Tudomány;Műsormagazin;kutatás;trigonometria;agyagtáblák;

2017-08-28 07:19:00

Trigonometria az agyagtáblákon

A babilóniaiak már jóval a görögök előtt használták a trigonometriát. Mindez egy 3700 éves agyagtábla "megfejtése" alapján derült ki, amelyet az ausztráliai Új-dél-walesi Egyetem kutatói vizsgáltak - írja a Live Science alapján az Index.

A trigonometria a geometriának a háromszögek oldalai és szögei közötti összefüggésekkel foglalkozó ága. A szinusztétel és a hozzá hasonló geometriai tanok ma is sok középiskolás életét keserítik meg. A trigonometria kidolgozását eddig az ókori görögökhöz, pontosabban az időszámítás előtt 120-ig élt Hipparkhoszhoz kötötték a tudósok. A mostani felfedezés alapján a babilóniaiak ennél már nagyjából 1500 évvel korábban végeztek hasonló számításokat, feltehetően építészeti tervekhez.

A Plimpton 322 néven ismert agyagtábla valamikor időszámítás előtt 1822 és 1726 között készülhetett, 12,7 centi hosszú és 8,8 centi széles. Névadója az amerikai filantróp George Arthur Plimpton, aki 1922-ben vásárolta Edgar Bankstől, Indiana Jones karakterének inspirálójától. A táblán látható tizenöt sornyi és négy oszlopnyi karakter a kutatók szerint tizenöt különböző derékszögű háromszöget ír le. Azt már a tábla az első, hetven évvel ezelőtti dekódolásakor megállapították, hogy a jelzések Pitagoraszi számhármasokat jelölnek, de azt nem tudták, miért végezték el ezeket a számításokat a babilóniaiak.

A mostani kutatás szerint a Plimpton 322 törött és részleges, és a teljes táblán valójában hat oszlopnyi jel lehetett. A teljes táblázat pedig a trigonometria egy új típusát ábrázolhatja, amely szögek és körök helyett arányszámokra épít.