munka;menekültek;plakátok;

2015-06-20 07:07:00

Nem „problémát okozni jönnek a menekültek

A kormány menekültellenes plakátkampánya pont azokat a bevándorlókat sérti meg, akik rengeteg munkát fektettek abba, hogy elhelyezkedjenek Magyarországon, és integrálódjanak a magyar társadalomba -– mondta az afgán származású Dariush Rezai, egy a menekültek napja alkalmából, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága által rendezett rendhagyó városnézésen.

„Nem volt olyan eset, hogy ne tartottuk volna tiszteletben a magyar kultúrát. Ugyanúgy tiszteletben tartjuk, ahogy a sajátunkat is” – szögezte le a fiatalember, aki immár hatodik éve él hazánkban. Kifejtette, hogy a táborban megtanítják, hogyan kell „kint” élni, de miután kikerülnek, a saját lábukra kell állniuk: „kint nem esik az égből a pénz, hanem meg kell érte dolgozni. Nem vehetem el a magyarok munkáját, nem dolgozhatok? Akkor hogy éljek meg ebben az országban?” -értetlenkedett Dariush. Hozzátette, hogy egy főnöknek szerinte nem a bőrszín a fontos, hanem az, hogy az illető tisztességesen el tudja végezni a rá bízott feladatokat: „volt pár munkahelyem, magyar volt a főnököm, de eddig nem találkoztam ellenszenvvel”.

Dariush szerint a legtöbb menekült nem azért jön ide, hogy „problémát okozzon”, hanem mert itt akarja a maga vagy családja jövőjét biztosítani. Ő a budapesti Than Károly szakközépiskolában érettségizett, ahol a pedagógusok már tapasztaltak a külföldi, magyarul nem vagy csak alig tudó gyermekek oktatásában: „vannak külön magyar órák, mindenkinek segítenek, tudják, milyen feladatokat kell adni a menekült gyerekeknek ahhoz, hogy rendben fejlődjenek” – mondta, majd hozzátette, mivel tinédzser éveit Magyarországon töltötte, a magyar kultúrában formálódott meg a személyisége. Leszögezte, nem akar felhagyni a tanulással, turizmus szakra jelentkezik valamely magyar felsőoktatási intézménybe. A legnagyobb problémának a családegyesítést nevezte, mivel a menekültek rokonainak többsége is csak illegálisan jöhetnek Magyarországra: „Édesanyám például Teheránban él, beteg, nem tudna vállalni egy ilyen hosszú és rizikós utat”. Az állam csak rövid ideig finanszírozza a menekültek lakhatását, és támogatja őket: „aki tanul, és betartja a szabályokat, az 24 éves koráig maradhat egy táborban”.

Dariush kifejtette, hogy azok a menekültek, akik például a Nyugati pályaudvarnál alszanak az utcán, legtöbbször nem is akarnak bemenni a menekülttáborokba, inkább tovább utaznának az EU más országaiba. „Nem szoktam velük beszélgetni, mert sokan azt akarják, hogy mutassak nekik utat (tovább Európába – - a szerk.), de az már embercsempészet lenne”. Azzal, hogy a kormány lezárja a déli határt, szerinte nem oldódik meg a menekültprobléma: „aki ekkora utat tesz meg Szíriából vagy Afganisztánból, az így is meg fogja találni a módját, hogy az unióba jusson”.