Városliget;park;múzeumok;fakivágás;csónakázó tó;Podmaniczky utca;

2016-03-29 07:15:00

Zöld park lesz a Nyugatinál

Eldőlt, hogy megvalósul a Nyugati pályaudvar környékén tervezett zöldövezet. A Podmaniczky utca közelében, európai nagyvárosok mintájára megépülő parkban több ezer fa, csónakázótó és múzeumépületek is helyet kapnának, a végleges tervekkel április 30-ig kell előállnia a kormánynak. Időközben a városligeti beruházás ellenzői és támogatói is - komoly szakmai presztízzsel bíró alkotók és közéleti személyek aláírásait tartalmazó - petícióval álltak elő. Ungvári Tamás író-műfordító szerint szégyen a fák kivágása.

A következő néhány évben hozzávetőleg 500 milliárd forintból akarja a kormány felújítani, átépíteni a magyar fővárost. Megbízható adatokra támaszkodva ennyire becsüli az Orbán-kormány tervezett imázsberuházásainak költségeit a Népszabadság. A napilap szerint a "Nyugati Ligetként" emlegetett projekt a közelmúltban megkapta a kormány támogatását. Értesüléseik szerint a Nyugati pályaudvar és a Podmaniczky utca környékének megújítása mintegy 215 milliárd forintba kerülhet.

A részletek pontos kidolgozása és szakértők által jóváhagyott véglegesítése még várat magára. Az elgondolás véglegesítésére a kabinet még egy hónapot adott. Többek között arra kell addig választ találni, hogyan hajtják végre a Gustave Eiffel tervei alapján épített vasúti pályaudvar teljes felújítását, de a vasúti infrastruktúra és a sínek befedése is sarkalatos pontja a tervnek. Újrapozicionálnák a Podmaniczky utcát, ahol európai nagyvárosok mintájára hangulatos zöldövezetet alakítanának ki. Az ötletgazdák kellemes környezetet kívánnak varázsolni a terézvárosi területre: négyezer fát telepítenének az oda álmodott parkba, de csónakázótavat, padokkal szegélyezett közösségi teret és egymással összeköthető, kulturális célra felhasználható, fedett tetejű intézményeket is létesítenének. Sajtóértesülések szerint a Ferdinánd híd forgalmát a föld alá vezetnék, a beruházás költségeinek jelentős hányada a beruházást érintő kerületek forgalomátszervezésére menne.

Miközben a Nyugati pályaudvarnak és szűk környezetének fel- és átalakításáról döntenek, másfél hete megkezdték a fák kivágását a Ligetben. Akkor több tucat aktivista özönlötte el a szóban forgó városligeti szakaszt, az akcióban több baloldali, illetve zöldpárti politikus is részt vett. Később tartottak irodalmi felolvasást is a már kivágott és még kiirtásra váró fák között, de rendeztek esti fáklyás felvonulást is a Városliget védelmében. Tegnap a Királydombtól a volt Kertem szórakozó helyig vonultak azok a békés demonstrálók, akik a Ligetvédők szervezet első nagygyűlésén vettek részt. Az egyesület Népszavához eljuttatott közleménye szerint a felvonuláson hozzávetőleg félezer szimpatizáns vett részt.

Ungvári Tamás József Attila-díjas író-műfordító szerint a tüntetéseket nem a végeredmény, hanem a cél határozza meg. Lapunknak elmondta, "a fák rokonaink, testvéreink, olyan élőlények, amelyeket nem szabadna bántani." Hozzátette, sok reményt nem fűz a megmozduláshoz és a különböző petíciókhoz, de abban biztos, hogy az erkölcsi siker garantált. "Az ilyen jellegű megmozdulásoknak pusztán egyetlen sikere lehet, ez pedig az, hogy örök szégyen marad azoknak a nevén, akik végrehajtják a fák elpusztítását" - mondta.

Mint ismeretes, a múlt héten sok ismert ember - köztük Szörényi Levente és Bródy János énekes-dalszerzők, Jeszenszky Géza volt külügyminiszter, Térey János író-költő, Ungváry Krisztián történész - írta alá azt a nyilatkozatot, amelyben az építkezés leállítását sürgetik. Vélhetőleg erre válaszul készült el a Városliget Zrt. által megosztott lista, amelyben művészek, tudósok és közéleti személyiségek biztosítják támogatásukról a Városliget teljes megújítását szolgáló Liget projektet. A „védelmezők” között találjuk – mások mellett - Bognár Attilát, az A38 Hajó vezetőjét, Böszörményi Nagy Gergelyt, a Design Terminal ügyvezetőjét, Fabényi Júliát, a Ludwig Múzeum igazgatóját, Freund Tamás neurobiológust, György Péter esztétát, Marton Éva és Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekesnőket, valamint Mécs Károly Kossuth-díjas színművészt. Említésre méltó, hogy György Péter korábban ellenezte a ligeti beruházást, most viszont főtanácsadója Baán Lászlónak, a Szépművészeti Múzeum igazgatójának és a Liget Budapest miniszteri biztosának.

Karácsony Gergely, a PM társelnöke, Zugló polgármestere a Városliget beépítéséről lapunknak azt nyilatkozta, hogy bár sokszor fordult az illetékesekhez, konkrét indokot még nem kapott a beruházásra. "Senki nem adott nekem még arra értelmes magyarázatot, hogy mi szükség van egy kormányzati negyedre a budai Várban, illetve miért akarják a Nemzeti Galériát a Ligetbe költöztetni" - fogalmazott. Hozzátette, az utóbbi évtizedekben elhanyagolt Városliget felújítását és megszépítését támogatja, de szerinte épületeknek nincs helye a parkban.