tüntetők;Liget Projekt;Greenpeace Magyarország;

2016-04-24 19:24:00

Civilek a Liget fáiért

Ismét civilek demonstráltak a Liget Budapest projekt ellen a Városligetben, ahol több mint ötszáz résztvevő formázta meg a "Ligetvédők szimbólumát", a bátorságot jelképező ökölből kinövő fát. Nem nyugszanak a kedélyek a kormányzati tervek ügyében, noha a szakma és a politika is ugyanazt hangsúlyozza: meg kell óvni a zöldterületeket. A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK - FOTÓK: MOLNÁR ÁDÁM, NÉPSZAVA

Civilek demonstráltak a Liget Budapest projekt ellen tegnap a Városligetben, ahol több mint ötszáz résztvevő formázta meg a "Ligetvédők" szimbólumát, a bátorságot jelképező ökölből kinövő fát. A demonstráción követelték, hogy állítsák le a projektet, valamint szeretnék, hogy a közpark megújításáról induljon valódi társadalmi párbeszéd. "Aki itt egyetlen fát is ki akar dönteni, merényletet követ el a város lakói ellen" - mondta például Lányi András író, ökopolitikus, a VAResLIGET.blog.hu képviselője. Szerinte azért kell a Városligetet "építési telekké" változtatni, mert a Nemzeti Galériát a Liget közepén építenék fel, ugyanis a mostani épületét a várban a "kormányfő kiszemelte kormányzati reprezentáció számára".

A főváros tüdejét érte támadás - ezt már Kiripolszky Csongor, a Ligetvédők képviselője mondta, hozzátéve: észre kell venni, hogy a társdalomnak kell olyan döntéseket kikényszerítenie, amelyek az akaratát tükrözik és az érdekeit szolgálják. "A hatalom a társadalmi konzultációt egyoldalú levelezéssé silányította, törvénnyel lehetetleníti el a sztrájkot és a népszavazást, sok tízezres tömegek demonstrációjáról, petíciójáról pedig nem is vesz tudomást" - jelentette ki.

Schmidt Hajnalka, a Greenpeace Magyarország Egyesület vezetője azt mondta: a Városliget a világ első közparkja, meg kell őrizni és fel kell újítani. Ha 20-40 méter magas épületek lesznek itt, akkor a jelenlegi térélmény, a közparki funkció meg fog szűnni - tette hozzá. Egy felmérés szerint a fővárosiak 75 százaléka ellenzi, hogy új épületekkel újítsák meg a Városligetet, de a projekt kapcsán heves politikai vita is kialakult.

Míg az ellenzéki oldal egy része a Liget megújulását ugyan támogatja, de nem a mostani tervek szerint, mások teljesen indokolatlannal látják a pénzszórást egy olyan elképzelés mentén, amelyben egy mai gyárterületet - a Nyugati pályaudvar környékét - parkosítanak, míg a meglévő közpark fáit kivágják. A kivitelezők megint máshogy látják: a betonfelületek "visszazöldítésével" az évtized végére eddigieknél "sokkal élhetőbb, zöldebb és szerethetőbb" Városliget várja majd a parkhasználókat - reagált a Városliget Zrt. a demonstráció befejezése után.

Megírtuk azt is: a Liget-projekt ügyében a múlt héten megbomlott a korábbi egység Zuglóban, ahol a képviselő-testület többsége, egyfajta nagykoalícióban úgy döntött, feltételekkel támogatja a Liget-projekt megvalósítását. Értetlenül áll a történtek előtt Karácsony Gergely PM-es polgármester, aki megvétózta a határozatot. A szocialista Tóth Csaba ugyanakkor visszautasította a vádat, miszerint a kormánypárttal nagykoalíciót alkottak a beruházás megvalósítása érdekében. Míg Karácsony arra emlékeztetett, az MSZP-vel a kampányban arra szövetkeztek, hogy közösen megvédik a Városligetet, addig Tóth azzal érvelt, határozatában a képviselő-testület pusztán a polgármestert hatalmazta fel arra, hogy tárgyaljon a Városliget Zrt.-vel, amit eddig nem tett meg.

Azt akarják elérni, hogy a Városliget ügyében végre tekintsék partnernek a zuglói és a fővárosi embereket és beleszólhassanak abba, milyen lesz a közpark. Karácsony - aki a demonstráción is jelen volt - bejelentette: megvétózza a határozatot, s közölte: "ehhez nem adom az arcomat, én ehhez nem adom a nevemet, én nem fogok más szervet csinálni a számból".