Műsormagazin;Nyugat-Európa;harc;Törökország;

2017-03-05 18:05:00

Harcban a Nyugattal

Németország után Hollandia sem kért az Erdogan török elnök hatalmát kiszélesítő népszavazás kampányából. Az autoriter török rezsim egyre élesebb diplomáciai konfliktusokba bonyolódik a nyugat-európai államokkal.

Sajnálatos, a demokráciát és a szabadságjogokat aláásó döntésnek nevezte szombaton Binali Yildirim török miniszterelnök azt, hogy a német hatóságok három városban, biztonsági kockázatokra hivatkozva megakadályozták, hogy török miniszterek választási kampányrendezvényt tartsanak az ott élő török állampolgárok számára az április 16-ra kitűzött alkotmánymódosító török referendum kapcsán. A népszavazás Recep Tayyip Erdogan jogköreit hivatott kiszélesíteni, s elnöki rendszert honosítani meg. Yildirim felszólította a német vezetőket, hogy revidiálják álláspontjukat, mert az nem egyeztethető össze a két ország jó kapcsolataival.

Csakhogy a német-török államközi viszony az ankarai rezsim jogtipró intézkedéseinek köszönhetően kimondottan feszült, amit a Die Welt török származású német újságírójának, Deniz Yücelnek a február 27-i letartóztatása egyenesen viharossá tett. A török kormányfő németországi demokráciát féltő szavai pedig igencsak hiteltelenül hangzanak annak fényében, ami Törökországban történik évek óta, de főképp a tavaly július 15-i sikertelen puccskísérlet utáni tisztogatások során.

A berlini kormány nehéz helyzetbe került. A német lakosság szolidarizál Yücellel, a kormánynak nyilván lépnie kell a német újságíró jogsértő letartóztatása miatt, ám a Törökországgal kötött tavaly márciusi menekültügyi megállapodás felmondását sem kockáztathatja. Márpedig Ankara ezzel próbálja zsarolni az Európai Uniót és Berlint.

Szombaton telefonon egyeztetett Angela Merkel kancellár és a török miniszterelnök. A megbeszélés részletei nem ismertek, Yildirim csak annyit közölt nyilvánosan, hogy „gyümölcsöző” volt. Berlin diplomáciai erőfeszítéseit jelzi, hogy szerdán Sigmar Gabriel külügyminiszter tárgyal majd a kérdésben török kollégájával, Mevlut Cavusogluval.

Szombaton Hollandiában, Rotterdamban is megtiltották Cavusoglu tervezett kampányrendezvényét. Mark Rutte kormányfő szerint Hollandia nem akar más országok kampányainak helyszíne lenni. A török diplomácia vezetője válaszként közölte, Hága tiltakozása ellenére ott lesz a március 11-i rotterdami gyűlésen. Christan Kern osztrák kancellár a Welt am Sonntagnak adott interjújában azt szorgalmazta, hogy az EU közösen lépjen fel közösen a török kampányrendezvényekkel szemben.