MNB;Matolcsy;alapítványok;

2016-05-12 07:00:00

Orbán lassan elengedheti „jobbkezét”

A kormányfő mostanában hangoztatott erős kijelentései ellenére korántsem oly töretlen Orbán Viktor bizalma Matolcsy Györgyben, mint korábban. A jegybankból származó híreink szerint az elnök helyzete bizonytalan, bár menesztése semmilyen formában nem kerülhet szóba, mert ez a kormányfő politikai vereségnek tűnne. Az MNB-t informálisan már régen Fömötör Barna főigazgató vezeti, ő vezényelte az ingatlanvásárlásokat, és az alapítványok ügyeit is.

A jegybank félhet a felminősítéstől

Az ország államadós osztályzatának felminősítése az MNB kudarca lenne, mert véget érne a nyereséges korszaka. Matolcsy viselt dolgainak se szeri sem száma, ám ezek a közvélemény számára nehezen kommunikálhatók. Jó eséllyel a ciklus végéig jegybankelnök marad.

Botrány botrány hátán a jegybank alapítványai és vásárlásai miatt, de a miniszterelnök még hétfőn is teljes bizalmat szavazott leválaszthatatlan "jobb kezének".

Nem igen lehet ara számítani, hogy külföldi nyomásra menesztené Orbán Matolcsyt, mert a nyugati országok Magyarországot leírták, nem tekintik tényezőnek az európai politikában - jegyezte meg a Népszavának Róna Péter közgazdász. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) helyzetét nehezíthetné, ha az országot valóban felminősítenék, mert akkor a forinterősödés miatt a jegybank veszteséget regisztrálna. Ez viszont az MNB vezetőinek hitelességét alaposan megkérdőjelezné. Eddig ugyanis éppen arról beszéltek, hogy a kiváló monetáris politikájukkal képesek nyereséget termelni. A gazdaságpolitika lazítása éppen a felminősítés elkerülését szolgálja. Az MNB felügyelőbizottságának volt tagja egyértelművé tette, a jegybankelnök, illetve az intézmény sorozatosan megsértette a rá vonatkozó törvényt.

Matolcsy György jegybankelnökként sajátos stratégiát követve a sikeresség látszatát tudta kelteni, ezzel, az MNB szlogennel szólva, nyereséget termelt - fejtette ki a Népszavának Ceglédi Zoltán politikai elemző. A beavatottak előtt persze nem titok, hogy emögött az árfolyamnyereség, a kamatvágások állnak, de a közvéleményben ez nem tudatosult. Az alapítványok körüli botrányok már inkább kezdenek szélesebb körben ismertté válni.

Ha a korrupciós, osztogatós botrányok elérnék azt a szintet, amiről az a közmegegyezés, hogy ezt nem szabad csinálni, az lehet az egyik ok, amiért Orbán elengedné Matolcsy kezét. A nemzetközi gazdasági helyzet is teremthet olyan körülményeket, hogy egyértelműen bebizonyosodna, nem működik a Matolcsy nevéhez köthető unortodox gazdaságpolitika, vagy a sikertelen jegybanki politika miatt például beszakadna a forint árfolyama. Ez is a "jobb kéz levágásához" vezethet. Matolcsy "szerencséje" az is, hogy bár a jegybank úgynevezett nyereségéből 136 milliárd forint a devizahitelesek kárára keletkezett, az érintettek erről nem tudnak és így nem is kötik a jegybankelnök személyéhez - tette hozzá Ceglédi.

A politikai elemző szerint szimbolikus ügyekkel sokkal egyszerűbb megfordítani a közvélekedést a magyar politikában, mint bonyolult magyarázatokkal. Az emberek könnyebben megértik, hogy például a jegybank az egyik alapítványának átadott pénzéből Matolcsy volt kabinetfőnökének könyvét támogatta, amit a főnökéről írt, majd nagy pénzért ezerszám vásárolja föl a kötetet. Ha azonban az alapítványi botrányokat a kormánypárt kommunikációs szinten képes kezelni, Orbán nem meneszti Matolcsyt - vélte Ceglédi.

A jegybank elnökének mennie kell - közölte lapunkkal Tóth Bertalan. Az MSZP frakcióvezető-helyettese azt sem érti, ha az MNB teljesen független a kormánytól, miért veszi védelmébe a miniszterelnök a központi bank elnökét és miért hangsúlyozza, mennyire egyetért minden lépésével. Különösen azután, hogy kiderült, Matolcsy maga döntött arról, hogy unokatestvére bankjában helyezték el a jegybank alapítványok sok milliárd forintját. Tóth azt is kifogásolta, hogy az ügyészség nem hajlandó lépni, pedig akár a saját könyvkiadás, a tanulmányok finanszírozása, az árak megállapítása felveti a hűtlen kezelés gyanúját. Az MSZP már bejelentést tett amiatt is, hogy lehet-e egyáltalán a jegybank céljaitól eltérő célokra létrehozni alapítványokat, és ha már létrejöttek, törvényesen működnek-e. Az MSZP politikusa szerint eleve jogsértő, hogy az alapítványok sorra mellőzték a közbeszerzési eljárásokat. Ha az ügyészség nem hajlandó intézkedni, az MSZP az alapítványok felügyeletét ellátó bírósághoz fordul - mondta Tóth.

Akkor fog távozni posztjáról Matolcsy, ha Orbán számára már túl sok politikai költséget jelent - vélte Pápa Levente. Az Együtt politikusa hozzátette, ezen még az ellenzéki pártoknak dolgozniuk kell, bár a jegybankelnök sokat segít nekik tevékenységével. Éppen ezeket a visszásságokat kell minél több emberrel megismertetni, hogy az MNB a Fidesz sleppjének finanszírozója - mondta a Népszavának Pápa. Egy egységes politikai nyomás, tüntetések sorozata esetleg rákényszerítheti Orbánt, hogy megváljon az MNB elnökétől. A legnagyobb esélye mégis annak van, hogy a ciklus végéig kihúzza a posztján Matolcsy György.

Bihari Tamás