RIO 2016;kajak-kenu;Kozák Danuta;Szabó Gabriella;női K–2 500;

2016-08-16 21:08:00

Megvan a hatodik arany - Fotók!

A Szabó Gabriella, Kozák Danuta kajak kettős óriási csatában győzte le 500 méteren a címvédő német egységet. Douchev-Janics Natasa megnyerte a B döntőt, így összesítésben a 9. helyen végzett a kajak egyesek 200 méteres versenyében. Kopasz Bálint K-1 1000 méteren 10. lett, az ugyancsak 1000 méteren versenyző kenus Vasbányai Henriket pedig kizárták a B finálét követően. A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

Az egyetlen magyar érdekeltségű fináléban Szabó Gabriella és Kozák Danuta női K–2 500 méteren küzdhetett az aranyéremért. A legnagyobb riválisnak tartott, címvédő német egység azonnal az élre tört, de fél távnál már az aktuális világ-, és Európa-bajnok magyar hajó volt előrébb.

Az utolsó 100 méteren óriási hajrát nyitott a Franziska Weber, Tina Dietze kettős, centiről centire közeledtek, ám 51 ezred előnyt sikerült megőrizniük Kozákéknak.

„Folyamatosan erre készültünk fejben. Két napja arról beszéltünk, hogy biztosan az utolsó húsz méteren dől el minden és valóban, az utolsó száz méterre feltámadtak a német lányok, de sikerült az utolsó métereken visszavernünk a támadásukat. Rengeteg erőt adott, hogy Danutával ülünk egy hajóban, nagy bizalom van közöttünk. Tényleg szorosnak tűnt, én láttam, hogy nyertünk, de volt már olyan, hogy verseny után megváltoztatták a sorrendet. Még mindig felfoghatatlan" – mondta Szabó Gabriella a versenyt követően az M4 Sportnak.

„Kemény volt a tegnapelőtti éjszaka, mára kialudtam magam, de még mindig nem vagyok száz százalékos. Megérte ennyit edzeni egész évben, mert még így is tudtam menni és a Gabit tolni, az ő lelke, az ő csapása vitt be minket. Tényleg nem hittem el, annyira jöttek a németek a végén, azt hittem, hogy elveszítettük. Gabi kiáltott egyet, azt hittem, azért, mert másodikak vagyunk. Hátulról nem láttam semmit" – értékelt Kozák Danuta.

Magyar egység harmadszor győzött ebben a számban nyári játékokon, ezzel a mostanival pedig a honi kajak-kenu sport huszonharmadik aranyérmét szerezték. Szabó másodszor, a gyomorbántalmakkal küszködő Kozák harmadszor bizonyult a legjobbnak olimpián.

A női kettesek 500 méteres versenyszámának döntőit követően az egyesek 200 méteres fináléi következtek. A háromszoros olimpiai bajnok Douchev-Janics Natasa hétfőn csalódást keltően szerepelt, azonban a keddi B döntőben győzni tudott, így összesítésben kilencedik lett. Az A döntőt magabiztosan húzta be az új-zélandi Lisa Carrington, aki már Londonban sem talált legyőzőre. Mögötte a lengyel Marta Walczykiewicz jött be másodikként, az azeri Inna Osipenko-Rodomska pedig harmadikként.

Vasbányai Henrik a férfi C–1 1000 méteres versenyszám B döntőjében negyedikként ért célba, azonban kizárták, mert túl közel ment a mellette haladóhoz, így összesítésben a 16. helyen zárt. Az A döntőben a címvédő német Sebastian Brendel ezúttal is a legjobbnak bizonyult, a második a brazil Isaquias Queiroz dos Santos, a harmadik pedig a moldovai Serghei Tarnovschi lett.

A magyarok közül utolsóként Kopasz Bálint mérhette össze erejét riválisaival a férfi K–1 1000 méter B döntőjében. A 19 esztendős, ifjúsági világbajnok kajakos a kanadai Adam van Koeverden mögött másodikként ért célba, így összesítésben tizedik lett. A spanyol Marcus Walz szenzációs hajrával szerzett aranyérmet a fináléban, mögötte a cseh Josef Dostál a második, az orosz Roman Anoskin a harmadik helyen ért célba.