hitel;NFH;fogyasztói csoportok;

2016-03-04 06:25:00

Hiába a szigorú tiltás

A fogyasztói csoportok szervezését 2014-ben tiltották be, ám azóta is számos eljárásnak az alanyai. A új szabályok ellenére a tilosban járók száma nem sokkal múlta alul a 2014 előtti időszakét.

Bár már több, mint két éve nem működhetnek legálisan a fogyasztói csoportok, mégis a mai napig jó pár gyűjt tagokat. Az elmúlt évben összesen 25 eljárást indított a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH), amelyből 10 esetben hirdetés útján értesültek a fogyasztók a csoportok szerveződéséről, 15 vizsgálatot pedig fogyasztói bejelentések alapján indítottak. Ezekből összesen 7 alkalommal indult hatósági eljárás - közölte a Népszavával Vermes Bella, a NFH szóvivője. Egyet meg is szüntetett a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága. Az indult eljárásokból több, még most is folyamatban van.

A szóban forgó fogyasztói csoportok olyan vásárlási társulásoknak tekinthetőek, amelyekben a csatlakozók vállalják, meghatározott mértékű részleteket fizetnek, hogy az így összegyűlt pénzből bizonyos időközönként sorra megszerezhessék egy-egy nagy értékű árucikk – általában ingatlan (akár külföldi is) vagy gépkocsi – tulajdonjogát, illetve igénybe vehessenek egy adott szolgáltatást. A szerződéseket meghatározott futamidőre kötik, amely alatt a tagnak hozzá kell jutnia – például sorsolással – az ígért vagyontárgyhoz – írja a Világgazdaság. Tekintettel arra, hogy a tagok sorsolás szerinti sorrendben részesülnek a juttatásban, a vásárlói jog megszerzésének időpontja előre nem meghatározható. Azok a tagok azonban, akik magasabb összegű havidíj befizetését vállalják, általában előbb juthatnak vásárlói joghoz.

Az ügyfelek gyakran azt hiszik, gyors, kedvezményes hitelt kapnak, csak később értik meg, hogy akár éveket is várhatnak, és a végén nem szabad felhasználású készpénzt kapnak. Átvert emberek tucatjai élik át ugyanazt: félrevezették őket, kicsalták a pénzüket, amit azóta sem tudtak visszaszerezni.

Annyi csoport tönkrement, megszűnt, vagy tüntette el vagyonát, köztük tagjainak befizetéseit is, hogy az Országgyűlés 2012. január 1-jével megtiltotta ezek létrehozását.

Emellett előírta, hogy 2014. január 1-jétől új fogyasztó kizárólag – a szerződés felmondással történő megszüntetése következtében – kieső fogyasztó helyére vehető fel, és tilos a fogyasztókat nyilvános felhívás útján gyűjteni. A csoportot működtető vállalkozások tevékenységük folytatását 2014. január 31-ig kötelesek voltak bejelenteni az NFH-nak, ezt azonban csak heten tették meg.

A fogyasztói csoportok létrehozását véglegesen megtiltó, illetve a tagok nyilvános felhívás útján történő szervezésének tilalmát előíró szabályok megalkotásának eredményeként 2015-ben lényegesen kevesebb fogyasztó fordult a hatósághoz jogorvoslatért az NFH közlése szerint.

Ennek azonban ellent mond, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2001 és 2014 között csak 40 versenyfelügyeleti eljárást folytatott le, ami nem sokkal több a tavalyi 25 esetnél, amit az NFH indított – közölte lapunkkal Basa Andrea, a GVH szóvivője.

Árulkodó jelek
- A hirdetésekben hiteladósoknak KHR-eseknek (BAR-osoknak), időseknek ajánlanak pénzügyi segítséget
- A szerződésben a partner egy kft., mert a valóban hitelezéssel foglalkozó cégek kivétel nélkül részvénytársasági formában működnek
- Nem tudják felmutatni a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által kibocsátott engedélyszámot, illetve a jelzett engedélyszám nem ellenőrizhető a PSZÁF honlapján
- A szerződés aláírásakor regisztrációs vagy adminisztrációs díjat kérnek, illetve „előtörlesztés” vállalására buzdítanak
- A kézhez kapott mintaszerződésben egyetlen jogszabályi hivatkozás van, a Polgári Törvénykönyv