Fidesz;kémelhárítás;Alkotmányvédelmi Hivatal;

2017-03-23 07:13:00

A közös nevező

A napokban több irányból érkező támadás indult Magyarország ellen, amelynek "közös nevezője" a magyar nemzeti érdekeket nyíltan sértő "szélsőséges emberi jogi fundamentalizmus", mondja a Fidesz, és sem a párt, sem a kormánya nem akarja megérteni: a "közös nevezőt" saját maga zúdította a saját és a nemzet nyakába a jogi határzártól a Heineken vörös csillagáig. A hibás mindenért már nem egyszerűen az Európai Unió, hanem egész Európa.

A párt kommunikációs igazgatója nem említi e "támadássorozat" legfontosabbikát, Katrein Ferenc interjúját, amelyet az Alkotmányvédelmi Hivataltól 2013-ban távozott volt műveleti igazgató adott az Indexnek, s amely körbefutotta a nemzetközi sajtót is. Nem véletlenül, mert amint azt Kósa Lajos frakcióvezető tömören megfogalmazta: kiugrott műveleti tisztek nem beszélni szoktak, hanem meghalni.

Kósa azért téved. Nem egy mezei kémelhárító, hanem a volt műveleti igazgató szólalt meg, aki azért távozott, mert nem értett egyet azzal, ami a szervezeteknél folyt. Legfőképpen, hogy a titkosszolgálatok képtelenek voltak megtenni, amit meg kellett volna tenniük a Magyarországot az unióba vezető résként használó, helyben is növekvő orosz befolyás ellen, mert nincs rá politikai akarat. Katrein névvel, fényképpel vállalta az interjút, csak olyan kérdésekre nem felelt, amik négy évvel a távozása után is túl érzékenyek lehetnek. Ma valahol külföldön él, s ha valaki azt gondolja, hogy reggelre kelvén épp eszébe jutott, hogy súlyos vádakkal illeti a magyar kormányt, hát az nagyot téved. Valaki, valakik, akik meggyőzték, nyissa ki a száját, ma alighanem úgy vigyáznak rá, mint a szemük fényére, A kormányt ért vádak annyira súlyosak, amennyire tragikomikusak a válaszok. Hogy a kormányfő közli, Magyarország nem a Marson van, a szolgálatok nem képesek többre (miért is nem?), hogy az egész kérdés elég sok időt vesz el a munkájától.

Olvassuk a névtelen hozzáértők véleményét: az interjúval jól behatárolható körök vissza akarják fogni a kormány külpolitikáját. Nem találgatjuk, milyen körök. Mi az európai közösségre gondolunk. Arra, miként terelgeti kifelé a a kormányfő Magyarországot Európából. Vagy, ami ennél súlyosabb: miként válunk - közös nevezőként - mind elviselhetetlenebbé e közösségben.