hulladék;méreg;Soroksár;

2015-06-25 07:08:00

Méreg csöpög Soroksáron

Újabb méreglerakóra bukkantak Budapest XXIII. kerületében, Soroksáron: az önkormányzati tulajdonú területen illegálisan tárolt veszélyes hulladékokat egy magáncég, amely jelenleg felszámolás alatt van. A mérgező anyagok egy részét már eltávolította a felszámoló, a szennyezés mértékét azonban még nem vizsgálták. ( A fenti képre kattintva galéria nyílik a helyszínen készült fotókból!)

Nagyjából 80 tonna veszélyes hulladék található azon az illegális soroksári lerakóhelyen, amelyre Mach Péter ökopolitikus hívta fel a figyelmet. A Párbeszéd Magyarországért (PM) elnökségi tagja, a Soroksárral szomszédos Pesterzsébet önkormányzati képviselője terepszemlét is tartott, tapasztalatairól blogján számolt be. "Már a bejárat előtt hátrahőköl az ember a hatalmas illegális hulladéklerakattól, belépve a telepre pedig még szomorúbb kép fogad. [...] Olajjal szennyezett alapzat, széttört vegyszeres üvegek, rothadó hordók, szétfolyó akkumulátorok és elemek" - írta. A képviselő szerint Soroksáron az Illatos úti Vegyi Műveknél kisebb környezetszennyezésről van szó, ám az illegális lerakó itt sokkal közelebb van a lakóházakhoz, az erdősávtól pedig csak egy vékony fakerítés választja el.

"Már az Illatos úti esetnél is jeleztük: az országban számos hasonló terület található, ahol veszélyes anyagokat tárolnak, ezek felszámolása az állam felelőssége lenne" - mondta lapunknak Mach. A PM törvényjavaslatot is benyújtott egy Országos Környezeti Kármentesítési Alap létrehozására, a kormány azonban még a 2016-os költségvetésben sem jelölt meg forrásokat erre a célra, pedig Mach szerint országszerte több száz veszélyes lerakó létezhet. A Lehet Más a Politika (LMP) Fazekas Sándor földművelésügyi miniszertől szerette volna kikérni az Illatos útihoz hasonló veszélyforrások, a mentesítési feladatok és a rendelkezésre álló költségvetési források aktuális listáját - hiába, nem kapták meg, ezért a párt pert indított a lista nyilvánosságáért.

Sallai R. Benedek, az LMP országgyűlési képviselője a Népszavának elmondta: a kormány tudott az Illatos útról, sokáig mégsem tett semmit. "Arra vagyunk kíváncsiak, mennyi hasonló mulasztás történt. Az Illatos útról elszállították a legveszélyesebb anyagokat, a többi ott maradt. Ezekre közbeszerzést írtak ki, ami még nem zárult le". A képviselő emlékeztetett: Balmazújvárosban is hasonló történt, ott egy méregraktárból szivárgott a veszélyes anyag a Hortobágy folyó csatornáiba. "Itt is bejelentették a felszámolást, ám a kormány csak annyit tett, amennyivel be tudta fogni a média száját" - mondta Sallai.

Mach Péter a soroksári szennyezéssel kapcsolatban hangsúlyozta: az ügyben a kerületi önkormányzat felelőssége is megállapítható. "A szóban forgó terület az önkormányzat tulajdonában van, amelyet egy magáncég - a Péter és Gönczi Kft. - vett bérbe" - erről már Szabó Szabolcs (Együtt), Soroksár országgyűlési képviselője beszélt. A kft. időközben felszámolás alá került, a felszámolóbiztos pedig elkezdte a hulladék elszállítását. Mach a blogján azt is írta, információi szerint a területet az önkormányzat eredetileg parkolóként adta bérbe. "Hogy miért nem vette észre senki a felszámolás megindítása előtt, hogy itt valójában veszélyes hulladékot tárolnak, nos az bizony merő rejtély".

"Nem történtek pontos mérések, nem vettek talajmintát, a hordók elszállítása előtt szemrevételezési alapon döntötték el, mely anyagok lehetnek a legveszélyesebbek" - mondta Szabó, aki szerint a területen még mindig sok veszélyes anyag található, ám a felszámolónak a további elszállításokra már nincs pénze. "Ha a felszámolási eljárás befejeződik, az önkormányzat kénytelen lesz visszavenni a területet, a veszélyes hulladékok elszállítását pedig neki kell majd biztosítania, pontos mérésekre, talajcserére is szükség lesz". Szabó úgy véli, az elsődleges becslések szerint ez több tízmillióba fog kerülni. Kerestük Soroksár önkormányzatát is, lapunknak a mai napra ígértek tájékoztatást.