dopping;gyógyszerek;WADA;krónikus betegségek;teljesítménynövelők;

2016-11-03 06:50:00

Engedélyezett doppingolás?

Sok világklasszis sportoló orvosi engedéllyel, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) tudtával és beleegyezésével szerez jogosulatlan előnyt a riválisokkal szemben. A rendkívül káros és ellentmondásos helyzetről a Der Spiegel című német hetilap írt hosszabb cikket. A lap által megszólaltatott szakértők szerint a krónikus betegségekre felírt gyógyszerek nem mások, mint a teljesítményt növelő doppingszerek.

Számos sportágban találhatunk olyan világklasszisokat, akik különböző betegségekre - a leggyakrabban asztmára, cukorbetegségre – külön engedéllyel szedhetnek olyan gyógyszereket, melyek a doppinglistán szereplő összetevőt is tartalmaznak, vagy nem tiltottak, de növelik a teljesítményt.

A 2012-es Tour de France kerékpáros körverseny győztese, Bradley Wiggins a verseny során három alkalommal kapott WADA-engedéllyel Triamcinolon-tartalmú injekciót asztmás megbetegedése kezelésére. A brit az engedélyt azért kérte, mert indoklása szerint gyermekkora szerint allergiás asztmában szenved, igaz, erről a betegségéről sosem beszélt korábban, és egy sort sem írt róla önéletrajzi regényében sem. A Triamcinolon növeli az oxigénfelvevő képességet, ami kiemelt fontosságú az országúti kerékpárosoknál.

Wiggins története is hat héttel ezelőtt lett nyilvánosan ismert, amikor a Fancy Bears nevű hackercsoport bejutott a WADA adatbázisába. Összesen 127 sportoló külön engedély iránti kérelmét és az erre adott engedélyt szerezték meg a hackerek. Nem Wiggins az egyetlen világsztár a magukat külön gyógyszerrel kezelők között. Wiggins honfi- és sporttársa, Chris Froome légzési nehézségeit igazolta orvosi papírokkal, ezért kétszer kaphatott Prednisolont, amelynek hatása megegyezik a Triamcinolonéval. Froome 2013-ban, 2015-ben és idén nyerte meg a Tour-t.

A luxemburgi Frank Schleck szintén 2012-ben olyan rossz fizikai állapotban volt a Tour de France egyik szakaszának rajtja előtt, hogy szemtanúk szerint a kerékpárra alig tudott felülni, mégis végigment, és tizenkettedik lett. Schleck három különböző gyógyszerre kapott engedélyt a WADA-tól, valamennyit a légzési nehézségeinek kezelésére szedte. Ő lebukott a doppingvizsgálaton, Xipamidot mutattak ki a szervezetében, ami tiltott szerek elrejtésére szolgál, azok gyorsabb kiürülését segíti elő.

Werner Franke, heidelbergi biológus szerint két különböző kategóriában kellene elindítani a résztvevőket a Tour de France-on.

„Rendezzenek egy versenyt az asztmások és egyet az egészségesek részére! – javasolja a szakember. – A gyógyszerrel kezelt sportolók másodpercekkel gyorsabbak, más kérdés, hogy ezzel mekkora kárt okoznak hosszabb távon a szervezetüknek.”

Franke úgy véli, a legtöbb szer bevitele a legnagyobb titokban történik, de nem lehet a világ élvonalába kerülni és hosszabb ideig ottmaradni gyógyszeres kezelés nélkül. A kézilabdázók fájdalomcsillapítókkal, a tornászok koncentrációs képességet javító szerekkel, a kerékpárosok a tüdő oxigénfelvevő kapacitását növelő szereket használnak.

Bár a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) kérte, a WADA nem tette tiltólistára a Tramadol nevű fájdalomcsillapítót. Az UCI kérését azzal indokolta, hogy információkkal rendelkezik arról, sok kerékpáros futam közben veszi be a gyógyszert, így nem érez fájdalmat akkor sem, amikor az izmok már fáradnak. A Tramadol széles körű szedését igazolják a sportolóktól vett vizeletminták, mivel azonban nincs tiltólistán, nem lehet büntetni érte.

