önkormányzatok;közoktatás;iskolák;államosítás;

2016-05-27 19:00:00

Tiltakozik az iskolák államosítása ellen az önkormányzatok szövetsége

Elfogadhatatlannak tartja az önkormányzati működtetésű iskolák államosítását a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ), a Civil Közoktatási Platform és a Tanítanék Mozgalom, ezért felszólították a kormányt, hogy mondjon le erről a tervéről.

A MÖSZ, annak polgármesteri tagozata, a Civil Közoktatási Platform és a Tanítanék Mozgalom az MTI-hez pénteken eljuttatott közös közleményében azt írta: a kormánynak a közoktatás átalakításával kapcsolatos döntései semmibe veszik az önkormányzatiság, a helyi társadalom, a közösségek önrendelkezési jogának alapvető értékét. Hozzátették: elfogadhatatlannak tartják, hogy a kormány az önkormányzatok és az iskolát használó közösségek érdekeit figyelmen kívül hagyva és "előzetes érdemi konzultáció nélkül" államosítja a még önkormányzati működtetésű csaknem 2800 iskolát is.

Hangsúlyozták, elvárják a kormánytól, hogy tartsa tiszteletben a helyi közösségek önrendelkezési jogát, és mondjon le a teljes körű államosítás tervéről. Továbbá elvárják, hogy teremtse meg az önkormányzatok iskolafenntartó és -működtető szerepvállalásának jogi lehetőségét, valamint hogy érdemi partneri együttműködést alakítson ki az önkormányzatokkal, a pedagógusokkal, a szülőkkel és a diákokkal.

Miközben a kormány szerint az állami-önkormányzati kettős működtetési rendszer bukott meg, éppen az általa létrehozott irányítási rendszer, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) bizonyult működésképtelennek - írták, utalva arra, az elmúlt három évben az önkormányzatok megfelelően ellátták az üzemeltetési feladataikat, ellenben a Klik által működtetett iskoláknál elmaradtak a szükséges fejlesztések, sok esetben még a rezsiszámlákat sem fizették ki.

Kiemelték: a tervezett teljes államosítással a települések minden lehetőségüket elveszítenék arra, hogy érvényesítsék a helyi közoktatási érdekeket és gazdálkodjanak a saját tulajdonukkal. Ugyanakkor a kormány további, az oktatás működtetését célzó forrásokat von el az önkormányzattól - tették hozzá.

A Budapesti Önkormányzatok Szövetsége csütörtöki közleményében azt kérte, hogy a szakmai irányításon kívül az iskolafenntartással összefüggő minden feladat kerüljön vissza azokhoz az önkormányzatokhoz, amelyek erre vállalkoznak. Az érdekképviselet tárgyalóasztalhoz hívta Balog Zoltánt, az emberi erőforrások miniszterét.