Egyesült Királyság;Brexit;John Major;

2016-06-09 21:14:00

Brexit - Széteshet az Egyesült Királyság

Az Egyesült Királyság szétesésének súlyos kockázatával járhat, ha a brit EU-tagságról két hét múlva esedékes népszavazás eredményeként Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból - mondta csütörtökön Észak-Írországban Sir John Major volt brit miniszterelnök.

Major, a kormányzó brit Konzervatív Párt egyik legtekintélyesebb veteránja egykori politikai riválisával, Tony Blair volt munkáspárti kormányfővel együtt jelent meg egy kampányrendezvényen Londonderryben. Major kijelentette: a június 23-ai EU-referendumon az Egyesült Királyság jövőbeni egységéről is döntés születik.

Hozzátette: a skót függetlenségről 2014-ben tartott népszavazáson a skótok többsége "bölcsen döntött", amikor a Skót Nemzeti Párt vezette skóciai kormány ajánlása ellenére "az írott történelem legsikeresebb uniójának" fenntartására voksolt, és ezzel Skócia elszakadásának ügye egy nemzedéknyi, vagy még hosszabb időre rendeződött - egyetlen komoly feltétellel.
Major szerint ugyanis ha a skótok többsége az EU-népszavazáson arra voksol, hogy Nagy-Britannia maradjon az EU tagja, viszont a brit lakosság egészének többsége a kilépésre szavaz, az egy újabb skót függetlenségi népszavazás komoly kockázatával járna, és e második referendum jó eséllyel más végeredménnyel végződne, mint a 2014 szeptemberében tartott első. Így előállhat egy olyan helyzet, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unión, Skócia pedig az Egyesült Királyságon kívül találja magát - mondta a volt brit miniszterelnök.

Ezt a forgatókönyvet David Cameron jelenlegi konzervatív párti kormányfő is felvázolta a minap. Az ITV brit kereskedelmi televízió által a hét elején rendezett népszavazási vitaműsorban Cameron kijelentette: aggasztja az a lehetőség, hogy ha Nagy-Britannia távozik az EU-ból, akkor Skóciában újabb függetlenségi népszavazást tarthatnak.

Cameron ezt most először ismerte el nyilvánosan, eddig ugyanis kizárta az újabb skót népszavazás lehetőségét.
A skót kormány a 2014 szeptemberében tartott függetlenségi népszavazás óta többször is utalt arra, hogy ha a brit EU-tagságról döntő népszavazás eredményeként Nagy-Britannia - a skótok többségének akarata ellenére - távozik az EU-ból, Skóciában újabb függetlenségi referendumot rendezhetnek.

Cameron azonban már a 2014-es skót népszavazás másnapján kijelentette, hogy a skót függetlenség kérdése "egy nemzedéknyi időre, sőt talán végérvényesen rendeződött". A brit kormányfő ezt az álláspontot azóta többször is megismételte, ám az ITV vitaműsorában első ízben utalt arra, hogy ő sem zárja ki az újabb skót népszavazás lehetőségét.

Tony Blair - aki az 1997-es választásokon Major kormányát győzte le a Munkáspárt élén - az elődjével közösen tartott csütörtöki észak-írországi kampányrendezvényen kijelentette: ha Nagy-Britannia távozik az EU-ból, annak következményei között lehet az is, hogy határellenőrzést kell bevezetni Írország és az Egyesült Királyság között. Blair szerint ennek elkerülése "nehéznek, sőt akár lehetetlennek is bizonyulhatna", egyebek mellett azért, mert a kilépést pártolók egész érvrendszere az EU-n belüli szabad mozgás korlátozására épül.

Az Egyesült Királyság és az Ír Köztársaság nem tagja az EU belső határellenőrzését lebontó schengeni övezetnek, de már jóval Schengen létrejötte előtt kétoldalú utasforgalmi megállapodást kötött, amelynek alapján a két ország között gyakorlatilag megszűnt a határellenőrzés.