MNB;Matolcsy;alapítványok;pénzek;

2016-05-02 10:31:00

Matolcsy döntött az MNB-alapítvány pénzéről - Mennie kell

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapította Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány kuratóriuma Matolcsy György jegybank- és kuratóriumi elnök, valamint egy másik tag együttes döntésére bízta az alapítvány több tízmilliárdos befektetéseit – derül ki az MSZP által kiperelt iratokból. Ez jogilag is erősíti a Fidesz által tagadott gyanút, miszerint az alapítványok költéseiről valójában a jegybankban döntöttek - írja a Népszabadság. 

A Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA) 2014. május 31-i és június 13-i határozata alapján felhatalmazta a kuratórium elnökét és az alapítóval függő érdekeltségi viszonyban nem álló tagját, hogy a kuratórium által elfogadott befektetési szabályzattal összhangban, együttesen hozzák meg az egyes befektetési döntéseket – ezzel a felvezetéssel kezdődik valamennyi, a szocialista Tóth Bertalan által a jegybanki alapítványoktól kiperelt, közel négy tucat „befektetési döntés és meghatalmazás". E megbízások alapján a jegybank által alapított PADA jellemzően betéteket helyezett el és különböző állampapírok vásárlására – esetenként eladására – adott megbízást.

Lemondásra szólították fel Matolcsy Györgyöt
Matolcsy György korábban azzal védekezett, hogy a Magyar Nemzeti Bankban általa létrehozott alapítványok önálló jogi személyként önálló döntéseket hoztak a "közfelháborodást kiváltó pénzszórásról", de kiderült, hogy Matolcsy György hazudott - fogalmazott a DK szóvivője. Annyi már bizonyos, hogy legalább az egyik alapítványnál személyesen döntött a költekezésről, ráadásul az összegek nagy része saját unokatestvére érdekeltségi körébe vándorolt - tette hozzá. Kiemelte, hogy a jegybankelnök összesen 44 esetben döntött a pénz elhelyezéséről. A milliárdos összegeket a legtöbb esetben Matolcsy György unokatestvérének, Szemerey Tamásnak az érdekeltségébe tartozó Növekedési Hitel Banknál és annak elődjénél, az Evobanknál helyezték letétbe - hangsúlyozta. Ráadásul Matolcsy Györgyöt a dokumentumok szerint mint a PADA kuratóriumi elnökét bízta meg az alapítvány a pénz kezelésével - nyomatékosította mondandóját.
Gréczy Zsolt megjegyezte, hogy a jegybankelnök korábban azzal érvelt, amikor lemondásra szólították fel, hogy az alapítványok önállóan döntöttek. Mivel ez az álláspontja megbukott, most már tényleg semmilyen indok nincs arra, hogy a jegybank elnöke maradjon. A szóvivő egyúttal arra szólította fel Polt Péter legfőbb ügyészt, hogy hivatalból és haladéktalanul indítson törvényességi felügyeleti eljárást az MNB alapítványainak "botrányai" miatt.

A PADA kuratóriumi elnöke nem más, mint személyesen Matolcsy György: a jegybank elnöke a hat MNB-alapítvány közül egyedül itt vállalta magára a kuratórium vezetését. A kiperelt megbízások szövege alapján ugyanakkor megdőlni látszik a jegybank, illetve a Fidesz azon védekezése, miszerint az MNB-alapítványok a létrehozásukat követően immáron a jegybanktól független döntést hoztak, mivel a kuratórium hét tagjából négy nem az MNB-nél dolgozik. (Az más kérdés, hogy korábbi kutatások szerint egykoron e „külsősök" jó része is szoros munkakapcsolatban állt Matolcsy Györggyel.) Ám a kuratórium a jelek szerint átadta a ráruházott feladatot, vagyis az alapítvány befektetési döntéseit konkrétan Matolcsy Györgyre, illetve egy meg nem nevezett külsős tagra.Magyarán e befektetési döntések nem születhettek meg Matolcsy György kifejezett hozzájárulása nélkül- vonja le a logikus következtetést a Népszabadság

Ezen a héten bebizonyosodott, hogy Matolcsy György az elmúlt években alapítványokon keresztül kimondhatatlanul sok, több mint 260 milliárd forintot szeretett volna eltüntetni – ezt Tóbiás József, az MSZP elnöke Tóth Bertalannal közös sajtótájékoztatóján jelentette ki még pénteken. Mint elmondták, közérdekű adatigényléssel megakadályozták, hogy Matolcsy továbbra is eltitkolja, mit akar tenni az elmúlt években a devizahitelesek és a forintárfolyam miatt nyereségként realizálódott közpénzzel.

Matolcsy György jelenti a valódi veszélyt a forintra és a monetáris politikára, mert ő az, aki az elmúlt években bebizonyította, hogy méltatlan a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökségére – jelentette ki a politikus, aki példaként a Quaestor-ügyet, a devizahiteleseket, és a legutóbbi közpénzlenyúlási kísérletet említette. Felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi helyzetben két lehetőség van: az egyik Matolcsy azonnali önkéntes távozása, a másik pedig, hogy az őt támogató Orbán Viktor miniszterelnök, Lázár János és Varga Mihály miniszterek bírják rá, hogy megváljon tisztségétől. Ha nem teszi meg egyiket sem, akkor szakmai és társadalmi szervezetekkel együttműködve ki kell kényszerítenünk a távozását – figyelmeztetett a pártelnök-frakcióvezető.

Az említett támogatói kör felelősségét firtatva elmondta, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a tulajdonosi jogok gyakorlójaként megakadályozhatta volna a pénz lenyúlását, Orbán Viktor pedig miniszterelnökként korrigálhatta volna Varga döntését. Felelősség terheli a fideszes és jobbikos összetételű felügyelőbizottság tagjait, mert asszisztáltak a folyamathoz – jelentette ki Tóbiás József, és felhívta a figyelmet, hogy Papcsák Ferenc (Fidesz) és Nyikos László (Jobbik) fb-tagok személyes vagyonukkal felelnek a jegybank gazdálkodásáért, és ez elől nem bújhatnak el, bár ahogy Varga Mihály, ők sem hajlandóak megszólalni az ügyben.

A Fidesz és a kormány prominensei a forintárfolyam védelmének hangoztatásával is próbálja tompítani a jegybanki vezetők, élükön Matolcsy György jegybankelnök ellen több hete tartó támadássorozatot - ez már lapunkban olvasható a Matolcsyt még védi a Fidesz c. összeállításban.