Fidesz;védelem;Matolcsy;

2016-10-19 07:00:00

Senki nem fékezheti meg Matolcsy ámokfutását

Már minden párt Matolcsy György lemondását követeli - kivéve a hatalmon lévőket. Előtte még az MSZP meghallgatásra invitálná a jegybankelnököt a gazdasági bizottság elé, hogy számot adjon arról, milyen ellenszolgáltatást nyújt a bankszövetség elnökétől, Patai Mihálytól kapott/bérelt lakásért. Szakács László szocialista képviselő tegnap a Magyar Nemzeti Bank épülete előtt tartott tájékoztatóján indítványozta ezt, hozzátéve, a bizottságnak azt kellene megvitatnia, hogy szakmailag pártatlannak tekinthető-e a jegybankelnök.

Az ATV már az után nyomozott, ki is lehet a jegybankelnök főnöke, aki számon kérhetné az etikai normák betartását. Azt jogosan feltételezték, hogy Matolcsy György nem egy törvények felett álló valaki, ám nem találták olyan személyt vagy intézményt, aki (amely) vállalná a felelősségre vonást azért, amit a Népszabadság szellőztetett meg, jelesül, hogy Matolcsy György egy várbéli, Országház utcai luxuslakásban lakik, amely Patai MihályFé, a Bankszövetség és egyben az Unicredit Bank vezetőjéé. Az egyértelműen kifogásolható magatartást mindeddig csak a sajtó és az ellenzéki politikusok tették szóvá, a kormány és pártjai hallgatnak. (Az sem éppen problémamentes, hogy Matolcsy György fiatal barátnője az MNB legjobban fizetett munkatársai közé tartozott.) Valóban igaz lenne, hogy Matolcsynak nincs felettese, és nem elszámoltatható?

Az MNB - túlnyomóan narancsszínű - felügyelőbizottsága lerázta magáról a problémát, mondván, a testület mandátuma csupán jogi kérdésekre terjed ki, ahhoz, hogy etikaiakkal is foglalkozzanak, előbb tisztázni kellene a tulajdonosi ellenőrzés tartalmát. A nemzetgazdasági miniszter sem lehet a felettes, mert ő a tulajdonos államot képviseli a részvénytársaságban. Mivel Matolcsy György állami vezető, az őt kinevező - egykori fideszes - köztársasági elnök hivatalát is megkereste a szerkesztőség, ám szintén elutasító választ kaptak: "az Alaptörvény és a hatályos jogszabályok a köztársasági elnöknek sem intézkedésre, sem véleménynyilvánításra lehetőséget nem biztosítanak" - írta a sajtóosztály.

A jegybankelnököt a jegybanktörvény alapján sokan kérdőre vonhatják, ám felmentését tulajdonképpen egyedül Orbán Viktor miniszterelnök (a Fidesz elnöke) kezdeményezheti - mondta Bodnár Zoltán, a liberálisok jogász-bankár ügyvivője. A jegybank egykori alelnöke arra is emlékeztetett, az Országgyűlés is hozhat ilyen tartalmú határozatot, ám annak kicsi a valószínűsége, hogy a kormánypárti többség szembe menne a miniszterelnök akaratával. Az Országgyűlés fideszes többségű gazdasági bizottsága maga elé idézheti Matolcsyt és korlátozás nélkül kérdezheti, akár azt is megtudakolhatja, hogy hol lakik. A jegybanki felügyelőbizottság hatásköre is tágabb, mint amit az ATV-nek elismertek, lehetne véleménye az etikai szabályok betartásáról is - mondta lapunknak Bodnár.

A jegybank független és azt a jegybankelnök magára is érvényesnek tekinti. Nagyobbrészt igaza is van, hazai földön pillanatnyilag nincs senki, aki megfékezhetné ámokfutását. Felmentését is csak akkor kezdeményezheti a miniszterelnök, ha nem felel meg a Európai Központi Bank (EKB) alapokmányában lefektetett feltételeknek, vagy súlyosan megszegi kötelezettségeit, bár a példák alapján ezek körébe tartozik az etikai normák áthágása is - fejtette ki Bodnár Zoltán. Az EKB konkrétan megfogalmazza, hogy a jegybankok vezetőinek többek között el kell kerülniük az érdekütközéseket, vagyis hogy olyan személyes érdekeltségeik legyenek, amelyek akadályozhatják az elfogulatlan és objektív szakmai tevékenységet, sőt még a látszatra is ügyelniük kell. Szakmai kapcsolatban lévő jogi-, vagy természetes személlyel nem lehet semmilyen magán természetű pénzügyi tranzakciója az EKB dolgozójának, és ez érvényes Matolcsy Györgyre is (ld. Patai lakását).

Ezek alapján lenne oka Orbán Viktornak, hogy "jobbkeze" felmentését kérje, ám vélhetően ezt nem teszi meg. Ha mégis megtenné, hosszú procedúra venné kezdetét. A jegybankelnök ugyanis a munkaügyi bírósághoz fordulhat, de ha az nem neki adna igazat, még tovább mehet az Európai Unió Bíróságához, s az ítéletig - vélhetően még évekig - betöltheti hivatalát. Így végső soron a bíróság tekinthető Matolcsy "főnökének" - összegezte Bodnár Zoltán.

A jegybank függetlenségét változatlanul nagyon fontosnak tartja a liberálisok ügyvivője, azonban gondot jelent, hogy Magyarországon ehhez nem társul elszámoltathatóság, s ez teremtett mára szinte ellenőrizhetetlen, visszatetszést keltő és kárt okozó helyzeteket.