jog;közmunka;közfoglalkoztatás;

2015-08-10 07:10:00

Mi a különbség? I.

Mi különbség a közfoglalkoztatás és közmunka között?

Az első fogalom mögött 2005-ös, a második mögött 2010-es kormány- és pártpolitika áll. Szakmailag nincs különbség a szocialista kezdeményezésű közfoglalkoztatási program és fideszes közmunka program között. A szocialista és fideszes kezdeményezések szakmai lényege ugyanis ugyanaz: munkanélküliek számára pénzügyi támogatás nyújtása - konkrét munkavégzés alapján - az önkormányzat szervezésében, állami finanszírozásból.

A fordulatot az Alkotmánybíróság (Ab) azon korábbi döntésével való szembefordulás jelentette, hogy a "segély nem köthető munkavégzési feltételhez". Időben elsőként a szocialisták, majd egy ciklus (négy év) után a fideszesek fordultak szembe az Ab korábbi politikai - nem szakmai - jellegű döntésének. A költségvetési szűkösségből, továbbá a munkanélküliséget - a munkátlanság társadalmilag és pszichológiailag romboló hatásait - gyógyítandó módszerként gondolták kialakítani az új állami eszközt a különböző politikai színű kormányok.

Csakhogy ellentétes politikai és társadalmi célok álltak az azonos szakmai indíttatású jogszabályok mögött. A szocialisták a közfoglalkoztatással a hátrányos helyzetű kistérségek (például Borsod, Szabolcs, Baranya, Zala megyéken belül) teljes munkanélküliséggel sújtott községek lakosságát akarta közmunkához, ezáltal jövedelemhez juttatni. A Fidesz célja - a deklarált célon túlmenően - azonban a kis- és középvállalkozások (magyarán a privátcégek) olcsó munkaerővel való ellátása volt. A Fidesz az első perctől kezdve jogszabályilag azt deklarálta, hogy a saját klientúrája cégei állami pénzből, önkormányzati szervezésben, közmunkásokat kapnak és foglalkoztathatnak, akik magánhasznot termelnek az érdemdúsak cégei számára.

Sőt, a szakmaiság álarca mögött a fideszesek kiterjesztették új területekre is a közmunkát, amely már nyilvánvalóan az értelmiségiek legyalázását szolgálta. Például kiterjesztették akaratukat a kulturális szolgáltatásokra: aki eddig közszolgálati munkaviszonyban volt, az lehet közmunkás. A szavak hasonlósága megtévesztő lehet a politikában járatlan emberek számára. De, aki tegnapig közalkalmazott volt, mától pedig a polgármester döntése alapján közmunkás, abba belevág a menkő: itt már mindent lehet?

Ne legyünk szemérmesek a Fidesz titkos társadalmi-politikai céljainak a nyilvánosságra hozásában: 1,4 millió szavazó áll a saját oldalukon, akik gazdagok, hatalmasok, a másik oldalon megelégszenek 6 millió közmunkással, akik nem mennek el szavazni. A maradék 600 ezer ellenszavazó pedig nyugodtan igazolhatja a külföldiek számára, hogy szabad a választás: 5 ellenzéki párt közül bármelyikre szavazhatnak.