Fidesz;Jobbik-Konzervatívok;plakát;lex Simicska;

2017-05-02 22:17:00

Lex Simicska - Egyre jobban lejt a pálya

A párttörvény átírásával tüntetné el az utakról az Orbán Viktort letolvajozó jobbikos plakátokat a kormánypárt. Ám ehhez ismét kétharmados többségre lenne szükségük.

Nem sokáig bírta elviselni a kormányoldal, hogy a Jobbik Orbán Viktor, Mészáros Lőrinc, Rogán Antal és Habony Árpád feje mellett "ők lopnak!" feliratot viselő óriásplakátokkal árasztotta el az országot: kedden már a parlament előtt volt a plakátkampányt ellehetetlenítő fideszes törvénymódosítás, este meg is kezdődött annak vitája. A jobbik kampányának a Fidesz fő gazdasági háttéremberéből főellenséggé lett Simicska Lajos plakátcége adott helyet. A kormánypártban pedig készpénznek vették, hogy Simicska bosszúból ingyen, vagy jutányos áron adta bérbe a helyeit a Jobbiknak.

A Kósa Lajos frakcióvezető és Halász János frakció-szóvivő jegyezte törvény-módosítás így az "átlátható kampányfinanszírozás" nevében megtiltaná, hogy kampányidőszakon kívül egy párt a szokásos piaci ár alatt tehessen közzé politikai hirdetést. A fideszes előterjesztők indoklása szerint javaslatuk célja, hogy "megakadályozza a milliárdosok leplezett befolyásszerzési kísérleteit és növelje az átláthatóságot, továbbá, hogy egyes pártok ne váljanak a választási kampányaikat korrupt módon finanszírozott üzleti vállalkozások lekötelezettjeivé." A törvény betartását a szintén fideszes Domokos László vezette Állami Számvevőszékre (ÁSZ) bíznák azzal, hogy ha valaki mégis "túl olcsón" kapna hirdetéseket, úgy a piaci ár különbözetét adó formájában behajtanák a párton.

A Fidesznek azonban ehhez a párttörvényt kell módosítania, amihez kétharmados többségre lenne szüksége. Vagyis valakit meg kell hozzá nyerni az ellenzék közül. "Az MSZP nem kíván az Orbán-Jobbik-Simicska háborúban részt venni" - közölte lapunkkal Tóth Bertalan, a szocialisták frakcióvezetője. Tóth elmondta, hogy az MSZP nemmel fog szavazni, a frakciójukban kötelező szavazás lesz, így a képviselőiknek sem a távollétre, sem a másképp szavazásra nem adnak felmentést."

"Mi nem fogunk kétharmadot biztosítani" - szögezte le érdeklődésünkre Szél Bernadett, a Lehet Más a Politika (LMP) társelnöke, hozzátéve: jelen helyzetben a Fidesznek csak egyetlen kérdésre kellene válaszolnia, hogy miért nem 2010 és 2014 között csinálták meg ezt a szabályozást. Szél Bernadett szerint a most benyújtott javaslat a Fidesz önbeismerése arról, hogy 2010 és 2014 között őket illegálisan finanszírozták. "Senkinek ne legyen naiv elképzelése arról, hogy a Fideszt megszállta volna bármi és jó útra tért és hirtelen érdekli őket az átláthatóság." Szél utalt arra, hogy a Fidesz eddig is gyakran állami pénzből folytatott, kormánykommunikációnak titulált kampányokat, a törvény pedig nem vonatkozna az ilyen akciókra. "Ha ez a szabályozás életbe lép az úgy néz ki, hogy az ellenzéknek még kevesebb lehetősége lesz a kommunikációra, a kormánynak pedig még több. Azaz még inkább a kormány felé fog a pálya lejteni" - fogalmazott.

Cirkusz és távolmaradás
- Gazdasági bizottság: újabb, egykori hármasmetró-döntéshozót citált maga elé a fideszes vezetésű testület az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 4-es metró beruházásáról írt jelentésére hivatkozva. Ám az ezúttal meghallgatott Balogh Árpád, a DBR Metro Projekt vezetője sem tudott korrupcióról, szerinte a projekt csúszásait és költségnövekedését a rosszul kialakított szerződésrendszer okozta.
- Költségvetési bizottság: az új képviselői irodaházról és Kövér László házelnök új rezidenciájáról, illetve a letelepedési kötvényekről is tárgyalt volna a testület, ám több Fidesz-tag sem jelent meg, így Mesterházy Attila elnök kénytelen volt felfüggeszteni az ülést. Mesterházy azt mondta: "gondolom a következő ülésre a Fidesz jobban fel fog készülni, idehívja a képviselőit és akkor egészen biztosan a többségükkel élni és visszaélni is fognak".