Görögország;görög válság;Sziriza támogatottság;

2015-08-14 14:30:00

Igen a görög mentőcsomagra, Ciprasz bizalmi szavazást kér

Maratoni hosszúságú, a hajnali órákba nyúló vita után a görög parlament megszavazta a hitelezőkkel kedden tető alá hozott megállapodást a 85 milliárd eurós új mentőcsomagról. Alekszisz Ciprasz görög kormányfő ugyan megmenekült, de a kormányzó Sziriza pártban egyre nagyobb a lázongás. Nem kizárt, hogy szeptemberben előrehozott voksolást tartanak Görögországban.

Az új mentőcsomagot végül 222 igen, 64 nem szavazattal, 11 tartózkodással fogadták el. A Sziriza képviselői közül ugyanakkor 31-en nem szavazatot adtak le, s ugyancsak Ciprasz pártjának balszárnyának honatyái tartózkodtak, azaz a kormányzó párt képviselőienk harmada nem támogatta a megállapodást.

Hírek szerint Ciprasz jövő héten bizalmi szavazást kérhet maga ellen a parlamentben. Makisz Voridisz, az ellenzéki Új Demokrácia párt képviselője már bejelentette, hogy a mentőcsomagra igennel szavazott ugyan, de a bizalmi szavazáson nemmel voksol majd. Ciprasznak legalább 120 képviselő támogatására lenne szüksége ahhoz, hogy kisebbségből tovább kormányozhasson. A Sziriza köreiből azt valószínűsítik, hogy szeptemberre Ciprasz kénytelen lesz előrehozott választást kiírni.

A görög kormányfőt a BBC jelentése szerint még egyik korábbi fő szövetségese, Zoe Konstantopoulou házelnök is élesen bírálta, közölte, hogy nem tudja támogatni a megállapodást. A házelnök Ciprasz sürgetése ellenére halogatta a vita megkezdését a parlamentben. Panagiotisz Lafazanisz, egy másik Sziriza-képviselő egyenesen azt közölte: „Szégyenkezem miattad. Ez nem demokrácia, hanem egy euróövezeti diktatúra!”

Ciprasz beszédében világosan a képviselők tudtára adta, hogy élet és halál kérdéséről van szó. „Tiszta a lelkiismeretem, a jelenlegi európai hatalmi viszonyok között ez volt a legjobb megállapodás, amit el tudtunk érni” – mondta a kormányfő. A harmadik görög mentőcsomagért cserébe Athénnak újabb adóemeléseket és költségvetési lefaragásokat kellett elfogadnia.

A görög parlament jóváhagyására, a mentőcsomagban megszabott pénzügyi és strukturális reformokat előíró feltételek elfogadására haladéktalanul szükség volt ahhoz, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek ma rábólintsanak az alkura. Vészesen közeleg az augusztus 20-i határidő, amikor Görögországnak 3,5 milliárd eurót kell törlesztenie az Európai Központi Bank (EKB) számára. Ha Görögországnak átutalják az első, 23 milliárd eurós segélyrészletet, abból teljesíteni tudja aktuális fizetési kötelezettségeit.

Tárgyalás a görög mentőcsomagról egy korábbi felvételen. FOTÓ: Sean Gallup/Getty Images

Tárgyalás a görög mentőcsomagról egy korábbi felvételen. FOTÓ: Sean Gallup/Getty Images

Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport elnöke üdvözölte az athéni parlament döntését. Az euróövezeti pénzügyminiszterek péntek délután ültek össze a görög mentőcsomag véglegesítésére. Bár az uniós pénzügyminiszterek körében erős a szkepticizmus, hogy a görög kormány képes lesz-e a vállaltak végigvitelére, Dijsselbloem úgy vélte, ez az eddigi legerősebb és legkonkrétabb csomag, s ha az elkövetkező hónapokban, szeptemberben vagy októberben az uniós felülvizsgálat során kétségek merülnek fel, akkor is le lehet állítani a kifizetéseket. Annika Breidthardt bizottsági szóvivő még az ülés előtt azt valószínűsítette, hogy a pénzügyminiszterek is rábólintanak a mentőcsomagra.

Ciprasz parlamenti sikere azonban csak pirruszi győzelem. Pannajiotisz Lazafanisz volt energiaügyi miniszter és a Sziriza párt balszárnyának 12 tagja a Kathimerini című lap szerint közleményben jelezte, mozgalmat indítanak az uniós megállapodás ellen. A Sziriza ifjúsági szárnya pedig kifejezetten Görögország kilépését követelte az euróövezetből. Ciprasz környezetéből közölték, a kilépés soha nem szerepelt a párt tervei között, s a múlt hónapban tartott népszavazást sem lehet arra való felhatalmazásnak tekinteni, hogy Görögország térjen vissza a nemzeti valutához.