Németország;vallás;integráció;menekültválság;

2016-09-20 14:40:00

"Németország nem omlott össze a migráció súlya alatt"

 A migrációs politikáról folytatott vitákban eltűnik a klasszikus bal-jobb politikai tengely, helyét az európai vagy multilaterális, és a nemzeti megközelítés eltérése váltja fel - mondta a német belügyminiszter kedden Berlinben, a Migráció és integráció - kongresszus a jövőről című konferencián.

Thomas de Maiziere a tanácskozást megnyitó beszédében kiemelte: hozzá kell szokni ahhoz, hogy a politika egy sor területén egyre inkább feloldódik a baloldali és jobboldali megközelítés szembenállása, és megjelenik az "egoista nemzeti-globális európai" választóvonal, a nemzeti érdekeken alapuló és a szélesebb összefüggésekre kitekintő gondolkodás eltérése.
Egyik oldal erőltetése sem visz előre, a leghasznosabb a két megközelítés egymást kiegészítő alkalmazása, de Németországnak az európai megoldást kell előnyben részesítenie, legalábbis az olyan határokon átívelő ügyekben, mint a migráció, a terrorizmus vagy a szervezett bűnözés - mondta.

A "jó európai megoldás Németország nemzeti érdeke", különben sem hinné el senki Németországnak, hogy nem a saját érdekét tartja szem előtt, amikor Európáról beszél - jelentette ki a miniszter.

A migrációról és a menekültek integrációjáról szóló diskurzusban elsőrendű fontosságú a ragaszkodás a tényekhez, a túlzások és "a nyelv hiszterizálásának" kerülése - hangsúlyozta Thomas de Maizire, visszautasítva és a valóságtól elrugaszkodottnak nevezve azt a vélekedést, hogy a német állam összeomlott volna a tavalyi menekülthullám súlya alatt.

Az integrációval kapcsolatban nemcsak az eszközökről, hanem a célokról is beszélni kell, végig kell gondolni, hogy a befogadó társadalom a munkavégzés, a nyelvtudás és a törvénytisztelet hármas alapkövetelményén túl mit vár el a beilleszkedőktől. Azt a kérdést kell megvitatni, hogy "hogyan akarunk együtt élni" - mondta a miniszter.

Nem sikeres az integráció, ha valaki dolgozik és nem szorul segélyre, megtanul németül és betartja a törvényeket, de nem mozdul ki honfitársai köréből. Az integrációnak azt kell céloznia, hogy a beilleszkedő emberek a maguknak érezzék a befogadó társadalmat hagyományaival, életmódjával együtt, és felelősséget vállaljanak érte - tette hozzá Thomas de Maiziere.

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa kiemelte: tudomásul kell venni, hogy a vallásnak fontos szerepe van, és a vallási közösségeknek nagy felelősségük van az integrációban. Mint mondta, nem ártana, ha a németek tudnák, hogy mi a különbség szunniták és síiták között, és el tudnák magyarázni egy szíriai menekültnek, hogy mi a különbség katolikusok és reformátusok között.

A félelem az "állítólagos iszlamizációtól" szorosan összefügg a hittel, vallással kapcsolatban a német lakosságban mutatkozó bizonytalansággal - tette hozzá. Aláhúzta, hogy a németországi muzulmán közösségnek "hatalmas esély, feladat és kockázat" a muszlim menekültek integrációja, hiszen megmutathatják, hogy lehet sikeres a beilleszkedés, de ha nem tesznek érte, akkor sokkal nehezebb lesz biztosítani a muzulmán vallás elfogadottságát.

Thomas de Maiziere hangsúlyozta, hogy "nem lehet mindent tolerálni" és "nem lehet minden érték nálunk, ami érték egy más kultúrában". Ezért ki kell kijelölni a határokat, "nem kicsinyesen, beszűkülten, nyárspolgár módjára", de egyértelműen. Így a többi között szükséges rögzíteni, hogy Németországban elfogadhatatlan a gyermekházasság és a "becsület összekapcsolása az erőszakkal", vagy éppen a kézfogás megtagadása és az arc eltakarása. Ezeknek a határoknak a kijelölése a német társadalom egyik legfontosabb feladata a következő években - mondta a szövetségi belügyminiszter.

Hozzátette: az eddiginél több elutasított menedékkérőt kell hazatelepíteni, önkéntes távozásra ösztönözni vagy szükség esetén kitoloncolni, mert "az integráció csak akkor sikerülhet, ha világos, hogy kire vonatkozik". Németország nem fogadhat be mindenkit, csak azokat a menedékkérőket integrálhatja, akik rá is szorulnak a védelemre. Az összes többi kérelmezőnek el kell hagynia az országot - jelentette ki Thomas de Maiziere.