energia;környezetvédelem;költségvetés;civilek;Paks;zöldek;Levegő Munkacsoport;

2016-05-24 07:05:00

Környezetszennyező tevékenységeket támogat a kormány

Nemcsak egyenlőbb esélyeket, de zöldebb Magyarországot is szorgalmazna; A civilek a költségvetésről projekt keretében megfogalmazott kritikák és javaslatok közül a Levegő Munkacsoport változtatná a legtöbbet, hiszen majdnem 2500 milliárd forintot csoportosítana át, hogy a jövő évi büdzsé megfeleljen az ország környezetvédelmi szempontú működésének és fejlesztésének.

A zöld költségvetés 27 területről venne el forrásokat, ahol nyíltan vagy burkoltan súlyosan környezetszennyező tevékenységeket támogat az állam. Ajánlásuk 13 területnek adna pluszt, hogy a környezeti és társadalmi fenntarthatóság erősödjön. Az egyik legnagyobb tétel a Paks II. beruházás törlése, amit a környezetvédők elsietettnek és feleslegesnek tartanak, mert 2035 előtt szerintük nem lesz szüksége az országnak többletáramra, a több ezermilliárdos beruházás pedig évtizedekre eladósítja az országot. A pénzt inkább fenntartható energiaforrások építésére fordítaná a civil szervezet. Az Atomerőművet ráadásul arra szorítanák, hogy nagyságrendekkel emelje meg befizetéseit a központi Nukleáris Pénzügyi Alapba.

A Levegő Munkacsoport emellett többkulcsos személyi jövedelemadó bevezetését, az alsó jövedelmi kategóriákban a járulékok csökkentését javasolja, a korszerű járművek javára differenciálná a tehergépkocsik útdíját, megszüntetné a kereskedelmi gázolaj intézményét (a fuvarozók ma visszaigényelhetik a gázolaj jövedéki adójának egy részét) és szigorítaná a személygépkocsikkal kapcsolatos elszámolásokat. Megemelné a motorkerékpárok és kvadok gépjárműadóját, azt kiterjesztené a mopedekre is, és repülőjegy adót vezetne be angol mintára. Megszüntetné a Hungaroring támogatását, és javasolja egy minden háztartásra kivetett energiaadó bevezetését is, amelynek bevételeiből a rászoruló családok rezsitámogatását lehetne megoldani. Ezen túl a civilek megemelnék a szénhidrogének és az építőanyagok bányajáradékát, a környezetterhelési díjakat és csökkentenék a cégeknek nyújtott egyedi támogatásokat, törölnék a kiemelt közúti projekteket, hogy ne épüljön több gyorsforgalmi út az országban, emelnék a földvédelmi járulékot és a játékadót, valamint újragondolnák a Várnegyed felújítását is.