oktatás;iskolák;államosítás;

2016-05-31 08:09:00

Rossz üzlet

Beigazolódott, amitől az iskolák totális államosítása ellen tiltakozó önkormányzatok tartottak: az intézmények teljes állami fenntartásba vételét velük fogja kifizettetni a kormány. Az Országgyűlés költségvetési bizottságának múlt pénteki ülésén kiderült: az önkormányzatokra szolidaritási hozzájárulás címén egyfajta adót vetnének ki az iskolákért "cserébe". De az államosítás miatt más juttatásokat is csökkentenének, elvonva több tízmilliárdot, amelyből nagyjából ki is jön az az 55 milliárdnyi plusz, amit az oktatási államtitkár szerint a kormány az államosításra szán.

Palkovics az önkormányzatokra ezt követően is számít, szerinte nincs akadálya annak, hogy amit eddig az iskolákba fektettek, ezután is megtegyék. Vagyis ha akarják, fizethetik az épületek felújítását, a tanulmányi kirándulásokat, versenyeket, bizton állíthatjuk, a Klik ezeket úgysem fogja finanszírozni. Sőt, várhatóan az önkormányzatoknak itt-ott a rezsibe is be kell majd szállniuk, ha nem akarják, hogy a gyerekek télen félholtra fagyjanak az osztálytermekben. Hogy ezt miből gazdálkodják majd ki? Rejtély.

A kormányzati álláspont szerint a közoktatás teljes államosítására azért van szükség, mert a vegyes rendszer megbukott, az iskolákban "egyértelmű felelősségi viszonyokat kell biztosítani".

Arról persze már elfelejtkeznek, hogy az egyértelmű felelősségi viszonyok a Klik színre lépésekor borultak fel, a köznevelési törvényben pedig ők nem határozták meg pontosan a feladatköröket. Cél világos, egyforma körülményeket teremtsenek; az állami fenntartás eddigi teljesítményét figyelve joggal tarthatunk attól, hogy ezután mindenhol egységesen rossz lesz.

"A 2010 előtti önkormányzati iskolarendszerhez nem szabad visszatérni, mert az csődbe vitte az önkormányzatokat", mondják, ami nem igaz, az önkormányzatok adósságainak jelentős része nem iskoláik működtetéséből fakadt. Bármit is hazudnak, a legnagyobb problémát az orbáni oktatáspolitika irányvonala, a 2010 óta épülő új, köznevelésinek nevezett rendszer, a továbbra is csak kísérleti stádiumában létező, de máris működésképtelen, ellenben szaporodóképes Klik jelenti.

Az őrült kísérletezés pedig tovább folytatódik; a Kliken keresztül a pedagógusokon és a diákokon, az önkormányzatiság elvét abszolút figyelmen kívül hagyva, leépítve. A kormány évek óta azon fáradozik, hogy pénzügyileg ellehetetlenítse a helyi önkormányzatokat. A lehető legkevesebb önálló döntést hozhatják, a pénzcsapok elzárása mellett feladataik nagy részét a kormányhivatalokhoz rendelték. Elvették az egészségügyi intézményeiket, most elveszik az iskoláikat is, és azt ki is fizettetik velük. Rossz üzlet a helyi közösségeknek, rossz üzlet az egész társadalomnak. Az önkormányzatok lassan csak arról dönthetnek, fehér vagy piros muskátlit ültessenek a közterekre.