A WADA feltört adatbázisából kiderült, hogy a világ legjobb teniszezői közül az amerikai Venus Williams és a spanyol Rafael Nadal is kért – és kapott engedélyt – speciális gyógyszeres kezelésre.

Perikles Simon, mainzi sportorvos számára a krónikus betegségek jelentik a komoly problémát.

„Ha valaki ennyire beteg, akkor ne sportoljon versenyszerűen! – jelentette ki. – Egy-egy sérülés kezelésére lehet használni speciális szereket, de azt nem lenne szabad engedni, hogy asztmára vagy cukorbetegségre folyamatosan gyógyszert kapjanak a versenyzők, mert ezek mellékhatásai miatt előnybe kerülnek az egészségesekkel szemben. Az inzulinnal különösen könnyű visszaélni, nem kell mást tenni, mint az előírt mennyiségnél többet bevinni a szervezetbe, aminek hatására a test tovább tárolja a glükózt, később érez fáradságot a sportoló.

Cukorbetegtől senki sem tagadja meg az inzulint, a bevitt mennyiség ellenőrizhetetlen, így a visszaélést sem tudja senki megakadályozni. Érdemes lenne elgondolkozni azon, hogy teljesen megtiltsák a külön engedélyek kiadását gyógyszerekre, meglátásom szerint máshogy nem lehet visszaszorítani ezeket a visszaéléseket. Nem meglepő módon az orvosok és a gyógyszeripar tiltakozik a legvehemensebben bármilyen szigorítás ellen.”

Az amerikai Simone Biles Ritalin szedésére kapott engedélyt a WADA-tól, erről sem tudott senki a hackercsoport akciója előtt. A 19 éves tornásznő négy aranyérmet szerzett a riói olimpián. A Ritalin elterjedt az Egyesült Államokban, menedzserek, diákok szedik rendszeresen, az agy doppingszerének nevezik. Gyermekkorban azonban növekedési zavarokat okozhat. Mivel tornában előny, ha valaki nem nő meg, többen feltételezik, hogy a tengerentúlon gyermektornászok gyakran kapnak belőle, legtöbbször a szülők tudta és beleegyezése nélkül, ezt azonban senki sem tudta eddig bebizonyítani.

Jégkorongozók körében elterjedt a nikotintabletta vagy nikotintapasz, melyek növelik az adrenalintermelést. Ez egyrészt felpörgeti a sportolókat, másrészt növeli a fájdalomtűrő képességet. A nikotin a WADA megfigyelőlistáján van, amit a tiltólista előszobájának neveznek. Egyelőre tanulmányozzák a nikotin hatását, mielőtt döntés születik arról, hogy megtiltják-e a használatát?

Vesebeteg futballista beperelte csapatorvosát
Ivan Klasnic korábban profi labdarúgó volt, jelenleg veseátültetésre vár. A 36 éves horvát játékos korábbi klubját, a Werder Brement teszi felelőssé betegsége kialakulásáért, úgy véli, túl sok fájdalomcsillapítót szedettek vele, ezért ment tönkre a veséje.
Klasnic hatmillió euró kártérítést követel a brémai klubtól, azon belül is a csapat orvosától. A futballista beadványában azt állítja, hogy miután veseproblémái ismertek lettek, még négy éven keresztül szedették vele a Voltaren nevű fájdalomcsillapítót a mérkőzéseken szerzett kisebb-nagyobb sérülések kezelésére. A gyógyszer azonban tönkretette a veséjét, ezt az állítását orvosszakértők is alátámasztották.
Klasnic pere tizenegy éve húzódik, de még mindig nem tűzte ki az ítélet időpontját a bíróság, a következő tárgyalás februárban lesz. A bíróság által felkért szakértők is azt állapították meg, hogy a játékost félrekezelték. A brémai klub kétmillió eurót kínált a peren kívüli megállapodásért, ezt az ajánlatot azonban Klasnic nem fogadta el.
A sportoló hetente háromszor dialízises kezelésre jár, ilyenkor átmossák a vérét, mert a veséje nem működik. Két veseátültetésen már átesett, édesanyja veséjét egy nap után kivetette a szervezete, édesapjáé kilenc évig jól működött. Klasnic most új vesére vár, a hosszú várólista miatt elképzelhető, hogy öt év múlva kerül sor az újabb beültetésre.