető legjobb együttműködést alakítsa ki a néppárttal. Manfred Weber dicsérte a magyar gazdaságot, amelynek sikereiből véleménye szerint Európa sokat tanulhat. A frakcióvezető arra figyelmeztetett, a közös európai elvek, értékek egyike a halálbüntetés elutasítása, ezért örül, hogy Orbán tisztázta az ügyet.

Értesülések szerint Orbán legutóbbi strasbourgi felszólalása és az EPP azt követő frakcióülése után felmerült, hogy a Fideszt ki kellene zárni a néppártból, mert a miniszterelnök rendre szembemegy az unió normáival. Több néppárti képviselő szerette volna, ha a mostani budapesti tanácskozáson szóba kerül az ügy és legalább megkérdezik Orbántól, magáénak vallja-e az EU normáit. A kormányfő vélhetően ezt tudva közölte múlt pénteki öt évet értékelő beszédében, határozottan ellenzi, hogy bárki is az EU-ból vagy a NATO-ból való kilépés irányába terelje az országot. Forrásaink szerint tegnap a frakcióelnökség tanácskozásán nem került napirendre a magyar párt esetleges kizárása. Lázár szerint ők jó szövetségesei a néppártnak és az büszke lehet a Fidesz eredményeire. Arra, milyen sok képviselőjük foglal helyet a néppárti frakcióban. A Népszabadság kérdésére adott válaszában a miniszter az állította, fel sem merült a párt kizárása. A büró nem emiatt jött Budapestre. Nincsenek kényes kérdések, barátok közt mindent meg lehet beszélni.

Meddig bírják Orbánt?
Úgy tűnik, a halálbüntetéssel és a bevándorlóellenes retorikával Orbán tényleg olyan vizekre tévedt, amelyek túl vannak az európai konzervatívok tűrőképességének határán - fogalmazott blogjában a PM-es Jávor Benedek. Az EP képviselő arról ír, hogy a jövő héten Strasbourgban az EP szavazni fog egy Magyarországgal kapcsolatos állásfoglalásról, amelyhez az EPP minden eddiginél kritikusabb tervezetet nyújtott be. Ráadásul az a Monika Hohlmeier jegyzi azt, aki az Orbán-kormány egyik legaktívabb védelmezőjeként lépett fel az elmúlt hónapokban. Jávor szerint kérdés, hogy amennyiben a kizárás valóban napirendre kerül, azt Orbán megvárja-e. Tétlenül végignézi-e ezt egy politikus, aki hajlama szerint szeret először ütni. Létezhet olyan forgatókönyv is, hogy Orbán már rég az EPP előtt jár fejben. Húzza az időt velük, amíg a háttérben a többek közt a lengyel PiS-t (Kaczynski-párt) és a brit torykat magába foglaló ECR (Európai Konzervatívok és Reformisták) frakcióval tárgyal.