fakivágás;Városliget Zrt;szégyenfoltok;

2016-03-18 18:09:00

Nem hagyják a városligeti fákat! - Új fejlemények, értelmiségi kiáltvány

A Városliget Zrt. szerint ők csak a "szégyenfoltokat" tüntetik el. A társaság azt írta, a demonstráció akadályozza az évtizedek óta üresen álló, helyenként életveszélyes romépületek eltakarítását és a Városliget átfogó parkrehabilitációját. A fejlesztés célja, hogy a liget ismét a főváros büszkesége lehessen - tették hozzá. Ami a "büszkeséget" illeti, többen úgy gondolják, hogy az eredeti zöld ligetükre lennének inkább büszkék. Pártok és civil szervezetek tiltakoztak a Városliget fáinak kivágása ellen, több értelmiségi - köztük szakemberek - a Városliget, a Budai Vár és a főváros védelmében adtak ki felhívást. 

Mint már hivatkoztak erre többször is, a közleményben azt írták: szakértői vélemények is alátámasztják: a parkrendezés indokolt, hiszen a városligeti fák nyolcvanöt százaléka ápolásra szorul, tizenkét százaléka pedig egyenesen balesetveszélyes. A Hungexpo területén a teljes faállományt tomográfos vizsgálatokkal mérték fel: a vizsgálat eredménye alapján 19 fát szükséges növény-egészségügyi vagy kertészeti okok miatt kivágni.

Illés Zoltánt, a Fidesz volt környezetvédelmi államtitkárát sem tölti el büszkeséggel a Városliget beépítése, a famészárlás, itt épp egy rendőrrel keveredik hangos szóváltásba

Illés Zoltánt, a Fidesz volt környezetvédelmi államtitkárát sem tölti el büszkeséggel a Városliget beépítése, a famészárlás, itt épp egy rendőrrel keveredik hangos szóváltásba

A PM feljelentést tesz hivatali visszaélés miatt
A Párbeszéd Magyarországért szerint az V. kerületi kormányhivatal "furcsa határozata alapján indultak be a fűrészgépek" csütörtökön az egykori Hungexpo-telek helyén, hiszen a március 16-án kiadott engedély azonnal hatályba lépett, tekintet nélkül az esetleges fellebbezésre. Bár a kiemelt beruházásokról szóló törvény elvben lehetőséget ad egy ilyen lépésre, ez egy jogállamban nem lehet törvényes, mivel az érintettek, a zuglói önkormányzat a fakivágások után ismerhették csak meg a határozat tartalmát - írta közleményében Karácsony Gergely PM.es politikus, XIV. kerületi polgármester.

Az építési munkálatok 15 egészséges fát érintenek, közülük minden megmenthető példányt - szám szerint 5 fát - pár napon belül átültetnek - írja a közleményben a Városliget Zrt. A feladatok végrehajtásakor a jogszabályokban meghatározott módon, az előírt eljárásrendet széleskörűen tiszteletben tartva jár el, az épületek bontása és a területek előkészítése kapcsán semmilyen jogellenes lépést nem tett és nem is fog tenni a jövőben - teszik hozzá.

A jogállami eszközök kimerülése után csak polgári engedetlenséggel lehet megakadályozni a Városliget fáinak kivágását és a terület beépítését - ezt már ki a PM-es Karácsony Gergely, Zugló polgármestere közölte a helyszínen tartott sajtótájékoztatón, hozzátéve: az állandó jelenlét biztosítása érdekében egyfajta szabadegyetemet, kulturális programokat és beszélgetéseket szerveznek az egykori Kertem szórakozóhely területén.

A Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke kiemelte: ettől azt várják, hogy nem csupán a további fakivágások megakadályozása érdekében indított csatát, de a Liget-projekt elleni háborút is megnyerik.

Zugló polgármestere éjszaka is felügyelte a helyzetet - Forrás Karácsony Gergely/Facebook

Zugló polgármestere éjszaka is felügyelte a helyzetet - Forrás Karácsony Gergely/Facebook

 

Pártállástól függetlenül várnak mindenkit a Ligetbe annak érdekében, hogy a saját testükkel védjék meg a fákat - jelentette ki Karácsony Gergely, emlékeztetve arra, hogy Zugló korábbi polgármestere javasolta olyan törvény elfogadását, ami "jogállami módszerekkel ellentétes módon" kivette a Városligetet az általános építési szabályzat alól. Ha Magyarország jogállam volna, most nem kellene tiltakozniuk és népszavazáson utasíthatnák el a budapestiek a Városliget beépítését - mondta Karácsony Gergely.

