Németország;választás;szélsőjobb;populizmus;AfD;

2017-01-25 09:36:00

Konfliktusokat akar a szélsőjobb

A konfliktusok generálására építi majd választási kampányát a német jobboldali radikális Alternatíva (AfD), derül ki egy titkos koncepcióból, amelyet a kampány során hoznának nyilvánosságra, adta hírül a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A bizalmas dokumentum szerint a párt a választókat bizonyos csoportokra osztja fel, s ennek alapján bombázza őket ígéretekkel. A célcsoportok közé tartoznak az euroszkeptikusok, a liberális-konzervatívok, a protesztszavazók, a voksolásoktól konzekvensen távolmaradók, valamint a csekély jövedelemből élők. A 33 oldalas, 2016. december 22-re datált koncepció alapján a társadalom többi részének viselkedése nem lényeges az AfD számára, őket inkább támadandó célpontnak tartják.

Más német médiumok korábban már nyilvánosságra hoztak az AfD-hez köthető koncepciókat, ezek azonban nem voltak annyira átfogóak, mint a FAZ által közöltek. A dokumentumban az is szerepel, hogy célzott provokációktól sem riadhat vissza az Alternatíva. „A párt abból él, hogy tabukat dönget és protesztpártnak tartják" – hangzik az indoklás. Ezért „radikálisabban kell fellépni" a többi párthoz képest, de el kell határolnia magát a szélsőjobbtól. Ennek kizárólag stratégiai okai vannak. A párt ugyanis abból indul ki, hogy a választók többsége a politikai centrumhoz sorolja magát. A papír szerint viszonylag radikális témákat is fel lehet vetni, ha azokat alaposan megindokolják. Azért olyan jelentős elhatárolódást sem akarnak a szélsőségesektől. Nem kívánják felelősségre vonni azokat a párttagokat, akik szélsőjobboldali csoportosulásokban ténykednek.

A párt igyekszik megszabadulni a populista jelzőtől. Olyan témákat is fel akar karolni ugyanis, amelyek nem népszerűek a közvélemény szemében. Ilyen például a kötelező katonai szolgálat visszaállítása.

A dokumentumban ki is mondják, nincs szükség politikai korrektségre. „Az AfD-nek – magától értetődően az ország demokratikus alapértékeinek hangoztatása mellett – tudatosan és célzottan inkorrektnek kell lennie politikai szempontból, világos beszédre kell törekednie és nem riadhat vissza a jól célzott provokációktól. Mindeközben meg kell őriznie komolyságát. A mindenáron való negatív hozzáállásnak, a hecckampánynak nincs helye az Alternatívában" – fogalmaznak a dokumentumban, amely szerint a pártnak a politikai középre való tekintettel is, ki kell állnia a parlamentáris demokrácia és a tárgyra koncentráló munka mellett.

Az AfD a konfliktusok generálásával, véleményének kiélezésével akarja felhívni magára a figyelmet, derül ki a FAZ szerdai számában közölt cikkből. Ez azt is jelenti, hogy mindig a többiek előtt kell járnia egy lépéssel, azaz hamar kell támadnia, ami számára például jó lapot jelenthet a menekültválság kiaknázása.

A párt felkészül a vele szemben kritikus médiajelentésekkel szemben, ezért középtávon nem zárja ki saját televíziós csatorna, újság, vagy rádió indítását sem. Tervezik könyvek kiadását olyan szerzők részéről, akik rokonszenveznek a párttal. Bár az AfD-n belül előzőleg vita volt az irányvonallal kapcsolatban, egyesek kevésbé radikális fellépést akartak, ám a dokumentum szerint ezeknek a vitáknak vége.

A többi párthoz fűződő viszonyt nem részletezik. Annyit írnak a dokumentum szerzői, hogy a többi tömörülést politikájuk alapján kell támadni, az ésszerűség határain belül. Az alapkoncepció az: bármit tesznek az AfD-vel a „régi pártok", a politikai erőnek mindig ellent kell mondania, s radikálisabb választ kell adnia.

A szeptember végén megrendezendő parlamenti választáson a pártvezetés 12-15 százalékos eredményre számít.