bírói függetlenség;

2016-02-04 06:03:00

Tovább fenyegetik a bírókat

"A Fidesz továbbra is tiszteletben tartja a jogállami és igazságszolgáltatási alapelveket, így a bírói függetlenséget is (...) A demokrácia egyik fontos elve a szólásszabadság. Az emberek úgy érzik, hogy joguk van elmondani egyrészt, hogy miért érzik igazságtalannak, hogy egy ipari katasztrófa felelősei megúszhatják a felelősségre vonást, másrészt hogy hangot adjanak annak a felháborodásuknak, miért nincs egy bűncselekményeknek következménye. 

Ha ez így van, akkor a politikusoknak az a joguk és kötelességük, hogy levonják a megfelelő következtetéseket, és tegyenek meg mindent azért, hogy helyreálljon az igazságérzet és az igazságszolgáltatásba vetett közbizalom" - közölte tegnap Németh Szilárd. A Fidesz alelnöke megismételte hétvégi kijelentéseit, valamint hogy a Fidesz vitát kezdeményez az Országgyűlés igazságügyi bizottságában "a Hagyó-ügyben és a vörösiszap-katasztrófa ügyében született ítéletekkel, illetve a hatályos törvények nem alkalmazásával kapcsolatban. Azért szükséges a parlament illetékes bizottságában a vita, párbeszéd, hogy tisztázzuk: jól van-e ez a szabályozás akkor, amikor a vörösiszap katasztrófa felelőseit nem lehet büntetőjogilag elszámoltatni. A Fidesz jövő heti frakcióülésén is megvitatja a felmerült kérdéseket. Nemcsak jogszolgáltatásra, de igazságszolgáltatásra is szükség van, és ha a vizsgálatok után indokolt, törvénymódosításra is sor kerülhet" - írta Németh.

Egyetlen nappal korábban Lázár János is ellentmondott a bírósági vezetőknek, s a Miniszterelnökség vezetője azzal verte vissza a Kúria, valamint az Országos Bírósági Hivatal elnökének ellenállását: "a politikusok nem befolyásolhatják a bírák ítélkezési munkáját, de az embereknek nem tiltható meg, hogy elmondják véleményüket a bíróságok döntéseiről". Lázár egy hódmezővásárhelyi lakossági fórumon beszélt arról: "az embereknek fogytán a türelmük és a bizalmuk, az igazságérzetükkel ellentétes döntések pedig megrengethetik az igazságszolgáltatásba vetett hitüket".

A kancelláriaminiszter, ahogyan a rezsibiztos is, mélyen hallgatott arról, hogy az igazságszolgáltatás ma egy, az új alaptörvénnyel és a hozzá tartozó, kizárólag a Fidesz-KDNP által megalkotott és elfogadott törvényekkel létrehozott rendszerben működik, s noha a szervezeti és eljárási szabályok 2010-et követő átalakítása jelentősen csorbítani igyekezett a bíróságok függetlenségét, az azt megkövetelő - nem liberális -, hanem demokratikus és nemzetközi jogi elvárások biztosítják az ítélkezés szabadságát. Éppen ezért több bírói szervezet is felemelte szavát az elmúlt napokban, kikérve magának az ítélkezés függetlenségébe történő újabb politikai beavatkozási kísérletet.

Megírtuk: a törvénymódosításokkal fenyegető kormányoldalt a Hagyó- és a vörösiszap-ítélet bőszítette fel, s a nyilatkozatkampány várhatóan újabb igazságügyi reformot készíthet elő. Érdekes módon az érintett ügyekben eljáró vádhatóságok felelőssége nem merült fel a Fideszben, noha Bárándy Gergely, az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának szocialista alelnöke már a hét végén világossá tette: nem is az ítéletek rosszak, nem a bíróságok és nem is a jogszabályok a felelősek azért, hogy a Fidesz politikai megrendeléseit teljesítő ügyészek koncepciós perei sorra zátonyra futnak.

Budai mindenkinek beszól?

A magyar igazságszolgáltatás alkalmatlan arra, hogy ilyen ügyeket végigvigyen - mondta a Hagyó-ítéletről az előző ciklus elszámoltatásért felelős biztosa a Heti Válasznak. A fideszes Budai Gyula a ma megjelenő interjúban a perben meghozott első fokú ítéletet "a magyar igazságszolgáltatás szégyenének" nevezte, hozzátéve "válságának tünete" is. Budai ugyanakkor vélhetően már megjegyzésével is inkább önkritikát gyakorolt az előző ciklusban átalakított bírósági rendszert illetően, arra a kérdésre ráadásul, hogy korrupciónak tekinti-e, ha Andy Vajna monopoljogot kap kaszinóüzemeltetésre, majd gigantikus állami hitelt a TV2 megvásárlására, azt mondta: "állami hitelhez meghatározott feltételek szerint lehet hozzájutni. Gondolom, ebben az esetben adottak voltak a feltételek. Annyit azért hozzátennék: nagyon-nagyon örülök, hogy már nem vagyok elszámoltatási és korrupcióellenes kormánybiztos. Maradjunk ennyiben."