EU;Görögország;Orbán Viktor;menekültválság;Seehofer;kvótarendszer;

2016-03-05 06:07:00

Orbán: nem csinálunk Európát Magyarországon

Egy hónapnyi szünet után tegnap reggel ismét interjút adott a Kossuth rádiónak Orbán Viktor. A kormányfő sokadszorra megismételte a magyar kormány álláspontját menekültkérdésben, mondván: "ebből a szempontból nem csinálunk Európát Magyarországból". A bajor kormányfőt a menekültkérdésről tárgyaló hétfői uniós-török csúcs előtt fogadták a magyar fővárosban. Látogatását élesen kritizálták Németországban, mondván: Orbán "kihasználja, hogy a német kancellárt naponta hátba támadja saját pártcsaládja".

Magyar-bajor férfisors

Orbán Viktor "kihasználja, hogy a német kancellárt naponta hátba támadja saját pártcsaládja" - mondta Sigmar Gabriel alkancellár, a szociáldemokrata párt (SPD) elnöke egy pénteki lapinterjúban Horst Seehofer bajor kormányfő budapesti látogatásával kapcsolatban. Gabriel a Stuttgarter Zeitungban kiemelte, az a "paradox helyzet állt elő, hogy jelenleg csak az SPD garantálja Merkel asszony cselekvőképességét". Bírálta Seehofer budapesti látogatását az SPD főtitkára is. Katarina Barley a Passauer Neue Presse című lapnak megjegyezte: "akinek ilyen barátai vannak, annak nincs szüksége ellenségekre". Ugyancsak bírálta a bajor miniszterelnököt az ellenzéki Zöldek parlamenti (Bundestag-) frakciójának vezetője, Anton Hofreiter, aki a Passauer Neue Pressének azt mondta, Seehofer látogatása "gyengíti a szövetségi kormány tárgyalási pozícióját a hétfői EU-csúcson", és ezzel "a CSU sérti a német érdekeket". A kritikus hangokkal szemben Manfred Weber, az Európai Néppárt EP-frakcióvezetője úgy nyilatkozott: Seehofer budapesti látogatása a politikai kapcsolatok ápolásának szokványos formája, ugyanakkor "az üzenet is világos". ha európai megoldást akarunk, akkor neked is el kell mozdulnod, nem ragaszkodhatsz csak a magyar állásponthoz, hanem hozzá kell járulnod a kompromisszumhoz". Ez "egész konkrétan azt jelenti, hogy részt kell vennie a tehermegosztásban, és nem lehet, hogy erődöt építünk Európából". Hozzátette, Seehofer egyeztette Merkellel budapesti tárgyalásának témáit.

A bajor és a magyar kormányfő: Merkelnek drukkolnak, miközben fúrják FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD

A bajor és a magyar kormányfő: Merkelnek drukkolnak, miközben fúrják FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD

A két kormányfő tegnapi közös sajtótájékoztatóján Orbán azt mondta: nem Merkel ellen jöttünk össze, nem azért, hogy gyengítsük a német kormányt. És nem is azért, hogy a választásokon induló jobboldali pártszövetséget gyengítsük. Állítása szerint mindketten a CSU és a CDU sikerében, egy erős kancellárban, egy erős kormányban érdekeltek. Két férfi összejön, és mindenki arra kíváncsi, mi a véleményük egy jelen nem lévő hölgyről. De ezt ismerjük, ilyen a férfisors - mondta. Horst Seehofer udvarias frázisokra szorítkozott: gratulált Magyarország stabil pénzügyi helyzetéhez, és ő is megtette a maga hűségesküjét Merkelnek és a kancellár törekvéseinek: kívánjuk, hogy a Törökország részvételével zajló hétfői uniós csúcs sikeresen záruljon - mondta. A bajor kormányfő meghívta "barátját" a szülővárosába, Ingolstadtba, de a magyar miniszterelnök ezt a meghívást csak úgy fogadta el, ha látogatást tehet az Audi-gyárban, illetve ellátogatnak majd a futball-Eb-re is.

Uniós menedékesek
Rekordszámú, legalább 1,25 millió menedékkérő érkezett a tavalyi évben Európába, ez több mint kétszerese a 2014-ben regisztrált számoknak - derült ki az Eurostat által pénteken közzétett jelentésből. Az Unió 28 tagállamában 2015-ben 1 255 600 menedékkérelmet nyújtottak be, míg az azt megelőző évben "csak" 562 680-at. A legtöbben a polgárháború sújtotta Szíriából érkeztek az EU-ba, a vizsgált időszakban 363 ezer szíriai állampolgár ért partot a dél-európai országokban. A közel-keleti országot a jelentés szerint Afganisztán (178 200) és Irak (121 500) követi, de sokan érkeztek Koszovóból, Albániából, Pakisztánból és Eritreából is.

Nyomoznak a kopaszok után

Nyomozást rendeltek a népszavazási irodánál megjelent kopaszok ügyében – közölte Nyakó István. Az MSZP-s politikust erről a hatóságok tájékoztatták, mint feljelentőt. Azt nem tudni, hogy a döntés összefüggésben van-e a Kúria döntésével. A Kúria csütörtökön úgy döntött, hogy az NVB határozatát megváltoztatja, és „megállapítja, az esélyegyenlőség és a rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvi követelményét – a határozatban foglaltakon túl – az is sérti”, hogy a székházban lévő „ismeretlen személyek” Nyakót „akadályozták az országos népszavazás kezdeményezéséhez fűződő jogának gyakorlásában”. De egyebekben a Kúria az NVB határozatát helybenhagyja. Az NVB szerint a kopaszok fizikailag nem akadályozták Nyakót, bár megsértették a választási alapelveket, de Erdősiné és kísérője ezt nem használták ki, és a NVI sem követett el mulasztást."A Kúria megállapította, a felvételen jól látható, hogy 2016. február 23-án 11 óra 33 perc 57 másodperckor a székház előterének jobb hátsó sarkában tartózkodó kérelmező a telefonhívás fogadását követően elindult a bal oldalon lévő érkeztetőhöz. 11 óra 34 perc 01 másodperckor egy sötét színű sapkában és sötét színű kabátban lévő másik személy a haladását 1-2 másodpercen keresztül akadályozta azzal, hogy elé lépett. Ezt meghaladóan a csoport többi tagja – figyelemmel az előtér nagyságára és az ott tartózkodó személyek számára – jelenlétükkel akadályozták a kérelmező haladéktalan eljutását az érkeztető géphez" - áll a Kúria közleményében. Múlt hét kedden az MSZP-s Nyakó István elment a NVI-hez, hogy beadja a boltzárról szóló kérdését. A hivatalnál azonban tucatnyi kopasz, kigyúrt ember várta, akik sorfalat állva az épület aulájában, megnehezítették a képviselőt abban, hogy elsőként érjen a blokkolóhoz. Erdösi Lászlóné szintén azért érkezett, hogy a vasárnapi zárva tartással kapcsolatban nyújtson be kérdést. A herceghalmi polgármester felesége a kopaszok segítsége révén 4 másodperccel előbb ért a blokkolóhoz, így az NVB az ő beadványát hitelesítette.

Az egykor fideszes, most független herceghalmi polgármester egyébként nem mondott le, de meg sem tudják buktatni - írta a Vs.hu. Felmerült, hogy a képviselő-testület ez esetben feloszlatja magát, és így váltják le a polgármestert, de ez se jött össze, mert nem mindenki értett egyet az ötlettel. Erdősit azért akarták lemondatni, mert szerintük felesége akciója rossz fényt vetett a településre.