Eurostat;adósságcsökkentés;

2016-04-06 07:24:00

Elbukhatjuk az adósságcsökkentést

Vitában állnak a magyar hatóságok az Európai Unió statisztikai hivatalával. Az Eurostat ugyanis azt javasolta, hogy az Eximbankot az elszámolások tekintetében sorolja át a magyar kormány az államháztartáson belülre - erről írt a Portfolió internetes portál.

Az egyeztetések jelenleg is zajlanak, több száz milliárd forint a tét, és ha a magyar kormány számára kedvezőtlen eredmény születik, akkor az megdobhatja a korábbi évek államadósság-adatait. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat megerősítette a Portfolio-nak küldött válaszában, hogy a mostani EDP-jelentés keretében javaslatot fogalmaztak meg a magyar hatóságok számára, hogy az Eximbankot sorolják át államháztartáson belülre. (Az EDP-jelentés = Exessive Deficit Procedure, Túlzott Hiány Eljárása keretében évente kétszer kell adatot szolgáltatnia a kormánynak az Eurostat számára).

A Portfolio.hu szerint az államadósság-növelő hatás függ attól, hogy az Eurostat a bank mérlegének forrásoldalán szereplő tételekből mit tekint államadósság-növelő tételnek. Ha a bank külső forrásállományát számolják be az államadósságba (kibocsátott kötvényeket és nemzetközi hiteleket), akkor ez a 2014-es mérleg alapján 572 milliárd forintos növekedést jelentene, azaz a GDP 1,78 százalékával nőne az adósságráta. Így egy csapásra csaknem semmivé válna az utóbbi évek egyik legfőbb kormányzati fegyverténye, az államadósság csökkenése.

Az Eurostat több éve tartó vizsgálódása után mostanra megfogalmazta határozott álláspontját az Eximbank elszámolása ügyében, mivel úgy látják, hogy az Eximbank nem egy önálló, autonóm gazdálkodó egység. A nemzeti számlák összeállításának új, 2014-ben bevezetett módszertana (ESA-2010) pedig meg is teremti ennek a lehetőségét, "foglyul ejtett pénzügyi intézmény" kulcsszó alatt. Ez illik az olyan társaságra amelyik nem vesz részt a pénzügyi közvetítésben vagy nem végez kiegészítő pénzügyi szolgáltatásokat, azaz nem igazán teszi ki magát kockázatoknak, mivel nem a nyílt piacon tevékenykedik. A kormányzati szektorban is létrejöhetnek ilyen foglyul ejtett pénzügyi vállalkozások, amikor például a kormánynak automatikusan és azonnal viselnie kell a vállalkozás bármilyen nem megfelelő teljesítményének a következményét.

A KSH által múlt pénteken elküldött EDP jelentésében nem sorolták át az Eximbankot, ám az ügy - az Eurostat véleménye szerint - koránt sincs lefutva.

Az Eximbank dolgai nemcsak az elszámolás hovatartozása miatt érdekesek, hanem azért is, mert az utóbbi hónapokba kihelyezett hiteleinek jó részét Fidesz-közeli vállalkozások kapták.