Brüsszel;NATO-csúcs;Trump;

2017-05-25 07:32:00

Trump bemutatkozik Brüsszelben

Magyarország teljesíteni fogja a NATO elvárását, és 2024-ig katonai kiadásainak arányát a GDP 2 százalékára fogja növelni - ezzel az üzenettel érkezik Orbán Viktor miniszterelnök az észak-atlanti szövetség csütörtök délután kezdődő, nemhivatalos csúcstalálkozójára. A háromórásra tervezett brüsszeli eszmecsere elsődleges célja, hogy a NATO és Donald Trump amerikai elnök bemutatkozzanak egymásnak. “A csúcs éppúgy szolgálja Trump megnyugtatását, mint az európaiakét” - fogalmazott egy magas rangú diplomata az óceán két partján elhangzott ellentmondásos nyilatkozatokra emlékeztetve. A washingtoni vezetés igazságosabb teherviselést, az európai tagállamok az amerikai politikai és katonai szerepvállalás megerősítésére vonatkozó nyilatkozatot várnak a találkozótól. Brüsszelben ugyanakkor nagy a bizonytalanság: mit fog mondani, és miről fog tweetelni Donald Trump?

A 28 tagország állam- és kormányfői előreláthatólag két belső dokumentumot fogadnak el: az egyik a NATO-n belüli igazságosabb tehermegosztást foglalja keretbe, a másik a szövetség intézményes részvételét rögzíti az Iszlám Állam (IS) elleni nemzetközi koalícióban.

Amerikai nyomásra a tagállamok túlnyomó többsége újólag meg fogja erősíteni a 2014-es walesi NATO-csúcson tett vállalását, miszerint 2024-re a GDP 2 százalékára emeli katonai kiadásait. Ezt a követelményt jelenleg az Egyesült Államokon kívül csak az Egyesült Királyság, Észtország és Görögország teljesítik. A magyar kormány a katonai költségvetés évi 0,1 százalékos GDP-arányos növelésével tervezi elérni a szövetség által kitűzött célt. Magyarország számára is fontos eleme a megállapodásnak, hogy a kiadásokba beleszámítják a közös műveletekben való részvétel költségeit. A kormányoknak minden év végén nemzeti tervet kell bemutatniuk arról, hogyan halad anyagi kötelezettségvállalásaik teljesítése.

A találkozón várhatóan döntés születik arról, hogy a NATO hivatalosan az IS elleni nemzetközi koalíció tagjává válik. Diplomáciai források ezt inkább jelképes jelentőségű lépésnek tekintik, mivel a szövetség továbbra sem fog részt venni katonai műveletekben vagy azok irányításában. Intézményes részvétele mindössze arra fog korlátozódni, hogy képviselői jelen lesznek a koalíciós egyeztetéseken. A tagállamok már korábban határoztak arról, hogy a szövetség kiterjeszti a szíriai légtérről adatokat továbbító AWACS-ok tevékenységét.

Orbán-Trump találkozó nem szerepel a programban, de az új NATO-székház felavatása és a vacsorával egybekötött ülés kezdete közötti egy-másfél óra lehetőséget nyújt informális beszélgetésekre - mondták a szövetség székhelyén.

Csütörtök délelőtt az amerikai elnök rövid megbeszélést folytat az EU vezetőivel, és együtt ebédel Emmanuel Macron francia elnökkel.