Barack Obama;tüntetés;Angela Merkel;látogatás;Hannoveri Vásár;minicsúcs;

2016-04-25 07:32:00

Tízezrek tüntettek Obama ellen

Tegnap Angela Merkel kancellárral nyitotta meg a hannoveri vásárt Barack Obama amerikai elnök, aki ma minicsúcson vesz részt a német városban több európai vezetővel. Obama egy lapinterjúban elismeréssel illette a kancellárt a menekültválság kezelése miatt.

Tegnap kétnapos németországi látogatásra érkezett az amerikai elnök, akit katonai tiszteletadással fogadtak a hannoveri repülőtéren. Az esti órákban Angela Merkellel nyitotta meg a hannoveri vásárt. Alighanem ez az utolsó látogatása Berlinben amerikai elnökként, hiszen jövő januárban adja át hivatalát.

Szombaton a rendőrség szerint 35 ezren, a megmozdulás résztvevői szerint 90 ezren tüntettek Hannoverben a TTIP transzatlanti kereskedelmi szerződés ellen. „Stop TTIP”, „Ne adjatok esélyt a TTIP-nek” – hirdették hatalmas transzparenseken. A résztvevők végigvonultak a belvároson. A tüntetésre több fogyasztó-, és környezetvédelmi szervezet hívott fel. Úgy vélik, súlyos ökológiai veszély fenyegetné Európát a TTIP aláírásával.

A TTIP kérdése Obama és Merkel tegnapi munkavacsoráján is szóba került, amelyen az üzleti élet egy sor fontos személyisége is részt vett. Az Egyesült Államok még az idén le akarja zárni a tárgyalásokat a szabadkereskedelmi megállapodásról az Európai Unióval. Ezt Penny Pritzker amerikai kereskedelmi miniszter is megerősítette a Spiegelnek adott interjújában. Megvédte azt a döntést, amely szerint a közvéleményt nem avatják be a tárgyalások részleteibe.

Dicsérettel illette az amerikai elnök Angela Merkelt a menekültválság során mutatott bátorságáért. A Bild napilapnak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy igazi politikai és erkölcsi vezetésről tett tanúbizonyságot. „Egyszerűen nem zárhatjuk be a kaput embertársaink előtt, ha súlyos helyzetbe sodródtak. Ez értékeink elárulását jelentené” – fejtette ki az amerikai elnök. Ugyanakkor hozzáfűzte azt is, hogy Németország nem viselheti egyedül, illetve néhány más állammal a menekültválság terheit. Meglátása szerint az Európai Unió és Törökország között megszületett megállapodás lépés a „felelősség igazságosabb megosztása felé”.

Az amerikai elnök kijelentette, Merkelt az egyik legszorosabb partnerének tekinti, s „büszke vagyok arra, hogy a barátom. Amit mond, azt úgy is gondolja, s azt meg is valósítja. Megbízom benne” – emelte ki az amerikai elnök. Hozzátette, ha gondok merültek fel a bilaterális kapcsolatokban, a kölcsönös megértés jegyében oldották meg azokat.

Az amerikai elnök köszönetet mondott Németországnak az iráni nukleáris megállapodás létrejöttében játszott szerepéért. Az Iszlám Állam, illetve a terror elleni küzdelemben is a legfontosabb partnernek nevezte Berlint. „Az utazásom üzenete az, hogy az Egyesült Államoknak – illetve sokkal inkább az egész világnak – erős, jólétben élő, egységes Európára van szüksége” – hangoztatta az amerikai elnök.

Az amerikai elnök ma minicsúcson vesz részt, amelyen a német kancellár mellett David Cameron brit, Matteo Renzi olasz kormányfő, valamint Francois Hollande francia elnök is megjelenik. A Spiegel információi szerint Merkelnek egy számára kellemetlen amerikai kéréssel is szembesülnie kell majd. Az amerikai elnök ugyanis arra kéri, hogy a német hadsereg jelentős számban vonuljon fel a NATO keleti határvidékére. Washington főleg Nagy-Britanniától és Németországtól vár jelentős szerepvállalást a balti államok határvidékénél, illetve a lengyel és a román határszakasz közelében.

Az észak-atlanti szövetség júliusi varsói csúcstalálkozóján kíván dönteni új missziójáról. Ez jelzés azon országok számára, amelyek fenyegetve érzik magukat Oroszország által. A német kancellárnak aligha lesz ínyére az amerikai kérés, mert a Bundeswehr már szerepet vállal a NATO manővereiben.

Franciaország állítólag nem támogatta Berlin azon felvetését, amely szerint a hannoveri minicsúcson legyen szó a TTIP-ről. Közlések szerint Hollande elnök belpolitikai okokból kívánja kerülni a témát.