szakszervezet;Lázár;Erzsébet-utalvány;

2016-12-05 12:58:00

Erzsébet-utalványok - Lázár miniszter meghátrált

A járási kormányhivatalokon keresztül nem biztosítható a kormány által a nyugdíjasoknak juttatandó Erzsébet utalványok kézbesítése - ezt a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke hétfőn sajtótájékoztatón jelentette ki Budapesten. Lázár János ezután magához rendelte Boros Péternét, majd kiderült: a miniszter visszakozott, vagyis: mégsem a kormányhivatalok dolgozói postázzák a 10 ezer forintot érő utalványokat. 

Mentesítik a járási- és kormányhivatalok munkatársait az Erzsébet-utalványok kézbesítésének feladata alól, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Magyar Postától kér gyorsabb és olcsóbb megoldási javaslatot, hogy minden nyugdíjas még karácsony előtt megkaphassa a kormány által juttatott tízezer forintos utalványt - közölte a Miniszterelnökség hétfőn az MTI-vel. A közlemény szerint Orbán Viktor miniszterelnök kérésére hívta Lázár János konzultációra a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének vezetőit, Boros Péternét és Árva Jánost. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormány képviseletében meghallgatta, mérlegelte és elfogadta a szakszervezetnek az Erzsébet-utalványok kézbesítésével kapcsolatban felmerült észrevételeit és javaslatait - írta a Miniszterelnökség. Közölték: Lázár János és a szakszervezet vezetői megállapodtak abban, hogy a járási- és kormányhivatalok munkatársait mentesítik az utalványok kézbesítésének feladata alól.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter az egyeztetést követően a Magyar Postához fordul, hogy a cég tegyen újabb, gyorsabb és olcsóbb megoldásai javaslatot arra, hogy minden nyugdíjas még karácsony előtt megkaphassa a kormány által juttatott tízezer forintos Erzsébet-utalványt - tájékoztatott a Miniszterelnökség.

Előzőleg a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke sajtótájékoztatóján kifejtette: az értékküldemény kézbesítéséhez nem áll rendelkezésre sem a megfelelő szaktudás, sem a megfelelő infrastruktúra a járási kormányhivatalokban. A feladat munkajogi kockázatot is jelent, ráadásul az eljárás nem volna olcsóbb és gyorsabb a postai kézbesítésnél - közölte Boros Péterné. Az MKKSZ ezért arra kéri a kormányzatot, hogy ne a járási kormányhivatali apparátust vegye igénybe ennek a munkának az elvégzéséhez - tette hozzá. A szakszervezeti elnök azt mondta: két és fél millió cím esetén a járási kormányhivatalokban dolgozó 26 ezer alkalmazott mindegyikére száz-kétszáz cím jutna, ahová kézbesíteni kellene az utalványokat, és a hivatalvezetőknek is részt kellene venniük ebben a munkában. Van olyan járás, amelyben 18 település van, ami újabb nehézséget jelent. A munkavállalók kétharmada nő, akiknek öt teljes munkanapjukba kerülne, hogy a téli hidegben, adott esetben a falvakat járják. Lehetetlenné válna a szabadságok kiadása is - sorolta. Mivel pedig a pluszmunkáért plusz juttatás jár, olcsóbb sem lenne ez a megoldás, mint a postai kézbesítés - fűzte hozzá Boros Péterné.

Marosi János, az MKKSZ elnökségi tagja azt hangsúlyozta: az állami tisztviselőkre vonatkozó jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy az utalványok kézbesítésére kötelezzék a dolgozókat. A munkavállalóknak ugyanis csak a szakképzettségüknek megfelelő feladatot kell ellátniuk, vagyis a döntés törvénysértő - mondta.

lásd még: Azt hiszik, hogy ez jár? - Kósa is beszólt a nyugdíjasoknak