Népszava fotó

Népszava fotó

Csárdi Antal, az LMP fővárosi képviselője úgy fogalmazott, hogy Budapest ellenségei rárontottak a város tüdejére, de a közjogi eszközök kimerülése ellenére mindent megtesznek azért, hogy a Liget megtartsa rekreációs, közpark jellegét. Ez nem politikai kérdés, eljött az ideje a közös cselekvésnek - hangsúlyozta. Székely Sándor, a Szolidaritás Mozgalom képviselője úgy vélekedetett, hogy a Liget-projekt szembemegy a budapestiek akaratával, ezért nem fogják engedni, hogy "suttyomban" fákat vágjanak ki.

Az aktivisták kitartanak MTI Fotó: Balogh Zoltán

Az aktivisták kitartanak MTI Fotó: Balogh Zoltán

Várnai László, a Civil Zugló Egyesület vezetője emlékeztetett arra, hogy immár 20 ezer, a projektet ellenző aláírást gyűjtöttek össze, amit átadtak a projekt vezetőinek, ám ezt nem veszik figyelembe. Most azt tervezik, hogy az épületeket tervező japán építészirodákhoz is eljuttatják az aláírásokat, hogy ők is lássák: a lakosság tiltakozik a projekt megvalósítása ellen. "Ne engedjünk egy fát se kivágni!" - szólított fel a Várnai László.

Felhívás a Városliget, a Budai Vár és a főváros védelmében
Alulírottak többször is szót emeltünk a városligeti múzeumi negyed építése, a Vár kulturális funkcióinak felszámolása, valamint az oda szánt kormányzati negyed terve ellen. A többszáz-milliárd forintot felemésztő giga-beruházások ésszerűtlen és szakmai szempontból indokolatlan módon rajzolják át Budapest kulturális térképét. Észrevételeink a döntéshozóknál süket fülekre találtak. Ezért kérjük azokat, akik a főváros jövőjét a szívükön viselik, hogy csatlakozzanak alábbi felhívásunkhoz: 
A Városliget maradjon park, ne legyen „építési telek”! Az egyik legértékesebb fővárosi közparkot ne éktelenítsék el felesleges és oda nem illő épületek! A kultúráért felelős kormányzat elsősorban a meglévő közgyűjtemények számára biztosítson jelentőségükhöz méltó feltételeket! Budapesten számos kihasználatlan műemlék-épület keresi rendeltetését, az új múzeumok elhelyezésénél elsősorban ezeket vegyék számításba!
A Budai Vár szolgálja továbbra is a kultúrát: ne száműzzék onnan a Magyar Nemzeti Galériát és az akadémiai intézeteket! A régóta tátongó foghíjak helyére inkább új kulturális intézmények kerüljenek! A királyok által nem lakott Hauszmann-palota túlméretezett épületének műemléki értéke csekély, száz évvel ezelőtti arculatának helyreállítása nem indokolja a hatalmas ráfordítást.
Ne költöztessenek a budai várba kormányzati intézményeket! Demokráciában a miniszterelnökség és a minisztériumok a legjobb helyen az ország háza, a Parlament körül vannak: maradjanak is ott! Tiltakozunk a közérdek szempontjából igazolhatatlan pazarlás, a demokratikus jogrendet sértő eljárás ellen!
Körmendy Imre, a Magyar Urbanisztikai Társaság elnöke
Marosi Ernő művészettörténész, az MTA tagja
Ráday Mihály, a Budapesti Városvédő Egyesület elnöke
Schneller István építész, urbanista
Baintner Károly ny. egyetemi tanár
Brenner János építész
Erő Zoltán építész
Garay Klára tanár
Jámbor Imre tájépítész
Kévés György építész
Lányi András filozófus
Mélyi József művészettörténész
Pákozdi Imre közíró
Veréb Mária tájépítész
Zöldi Anna építész-újságíró