Tarlós István;Városliget;fakivágás;Liget Projekt;Nyugati liget;

2016-03-29 20:26:00

Tarlósnak mások a muzeális tervei

"Éppen hogy a kedvemre való" - jelentette ki a Népszavának Tarlós István főpolgármester arra a véleményre reagálva, miszerint az úgynevezett Nyugati liget megvalósítására lekötni tervezett jelentős uniós erőforrások miatt nagyon ne tetszene Budapest első emberének a kormány legújabb döntése. 

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a Nyugati liget elképzelése megkapta a kabinet támogatását, azaz 215 milliárd forintért teljesen átalakítják a Nyugati pályaudvart, az oda vezető utakat, a síneket befedik, a Ferdinánd híd forgalmát a föld alá terelik, parkokat hoznak létre és csónakázótó is lesz, négyezer fa, új közösségi terek létesülnek és az egész beruházás összekapcsolódik a Városligettel. A végleges tervekkel április 30-ig kell előállnia a kormánynak. "Miért tiltakoznék" - tette fel a kérdést lapunknak a főpolgármester, hozzátéve: "ezek a tervek majdnem megegyeznek azzal a programmal, amelyet még 2008-2009-ben fogalmaztam meg". De azért akadnak eltérések.

Tarlós István szerint egyfelől semmilyen fejlesztési forrástól nem fog elesni a főváros, másrészt ez az öt-hatszáz milliárd forintnyi beruházás Budapest céljait szolgálja. "Sajnos az egész ügynek van egy politikai felhangja, ezért nehéz a közvéleménynek tisztán látni. Én azonban hiszek benne, hogy egy jó és hasznos tervvel állunk szemben, amely ha megvalósul, hatalmas előrelépést jelent Budapest számára". Tarlós azt is kifejtette: az ő eredeti, nyolc évvel ezelőtti elképzelése szerint éppen erre, vagyis a Nyugatitól a Ligetig húzódó területre képzelte el a múzeumi negyedet, olyannyira, hogy Finta József építész el is készítette a terveket.

Lapunk is többször megírta, hogy a Finta nevével fémjelzett elképzelés szerint a Városligetbe tervezett múzeumi negyed inkább az úgynevezett "rozsda övezetben" kapott volna helyet. A terv még 2000-re nyúlik vissza, akkor Orbán Viktor még személyesen járt el az ügyben, és megbízta Finta Józsefet, hogy az irodája készítsen ehhez terveket. Az akkori közlés, majd pedig a mai főpolgármester 2009-es Budapest-programja is úgy szólt: a Podmaniczky útból az Andrássy úttal párhuzamos sugárút lenne, és összekötnék a Városligetet a Nyugati pályaudvar közötti résszel. A Ferdinánd hidat lebontanák és egy alagútban haladhatna a forgalom. A területet befednék, és ott helye lehetne bármilyen középületnek, így akár múzeumnak is. Tarlós 2010-es főpolgármester-jelölti programjában az is szerepelt: "A Nyugati pályaudvar eleve kikívánkozik az Eiffel-csarnokból, így maga a csarnok, némiképp a D'Orsay mintájára, kulturális csarnokká alakítva, mintegy bejárati épülete lehetne a múzeumpromenádnak."

Tavaly ősszel egyébként az is felmerült, hogy Demján Sándor nagyvállalkozó megvalósíthatná a felújított korábbi terveket. A WestEndet is megépítő ingatlanfejlesztő csapata ugyanis kész koncepciót dolgozott ki: négy nagy tömbre osztotta a Nyugati mögötti 170 ezer négyzetméteres rozsdazónát. A Nagykörút és a Ferdinánd híd közötti első szakasz egyik felében egy vágányok felett "lebegő", sportolásra is alkalmas, 32 ezer négyzetméteres közparkot alakítanának ki, míg a Podmaniczky utca felé eső, 35 ezer négyzetméteres telkét ingatlanfejlesztők kaphatnák meg irodák, üzletek, lakások és parkolók létesítésére. Ennek a folytatása lenne a Ferdinánd hídon túli, szintén 35 ezer négyzetméteres terület, ahol többszintes épületekkel és összesen 245 ezer négyzetméter beépítésével számoltak. A két tömb eladásából 5-6 milliárd forinthoz juthatna a költségvetés, miközben - az e tervek szerint szintén kiváltani szánt - Ferdinánd híd mögötti terület 68 ezer négyzetméteres része négy közösségi célú épületnek adhatna otthont, azaz a múzeumi negyed egyes intézményeinek. A Liget projektet esetleg részben vagy egészben kiváltó beruházás ugyanis valamivel több mint 55 milliárdból kihozható lett volna, míg a Városligetbe tervezett múzeumi negyed költségét előzetesen 140-150 milliárdra becsülték, a mostani közlés pedig csak a Nyugati ligetre vonatkozóan 215 milliárdról szól.

Kérdésünkre, hogy most is jobbnak tartaná-e, ha a múzeumok a Nyugatihoz kerülnének és nem - a jelentős politikai vitákat kiváltó - Városligetbe, Tarlós azt a diplomatikus választ adta, hogy ő a Nyugati környékére képzelte a múzeumokat, de örül annak is, "ha a Városliget gazdagodik". A diplomáciai nyelvből azért kikövetkeztethető, hogy a főpolgármester elfogadhatónak tartja Karácsony Gergely érveit is, aki szerint óriási hiba a Vár kormányzati negyeddé alakítása, illetve a Városliget múzeumi épületekkel való föltöltése. A zuglói polgármester szerint a liget eredeti funkcióját kell erősíteni, csak az szolgálná Budapest lakosságát. Ám a kormány köti az ebet a karóhoz: a Városligetbe telepíti a kulturális intézményeket, még akkor is, ha ez - az értékes zöldterületek elvesztése miatt - sokak aggodalmát és ellenérzését kiváltja. A kabinet máig már több mint tíz határozatot hozott a városligeti fejlesztésekkel kapcsolatban, és összesen eddig csaknem 50 milliárd forintot különített el a Liget projektre, sőt, az elmúlt hetekben megkezdődtek a vitatott fakivágások is. Lázár János kancelláriaminiszter már tavaly nyáron arról beszélt, Budapestet a Nyugatit érintő tervek leporolásával kárpótolják majd a zöldterület-pusztítás miatt, noha arra máig nincs magyarázat, mi értelme egy teljesen új parkot létrehozni néhány száz méterrel a ma létező, ám épületekkel befedni szándékozott helyett.