Mianmar;tűzszünet;Aun Szan Szu Kj;

2017-05-24 11:15:00

A tűzszünet a cél Mianmarban

Mianmarban a béketárgyalások új tárgyalási körét kezdték meg szerdán. Ezzel a világ egyik legrégebb óta tartó fegyveres konfliktusát kívánják lezárni. 

A kormány és a különféle lázadócsoportok közötti megbeszéléseket a fővárosban, Najpjidavban tartják, a konferenciát a Nobel-békedíjas Aun Szan Szu Kji nyitotta meg. A 71 éves politikus asszony tavaly óta az „állami tanácsnok” címet viseli, ami de facto a kormányfői tisztséget jelenti. A megbeszéléseket négynaposra tervezik. A konfliktus már hét évtizede tart, a cél az, hogy tűzszünetet vezethessenek be.

Az egykori Burmában a hadsereg még mindig részese a hatalomnak. Az ország azonban szakított a katonai diktatúrával és a demokrácia útjára lépett. Ugyanakkor a lázadókkal folytatott megbeszélések néhány hónappal ezelőtti fordulója nem hozott áttörést.

A konfliktus lényegében a függetlenség 1948-as kikiáltása óta tart. Akkor a kisebbségek által uralt régiók kerültek az állam fennhatósága alá. Ásványkincsekben gazdag területekről van szó. Mianmarban több mint száz kisebbség él. Különösen a muzulmán vallású rohingya kisebbséggel szemben lép fel brutálisan az állam. Szan Szu Kjít is többször illették a váddal, hogy miközben elnyomott vezetőként is határozottan lépett fel a demokráciáért, most, hogy a kormányzat részese lett, nem tesz meg mindent az elnyomott kisebbségért.