menekültek;illegális bevándorlás;vasfüggöny;határzár;

2015-07-13 07:00:00

Elutasítja a többség a vasfüggönyt

Csak a Fidesz szavazói gondolják úgy, hogy érdemes megépíteni a szerb határra tervezett kerítést. A magyarok többsége szerint a határzár nem fogja megállítani a menekülteket, sőt a kormány kampánya is csak figyelemelterelés. Az MSZP szerint a kabinet nem is a gondokat kívánja felszámolni a kerítésépítéssel, hanem az ország valós problémáiról, a rossz kormányzásáról akarja elterelni a figyelmet.

Nem ért egyet a határzárral a magyarok többsége - derült ki a Publicus Intézet reprezentatív közvélemény-kutatásából. A Vasárnapi Hírek megbízásából készült felmérésben ezer embert kérdeztek meg, 56 százalékuk válaszolta azt: a szerb-magyar határra tervezett kerítés teljesen alkalmatlan arra, hogy megállítsa a menekülteket, így nem is építené fel azt.

Egyre többen segítenek

Migránsoknak nyújt elsősorban pszichológiai segítséget a röszkei állomáson a Magyar Vöröskereszt; elsődleges feladatuk, hogy a bevándorlókat megfelelően tájékoztassák, illetve megnyugtassák. A szervezet főigazgató-helyettese, Nagy Gábor hangsúlyozta, hogy Magyarország túlnyomórészt csak tranzitország a migránsok számára, a cél főként Németország, Dánia, Svédország. Az ideérkezőknek az elszenvedett traumák enyhítésén túl elsősorban információkra van szükségük a továbbutazáshoz. Kérdésre felidézte az elmúlt napok egyik legmegrázóbb esetét: a Szíriából menekülő négytagú családból Magyarországra már csak az apa és az egyik gyerek érkezett, meg, az anyát és a másik gyermeket az út alatt lelőtték.

A megkérdezettek kétharmada, 67 százalék alkalmatlannak gondolja a szerb-magyar határra tervezett kerítést arra, hogy betöltse funkcióját, és megállítsa a menekülteket. Mindössze a megkérdezettek mintegy negyede, 23 százaléka gondolja azt, hogy a kerítés valamennyire alkalmas lesz arra, hogy ellássa legfontosabb feladatát. Ebben a kérdésben csupán a Fidesz-szavazók gondolkodnak másként, mint a többség. Ők elenyésző mértékben inkább alkalmasnak látják a kerítést arra, hogy megállítsa a menekülteket, míg az MSZP-, Jobbik-, illetve a többi pártra szavazók, valamint a bizonytalanok több mint kétharmada erről másként vélekedik.

A válaszadók több mint fele, 56 százaléka ráadásul egész egyszerűen nem építené fel a kerítést. A Fidesz szavazói itt is más véleményen vannak, 60 százalékuk állítaná fel az ideiglenes határzárat, és mindössze 31 százalékuk ellenzi. A Jobbik szavazói is hasonlóan gondolkodnak, bár közöttük kevesebben gondolják úgy, hogy épüljön fel a kerítés. Esetükben 51 százalék támogató, és 47 százalék elutasító a kérdésben. Leginkább az MSZP- és az LMP-szavazók gondolják úgy, hogy ne épüljön fel a kerítés (80 és 79 százalék), és az összes többi vizsgált társadalmi csoportban is egyértelmű többségben vannak azok, akik így vélekednek.

A többség egyértelműen azt gondolja, hogy a szerb-magyar határra tervezett kerítés inkább figyelemelterelés, és célja nem a menekültek megállítása. A megkérdezettek több mint fele, 54 százaléka ért egyet az erre vonatkozó állítással, míg csupán kevesebb mint harmaduk, azaz 30 százalékuk gondolja másként. Egyedül a Fidesz-szavazók körében van többségben az álláspont, hogy a kerítés nem figyelemelterelés, ők 57 százalékban hiszen pártjuknak, mindenki más, leginkább az MSZP és a Jobbik szavazói úgy gondolják, hogy a kabinet csak terel.

