holokauszt;Izrael;

2016-05-06 07:32:00

A holokauszt hatmillió áldozatára emlékezik Izrael

Tegnap délelőtt két percre Izraelben megállt az élet, az egész ország a holokauszt hatmillió zsidó áldozatára emlékezett. A világtörténelem legnagyobb tragédiájának 189 ezer túlélője él ma a zsidó államban, közülük 45 ezren a szegénységi küszöb alatt. A gázai-izraeli határon tegnap sem volt nyugalom.

Csütörtök délelőtt, helyi idő szerint tíz órakor megszólaltak a szirénák Izraelben és az egész országban két percre megállt az élet. Még az autópályákon is leálltak a járművek, az utasok kiszálltak és csendes főhajtással emlékeztek a holokauszt hatmillió zsidó áldozatára. Leállt a tömegközlekedés is, az oktatási intézmények és a hivatalok is. Megszakította a sugárzást Izrael minden televízió- és rádióadója, amelyek szerda estétől folyamatosan a túlélők visszaemlékezéseit közvetítették.

A Jom ha Soá, a holokauszt napjának idei izraeli rendezvényei ugyanis szerda este kezdődtek, amikor Jeruzsálemben a Jad Vasem holokauszt emlékmúzeumnál hat túlélő az idén is meggyújtott egy-egy fáklyát az áldozatok emlékére.

A szerda esti hivatalos megnyitón beszédet mondott Benjamin Netanjahu kormányfő és Reuven Rivlin államelnök is. Rivlin a Palesztinában, majd Izraelben születettek nevében is beszélt, s államfőként kijelentette, hogy Izrael nem tesz meg minden tőle telhetőt a holokauszt túlélői megsegítésére. Jelenleg 189 ezer olyan személy él a zsidó államban, aki megjárta a náci halál- vagy munkatáborok, gettók poklát, s közülük mintegy 45 ezren a szegénységi küszöb alatt tengődnek. Úgy vélekedett, hogy a túlélőket közömbösség és értetlenség övezi. Izrael 2007-ben fogadott el egy törvényt a holokauszt túlélők segélyezésének növeléséről, de az ezzel foglalkozó szervezetek szerint ez még messze nem elégséges egy tisztes élet biztosításához.

Az államfő is hangsúlyozta a zsidó nép és állam önvédelmének és biztonságának fontosságát, a miniszterelnök pedig erre fektette a hangsúlyt. „Az antiszemitizmus nem tűnt el Hitler halálával, a nyugati társadalmakban jelentkező mai antiszemitizmus semmivel sem kevésbé erős méreg, mint amit a szélsőséges iszlám terjeszt”, hangsúlyozta Netanjahu.

A holokauszt napra a Tel-Aviv -i egyetem kortárs zsidósággal foglalkozó Kantor központja közzétette idei kutatását, amely szerint tíz év távlatában tavaly mérték világszerte a legkevesebb antiszemita incidenst. Mindez azonban nem az antiszemitizmus tényleges csökkenésének, hanem annak tudható be, hogy az arab országokból Európába érkező menekültáradat elvonja az európai szélsőjobb figyelmét.

Az emlékünnepségekkel egyidőben, szerdán újabb összecsapások törtek ki a Gázai övezet határán, miután a palesztin radikálisok aknavetőkből tüzet nyitottak a határ mentén alagutakat kereső izraeli katonákra. Csütörtökön hajnalban Izrael már a légierejét is bevetette a Hamász több hadállása ellen. A gázai terrorszervezet vezetője nemrég jelezte, a Hamász kész az újabb háborúra.