mérgezés;polónium;Vlagyimir Zsirinovszkij;orosz titkosszolgálat;Alekszandr Litvinyenko;

2016-01-22 06:40:00

Még mérgez a polónium

Nem mondott ki semmi újat, mégis diplomáciai vihart kavart egy tegnap nyilvánosságra hozott brit bírói jelentés. A 300 oldalas dokumentum nem kevesebbet állít, mint hogy Vlagyimir Putyin rábólintott az orosz titkosszolgálattól kiugrott Alekszandr Litvinyenko volt orosz alezredes megmérgezésére. A jelentés tovább rontja a gyilkosság óta feszült brit-orosz viszonyt.

Robert Owen brit bíró tegnap hozta nyilvánosságra a Litvinyenko-gyilkosságról szóló 300 oldalas jelentését. Mint ismert, 2006-ban a Londonban élő, brit menedékjogot kapott 43 éves volt orosz ügynököt, az FSZB egykori alezredesét, Alekszandr Litvinyenkot a teájába csempészet polóniummal ölték meg. A volt ügynök, aki Vlagyimir Putyin ellenzékéhez tartozott, halálos ágyán Putyint tette felelőssé a történtekért. Mint ahogy a brit kormány is. London két orosz kormányzati ügynököt, Andrej Lugovojt és Dmitrij Kovtunt vádolt. A Németországban élő Kovtunt kihallgatták majd ejtették ellene a vádat, Moszkvától pedig kérték Lugovoj kiadatását 2007-ben.

Az ügy máig tartó feszültséget szült a brit-orosz kapcsolatokban. Miután Moszkva megtagadta a kiadatást, a két ország kölcsönösen kiutasított négy-négy diplomatát. A magas szintű kapcsolatokban hat éves szünet állt be, 2011 szeptemberében David Cameron volt az első brit miniszterelnök, aki 2005 után először Moszkvába látogatott és Putyinnal is találkozott. A Litvinyenko-kérdésben és Lugovoj kiadatásában azonban akkor sem történt előrelépés. Lugovoj ma is a szélsőséges és populista Vlagyimir Zsirinovszkij vezette Orosz Liberális Demorata Párt parlamenti képviselője.

A gyilkosság után Nagy-Britanniában vizsgálat indult az ügyben, ennek eredményét ismertette tegnap Owen bíró. A több éves vizsgálat nyomán a jelentés azt a következtetést vonta le, hogy "nagy a valószínűsége" annak, hogy az orosz állambiztonsági szolgálat, az FSZB rendelte el és irányította a Litvinyenko elleni akciót, amelyre Putyin elnök "valószínűleg" rábólintott.

A jelentés közzétételének időpontja előre ismert volt. Szerdán Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő be is jelentette, hogy a Kremlt nem érdekli a brit nyomozás eredménye. Ennek ellenére tegnap, a dokumentum bemutatása után azonnal reagált az orosz külügyminisztérium. Marija Zaharova közölte, álláspontjuk szerint a jelentés teljes mértékben átpolitizált, ugyanakkor jelezte, hogy a tárca a 300 oldalas anyag teljes ismeretében fog értékelést adni róla. Úgy fogalmazott, Oroszország nem is számított arra, hogy a politikai indíttatású és végletekig átpolitizált eljárásról készült végleges bírói jelentés tárgyilagos és elfogulatlan lesz és leszögezte, az orosz álláspont nem változott.

Lugovoj pedig egyszerűen „abszurdnak” nevezte a jelentést. Theresa May brit belügyminiszter bejelentette, nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki a Litvinyenko-gyilkosság két orosz gyanúsítottja ellen, a brit pénzügyminisztérium pedig zárolta Andrej Lugovoj és Dmitrij Kovtun Nagy-Britanniában lévő minden vagyonát.

Marina Litvinyenko elégedett

Üdvözölte a jelentés közzétételét Marina Litvinyenko, a meggyilkolt özvegye, aki rögtönzött sajtótájékoztatót tartott a londoni Főbíróság épülete előtt. "Örülök, hogy a férjem halálos ágyán elhangzott szavait Putyin felelősségével kapcsolatosan az angol bíróság is megerősítette" – mondta az újságíróknak. Arra kérte a brit kormányt, léptessen életbe szankciókat Oroszországgal szemben és utasítsa ki az országból az orosz diplomatákat.