Érdekes ugyanakkor, hogy az intézet két hónappal ezelőtt is megkérdezte a választópolgárokat, hogy mit gondolnak nagyobb problémának: a magyarok külföldre történő kivándorlását, vagy inkább a menekültek érkezését. Akkor egyértelműen a kivándorlás volt a fontosabb probléma. A friss eredmények ettől eltérnek, most a kivándorlást a megkérdezettek 42 százaléka tartja nagyobb problémának, míg 44 százalék a menekültek érkezését, ami bizonyítja, hogy hatékony volt a kormány kampánya. A leghatékonyabban persze a kormánypárti szavazókat sikerült befolyásolni. Míg két hónappal ezelőtt a Fidesz-szavazók többsége szerint is a kivándorlás volt a fontosabb probléma, mára 72 százalékuk a menekültek megjelenését tartja nagyobb gondnak.

Eközben az MSZP arra kérte Tarlós István főpolgármestert, hogy a kormány gyűlöletkampányával ellentétben vállaljon szolidaritást a menekültekkel, és minden Budapestre érkezőt tisztasági csomaggal segítsen - jelentette be Kunhalmi Ágnes. A szocialisták budapesti elnöke kiemelte, a főváros is jobban járna, ha az életüket mentő, sokszor családosan, kisgyermekekkel érkező menekülteknek nem embertelen körülmények között kellene eltölteniük néhány napot a városban. Az MSZP ezért azt is kéri a városvezetéstől, hogy nyissa ki az összes közterületi illemhelyet, továbbá vegye fel a kapcsolatot a menekülteket segítő civil szervezetekkel, akiknek az adománygyűjtését üres raktárhelyiségekkel is segítse. Kunhalmi szerint a kormány "undorító plakátkampányra" és kerítésépítésre fordítja azokat a forrásokat, amelyeket a menekültek támogatására kap az Európai Uniótól. Hangsúlyozta, a magyarok majdnem 70 százaléka ettől függetlenül elutasítja a magyar-szerb határra tervezett "új vasfüggönyt", hiszen tudják, hogy az nem oldja meg a problémát, sőt rossz üzenetet közvetít a világba Magyarországról. Az ellenzéki politikus kérdésre azt mondta, a menekülthelyzetre nincs nemzetállami megoldás, azt európai szinten kell rendezni. A kormány ráadásul nem is a gondokat kívánja felszámolni a kerítésépítéssel, hanem az ország valós problémáiról, a rossz kormányzásáról akarja elterelni a figyelmet - fogalmazott Kunhalmi, aki szerint a kormánynak olyan ésszerű intézkedésekre kellene költenie, mint a határőrizet megerősítése, a menedékkérelmi eljárások felgyorsítása, valamint az emberséges fogadó környezet megteremtése. "A szélsőjobboldali kormány ezen a téren megbukott" - foglalta össze.

Juszt: befolyásolják, mi jut el hozzánk a külvilágból

Reggel egy hír jelent meg az MTI-n, amely Angela Merkel német kancellár belgrádi látogatását dolgozta fel. Elég meglepőnek tűntek az ott leírtak, mintha Merkel Orbán mondatait mondta volna vissza. Úgyhogy utánanéztünk, a német médiában milyen hírek jelentek meg az eseményről, és hogyan dolgozták fel azokat a helyi lapok - írta még pénteken Facebook-oldalán Juszt László. A televíziós újságíró sorra vette: a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung, és az N-TV nevű német televízió híradásai alapján Merkel nem éppen azt mondta, ami az MTI alapján lejött belőle. Az MTI hírének Orbánt és menekültpolitikáját támogató kontextusa helyett valójában Merkel pont hogy finoman kritizálta Orbánt a helyszínen. "Erről viszont a magyar olvasók nem tájékozódhatnak, mivel az összes magyar újság az MTI híreit veszi át. Ebből pedig pontosan láthatjuk nem a háttérhatalom manipulálja a híreket, és ezzel az embereket, hanem Orbán és a Fidesz klientúrája befolyásolja, hogy mi jut el az emberekhez a külvilágból".